Jump to content
Sign in to follow this  
NYPD

Despre Red-Bull

Recommended Posts

M-am mai informat (ca asa se readuce up un topic in mod elegant).

Medicii recomada calduros consumul de Red Bull, in orice cantitate.

Mai ales medicii inimosi (cardiologii).

Ca si gura lor tre' sa manance, nu? :D

Nu stiu exect unde te-ai informat dar sa stii ca n-au zis totul!

Nevasta mea e medic de alt tip... e la oale si ulcele, oase rupte si vene sparte...

daca nu ati ghicit inca e la urgenta...

Din ce mi-a spus mie:

Ritmul cardiac este influentat de Taurina, adaosul de taurina contribuie la functionarea corespunzatoare a inimii dar atentie la doza!!!

In principiu TAURINA este o substanta activa( la baza este un hormon; obtinuta artificial sau sintetic cum preferati), ce ajuta prin efectul antioxidant si ca mijloc de reducere a colesterolului.

 

Mi-a descris cateva cazuri de redbull+alcool(tuica sau votca sau orice altceva)

Stopuri cardiorespiratorii, infarct, fibrilatii si altele , intalnite la barbati de numai 27 - 30 de ani... ingrozitor...parerea mea...

Share this post


Link to post
[...] la baza este un hormon; obtinuta artificial sau sintetic cum preferati[...]

Aici nu e pe preferinte. Cum ni-l dau, asa il bem!

 

[...]

Mi-a descris cateva cazuri de redbull+alcool(tuica sau votca sau orice altceva)

Stopuri cardiorespiratorii,  infarct, fibrilatii si altele , intalnite la barbati de numai 27 - 30 de ani... ingrozitor...parerea mea...

Am depasit de multisor varsta critica pe care ai precizat-o... asa ca ma simt in siguranta ;)

Share this post


Link to post

Pai au fost cazuri de zmei d-astia care au bagat 2-3 doze, dupa care s-au dus la sala de sport ca se simteau foarte energizati, unde pe fondul efortului fizic si al redbullului bagat - au dat ortu' popii, tot pe motive cardiace.

Share this post


Link to post

Taurina nu este la hormon, ci aminoacid (organismul uman are 24 aminoacizi). Taurina se gaseste in cantitate mare in laptele matern!!! Are rol in formarea neurotransmitatorilor de aceea este pus in bauturile energizante. Cheers! :drinkers:

Share this post


Link to post

asa o fi... aminoacizii si hormonii nu sunt intalniti prea des in domeniul meu de activitate...

 

cat despre varsta... intre 27 - 30 sunt sansele cele mai mici sa se intample... de aia m-a speriat.

Share this post


Link to post
Sa stii ca se vede, he-he! :D

De unde se vede? Mai perspicacule... :-?

Share this post


Link to post

Intre 27-30 ani sunt sansele cele mai mici sa se intample pe cale naturala ce ai pomenit tu acolo: stopuri, ischemii si altele..."Ajutata" de energizante, fumat, colesterolemie, alcool, droguri inima isi pierde rapid rezervele functionale...asa ca nu e de mirare ce ajunge la spital..

Share this post


Link to post

a se vedea cazul bulibasei (sau ce era) din Timisoara, mort de inima la 27 de ani. cum se bea redbull cu whisky ? fara numar, fara numaaar...

Share this post


Link to post

Nu stiu daca moartea aluia are legatura cu alcoolul sau RB, dar cert este ca era OBEZ.

Share this post


Link to post

'traiti! Sint off-topic un piculet, da' pina rezolva nenea Shenck o treaba, postez si eu aci, spunind ca aseara m-am simtit minunat, am atins Nirvana Forumului (cei prezenti stiu de ce :D ). Evident, m-am imbracat in patru labe (he-he!), am invins ploaia mocaneasca si am purces catre locu' de unde va scriu!

Ca sa revin on-topic, cite doze de Red Bull Bull Bull ar fi necesare pentru a fi batz, la datorie, dupa cca 3 ore de somn, ha? Sint turbat de soooomn!

Share this post


Link to post

Bea o cafea, doua si-ti trece! Sau pune capul pe birou si culca-te! :tongue:

Share this post


Link to post

Daca nu esti cola-dependent dar bei regulat cafea, baga un litru de cola ... la organismele neantrenate, functioneaza un astfel de soc (schimbarea drogului).

S-ar putea sa mearga si invers :) )

Share this post


Link to post

FLEX are dreptate, ca de obicei. Am baut o cola de 0,5 dupa nu stiu cati ani, zilele trecute, si nu am mai dormit noaptea, in conditiile in care cafeaua ma adoarme.

Share this post


Link to post
[...] Am baut o cola de 0,5 dupa nu stiu cati ani, zilele trecute, si nu am mai dormit noaptea, in conditiile in care cafeaua ma adoarme.

A fost chiar asa de scumpa?!? :o

Share this post


Link to post

Sper ca te referi la Cola X( .

 

:P

Share this post


Link to post

Ai drq astia cu alcoolu si redbullu lor. Tocmai ce-am descoperit si eu sapt trecuta Finlandia+RedBull. Am bagat fro 3-4 sambata trecuta intr-un club bucurestean. Nu am resimtit nici efectele alcoolului nici ale RB-ului. Ce sa mai cred ?

 

Acu ce-o sa fac, ma intorc la Smirnoff Ice ? Ca vodca simpla nu prea ma satisface. Eu de obicei beau ca sa ma racoresc dar si pentru a intra in atmosfera. Ori alternativa la bere (care nu ma atrage deloc) este un cocktail d-asta.

 

Acu ziceti si voi, daca vodca+RB nu, atunci ce ?

Share this post


Link to post

Remix, uite sugestii:

 

- bloody Mary

- gin tonic

- whisky (sau whiskey, ce preferi) cu apa minerala si gheata, sau cu cola/pepsi.

Share this post


Link to post

bloody mary este bun atunci cand il bei dar dup-aia iti lasa o senzatie cam ciudata. nu e foarte racoritor.

Gin-ul si cu mine nu ne mai intelegem de cativa ani de cand m-a ajutat sa descopar ce inseamna sa imbratisezi buda de mai multe ori intr-un timp foarte scurt. De atunci cand simt miros de gin ma cam apuca fiorii.

Exista in schimb vodca tonic care e ok.

Whisk(e)y inca n-am incercat in combinatii. Simplu inca nu-l apreciez. Poate ca nu sunt inca destul de rafinat pentru whisk(e)y.

 

 

Deviem mult de la topic.

Share this post


Link to post

Am avut si eu o zi grea...deh, sfarsit de luna, target facut 300%...contracte semnate noaptea...la ora 20.25 ultimul contract in ultima zi...vedeam deja dublu, facusem peste 100km...si voiam sa merg la Cluj, acasa... vreo 120-130km... redbull (no sugar)+cafea+cicoc mica - nu am mai avut probleme de somn :)

La mine doar redbull are efecte, celelalte, power horse, burn etc. sunt slabe..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...