Jump to content
Sign in to follow this  
laurentziu83

Scartait, chitait, soricei si greierasi

Recommended Posts

Pe langa tumburusii de la usa a inceput sa-mi zdrangane si torpedoul, ceva idei aveti?

Share this post


Link to post

La tamaburusi bagi in partea aia de plastic care ii inconjoara, intre cheder si ea o bucatica de carton si o sa vezi ca nu mai zdrangane. La torpedou vezi daca nu s-or fi slabit surubelele sau eventual lipeste niste bucatele mici de burete pe margine unde se loveste de bord.

 

La mine cand urc cate o bordura, in dreptul stalpului stanga spate se aude un scartait. Am crezut ca era bancheta si am scos-o si am facut o proba. Nu se mai auzea, dar am incercat sa urc si o bordura mai mare si scartaitul era la locul lui. Tin sa precizez ca stalpul stanga spate e si indoit un pic la exterior, doar un pic tabla infundata. Asta a fost problema 1. Problema 2 este urmatoarea. Masina inclinata in partea dreapta. Nu se aude nici un zgomot. Masina inclinata in partea stanga, bate ceva prin interior in spatele bordului. Am bagat capul m-am uit nimic. :| Daca accelerez usor, nu mai trepideaza motorul si nici masina asa tare si zgomotul dispare. Nu se aude din compartimenul motor mai deloc, doar din interior si destul de enervant.

 

PS: Problema 3: Cand ajung cu a 5-a pe la 90-100 si pedala e la 3/4 din cursa, se aude un tzarait nu stiu cum sa ii spun, gen niste frunze prinse in grila de aerisire. Dar doar la 90-100 si la 3/4 din cursa pedalei. Altfel nu apare :)

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Ieri am sesizat si eu un chitait in stanga fata ca atunci ca un zgomot de cauciuc pe sticla. Initial m-am gandit ca o fi chederul usii din fata pe locas.. dar studiind fenomenul mai atent am observat ca zgomotul se accentueaza la drum cu denivelari la viraj dreapata cu franare...

 

Poate fi un pivot sau poate de la telescop?

Pot verifica ceva sa-mi fac o idee inainte sa merg la service?

Edited by Nu_stiu_totul

Share this post


Link to post
Legat de greierasi: de azi a inviat un greiere, vechi prieten de al meu, nascut probabil odata cu venirea caldurii anul trecut. Efectul: in partea dreapta, in zona prinderii centurii de siguranta de stalp, se aude un sunet ca si cum un surubel este liber pe sub finitia stalpului(ca si cum ai avea intr-un bol de plastic un surub si misti bolul). Am incercat sa misc imping de finitie, tot degeaba, se aude, la cele mai mici denivelari, trepidatii ale masinii, etc. Curios este ca se aude muult mai putin daca pasagerul are centura pusa si deloc in anotimpurile mai reci(toamna tarzie, iarna, primavara devreme). Astazi s-a trezit la viata, dupa vreo 3.5 luni de liniste din partea lui si o sa ma sece la cap pana la iarna! :wallbanger:

 

Are cineva vreo idee despre ce ar putea fi?

Exact aceeasi problema o am si eu numai ca in ambele parti :wallbanger: . Se aude pur si simplu in stalpul usii in zona de prindere a centurii. Zgomotul e foarte slab dar extrem de enervant. Am incercat orice, zgaltaieli, pumni, zdruncinat masina, trantit usi,... pe loc nu reusesc sa-l reproduc deloc, numai in mers se aude... Cred ca pana la urma o sa ma duc noaptea pe un drum pustiu si cu gropi sa pot merge cu urechea lipita de stalpul usii... :lavolan:

Daca stie cineva cum se rezolva...

Share this post


Link to post

Am si eu o problema nu e legata de scartaituri dar am zis ca nu are rost sa deschid un topic nou.

deci , de ceva timp am observat ca capota are o usoara deviatie in dreapta (cum stai cu fata la masina) adica

 

de la far in sus , capota mea sta putin ridicata in rest din ce am vazut totul e la locul lui. Are cineva idee ce ii pot face , daca e nevoie am sa pun niste poze

Multumesc

 

P.S am cautat pe forum inainte da nu am gasit nimic

Share this post


Link to post

@Darky: Incearca sa o reglezi din suruburile de prindere a balamalelor;

@Belbody: Daca gasesti sursa, da-mi si mie de stie, pls.

Share this post


Link to post
@Darky: Incearca sa o reglezi din suruburile de prindere a balamalelor;

 

o sa incer maine ... sper sa mearga 

Share this post


Link to post

am fost m-am uitat si ... 

 

atasez niste poze poate imi dati o idee

 

post-16195-1216126571_thumb.jpgpost-16195-1216126583_thumb.jpgpost-1465-1121590596_thumb.jpg

post-16195-1216126603_thumb.jpg

Share this post


Link to post

E stramba toata. Nu cred ca ai ce-i face, decat sa o fortezi si sa incerci sa o strambi in jos. A fost lovita?

Share this post


Link to post

nu are urma de lovitura ... si asta am vazut-o acum 1-2 sapt :( masina o am de 1 an , am sa incerc sa o apas mai tare sper sa nu se strice mai rau ...

Share this post


Link to post

mai bine o duci la un service, eu nu m-as risca sa umblu la ea. Vorba ta, sa nu se strice mai rau.

Share this post


Link to post

mda, toot stateam de dim cand am plecat de acasa, sa apas , sa nu apas , si in cele din urma m-am lasat :"> , nu de alta dar cand te uiti asa la ea nu pare nicaieri indoita ...

 

Multumesc tuturor

Edited by darky

Share this post


Link to post

Dreapta in nici un caz nu este. Arata ca si cum ar fi fortat-o cineva.

Share this post


Link to post

e posibil si asta ... ce sa ii faci multi tampiti in ziua de azi :(

Share this post


Link to post

Lu' taicamiu ii facusera ceva de genul asta... si i-au scos farul. Da... tot farul cu tot cu bec ... nush cum au tras de el de l-au rupt si l-au luat acasa :) Si ramasese si el cu capota indoita ca la tine... Numai ca era vb de cielo...si tabla mai groasa

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Mie mi se pare ca ar cam fi indoita aici:

post-5484-1216219557_thumb.jpg

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

o fi tras careva , cine stie ce cauta , oricum mi-am schimbat locul de parcare acum o aud, o vad o sa ma duc la service sa vad daca pot face ceva

Share this post


Link to post
@Darky: Incearca sa o reglezi din suruburile de prindere a balamalelor;

@Belbody: Daca gasesti sursa, da-mi si mie de stie, pls.

AM GASIT. Sursa taraitului din stalpul usii este firul contactului de usa inchisa, care vine exact in dreptul contactului, intre stalpul usii si masca de plastic a acestuia (in care intra centura de siguranta). Firul face o bucla acolo fiind prins intr-o clema de plastic si este suficient de rigid ca atunci cand vibreaza sa atinga in metalul stalpului si sa scoata mini-sunete enervante.

Am dat la o parte plasticul cat am putut ca sa ajung la fir si l-am indoit putin altfel si zgomotul a incetat.

Chestia pe care o observasem era ca zgomotul inceta daca deschideam usa... dar se intampla asa deoarece contactul de usa inchisa se misca cu tot cu fir atunci cand este apasat, deci cu usa deschisa are cu totul alta pozitie, mai precis se apropie de stalp complet si nu mai poate vibra.

M-am gandit ca daca o sa inceapa iar o sa lipesc o bucatica de burete pe stalp in dreptul lui.

Sper sa fie acelasi lucru la tine.

Share this post


Link to post

Mdea... la mine se aude un scartait cand plec de pe loc si cand franez mai tare din zona usii dreapta fata. Numai cand e usa inchisa. Cand e deschisa nu. de aici concluzia ca e de la incuietoare. Sa vad eu acum cum sa mai reglez pe la usa ce mai reglez...sau sa dau incuietoarea cu niste ulei poate nu mai scartaie? Acelasi fenomen am impresia ca e si la usa stanga spate... de am scos bancheta si tot se auzea... deci usile :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...