Jump to content
Sign in to follow this  
Akon

Chevrolet Lacetti Platinum 2007 1.6i

Recommended Posts

Posted (edited)

Salutare, m-am gandit sa-i fac un topic de prezentare, ca un premiu dupa ce a scapat ca prin urechile acului de REMAT. Se afla in posesie de 17 ani si m-am gandit ca atat timp cat nu arde buzunarul sa o tin, va mai sta in familie pe post de pensionar.

Probleme majore nu a pus niciodata iar ca mentenanta a avut parte anual de revizie ulei si filtre iar distributia am schimbat-o ultima data in 07.2022, kit Gates + Pompa SKF iar foarte recent i-am facut revizie clasica + bujii.

Poate interesant pentru unii, vopseau este integral originala.

Planuri de viitor :

Interior

- inlocuit folie luneta care a facut bule

- vopsit trimuri usi ca s-au cam decolorat

-curatare in detaliu interior

-poate o insonorizare partiala, macar fete de usi.

Exterior:

-a inceput sa-si faca aparitia rugina pe la praguri, deci o remediere ar fi de bun augur

-polish faruri si remediere mici defecte de vopsea + indoitura aripa fata dreapta prin PDR

-inlocuire emblema grila fata

-manere usi cojite. Aici sunt in dubiu daca vopsire sau varianta ieftina, chinezisme.

Mecanic:

-am Check aprins si nu se mai stinge, nu se simte nimic in functionare dar trebuie investigat.

- ceva pe la frane, se aprinde uneori martor ABS, suspectez ceva pe la roata dintata ce este citita de senzor.

- inchiderea centralizata are toane, uneori armeaza-dezarmeaza continuu. Uneori e liniste 1 saptamana, alteriori o ia razna. Suspectez manunchiul de fire ce trec dinspre bord spre usa soferului.

Alte probleme nu am identificat pana acum, totul functioneaza optim. Interesant ca pe parte de clima nu s-a facut nici o mentenanta pana acum iar AC-ul functioneaza ca in prima zi.

Sunt deschis la recomandari referitoare la mentenanta preventiva ce ar putea asigura o mai buna conservare a masinii.

Lacetti_Bord1.jpg

Lacetti1.jpg

Lacetti2.jpg

Lacetti4.jpg

Lacetti5.jpg

Lacetti6.jpg

Lacetti7.jpg

Lacetti8.jpg

Lacetti9.jpg

Edited by Akon
  • Like 2

Share this post


Link to post

O prima conservare benefica ii garajul, ferita de umiditate. Altfel, in stationare se duce pe copca inainte de vreme.

Share this post


Link to post

Ma refeream la mentenanta preventiva, garajul pentru o masina care nu este colectionabila si a carei vreme a trecut demult nu este o optiune.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...