Jump to content
Sign in to follow this  
khhamsin

Carburator Spart...

Recommended Posts

Indrumati-ma si pe mine va rog catre un meseriash:

Surubul de la carburator care tine suportul filtrului de aer a zburat din locul lui, cu o bucata de carburator cu tot.

Daca se poate suda undeva si ma puteti ghida, raman dator !

Share this post


Link to post

Parerea mea, ca nu are rost sa te incurci cu sudura. Nu stiu cit de bine ar putea sa tina si la urma urmei e vorba de carburator... benzina... caldura mare... deci viatza ta!

Carburator nou si asta e! Dai un ban, da' macar stii o treaba!

 

In alta ordine de idei, tu despre ce masina vorbesti? Vad ca ai Espero la avatar (exista Espero cu carburator?!?). Si chiar si- asa... ce cauti la "Tico si Matiz"? :scarpin:

Share this post


Link to post

Un carburator nou este mult mult prea scump pt. posesor (sor-mea), mai ales ca actualul carburator n-are decat 3 luni. Tinand cont ca este vorba de un amarat de surub care n-are legatura cu conducte, reglaje etc., vreau sa-i trag doua linii de sudura si problema ar fi ca si rezolvata.

 

Este vorba despre un Tico.

Share this post


Link to post

incearca asa daca tu crezi ca merge. unul nou e vreo 30 si ceva de milioane iar unul SH 3.5 milioane. ai grija sa verifici ce-ti sudeaza meseriasul.

Share this post


Link to post

Acum zic si eu, cred ca cel mai netraumatizant pentru instalatie ar fi o lipitura cu un adeziv de metale, de la Bison sau Poxipol sau ceva asemanator ... ~200.000ROL si cred ca ar fi OK. Atentie la manipulare, ca e cam otravitor (pt. aluminiu).

Share this post


Link to post

Pune o poza cu impricinatul! E mult mai clar ce ai tu acolo daca vedem despre ce e vb.

Share this post


Link to post

Nu cred ca o sa gasesti pe cineva sa-ti sudeze aluminiul . In functie de locul unde este surubul si fortele care se descarca pe acolo ai putea incerca un adeziv special. Aveam eu un topic la bursa. Iti pot oferi si un liant ca sa fie treaba bine facuta dar pune o poza sa ne facem o idee mai intai!

Share this post


Link to post

Intr-adevar, sudura materialului respectiv e imposibila, din cauza ca e casant (citez un sudor). O sa incerc cu un adeziv, dar nu cred ca lipitura va avea zile multe. La prima cedare a adezivului voi incerca vechiul carburator...

Va promit si poze cu prima ocazie !

Share this post


Link to post

Eu la Tico,care l-am vandut saptamana trecuta, aveam aceeasi problema si gasisem cea mai buna rezolvare dar, daca am vandut masina nu am mai pus-o in aplicare,uite despre ce este vorba:cum treci podul de la Europa catre Voluntari pe partea stanga este un Rompetrol si chiar langa benzinarie sunt niste arabi care vand piese Daewoo second-hand.

Aici eu am gasit capacul de Tico la 400.000 lei!Daca vrei caut nr. de tel si ti-l dau sa-i suni sa nu bati drumul de pomana !

Bafta!

Share this post


Link to post

Merci mult, da-mi un nr. de tel.

Mie nu-mi trebe capacul, problema e carburatorul !!!

Share this post


Link to post

M-am interesat despre adezivul de care iti spuneam si iti lipeste fara probleme, daca zona este in prealabil curatata bine de tot, degresata. Adezivul se numeste PASCO si e ceva special lucreaza anaerob(cand numai exista aer in lipitura face priza.rezista pana pe la 90 grade modelul clasic, iar daca vrei am si o plastelina speciala foarte dura care poate repara si gauri in blocul motor(daca sunt mai mici).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...