Jump to content
Sign in to follow this  
maresmo

Portbagaj Deschis

Recommended Posts

Salut! Intampin o mica problema la masina. Am deschiderea portbagajului din telecomanda. Ieri, am vrut sa deschid portbagajul si am tinut ceva mai mult apasat pe butonul din telecomanda de deschidere a portbagajului (era trafic si galagie si nu am auzit cand s-a deschis). Dupa inchiderea lui, in bord acum sta aprins becul acela care indica faptul ca este portbagajul deschis. Am incercat sa il redeschid si sa il inchid mai cu fermitate, insa becul tot ramane aprins. Mentionez ca inainte cand deschideam usile se auzea un pac-pac iar de cand cu problema cu becul aprins se aude mai lung cand deschid usile ceva gen pac-pac-pac-pac. Nu ar fi deranjant daca becul nu ar ramane aprins si dupa oprirea motorului si scoaterea cheilor din contact. Aveti idee ce poate fi? Sa ma duc la un service de electrica sau mai degraba la un centru de alarme? Adica daca e vreun senzor defect sau e ceva ce tine de inchidere/alarma?

Share this post


Link to post

cel mai probabil senzorul de portbagaj deschis, s-a defectat sau spart. il gasesti in spatele bratului de la portbagaj...

 

Share this post


Link to post

La Nubira senzorul nu este incorporat in zavor ?

Share this post


Link to post

Ok, in caz ca este senzorul acela, nu l-am depistat inca fizic, insa intre timp am cautat sa il cumpar insa nu am reusit sa il gasesc pe nicaieri (am cautat doar in mediu online neavand timp sa merg la magazine), are cumva vreo denumire? Se monteaza usor ?

Pe de alta parte daca e senzorul e normal sa aiba repercursiuni la armare/dezarmare din telecomanda, ma refer la faptul ca atunci cand deschid usile din telecomanda nu se mai aude sunetul acela scurt, ci unul mai lung, poate avea vreo legatura?

Share this post


Link to post

Ok, revin cu un update. Nu am reusit sa gasesc senzorul (habar n-am nici cum arata), insa problema se pare ca s-a rezolvat de la sine. Astazi trebuia sa ma duc la service insa de sambata si-a revenit. Ideea este in felul urmator, joi si vineri a stat becul aprins in continuare, dar lumina din bord si-a pierdut constant din intensitate pana cand s-a stins de tot. Initial m-am gandit ca se arde becul, insa sambata am deschis portbagajul si cand ma uit in bord, supriza, becul lumina la intensitate normala, inchid portbagajul se stinge si becul. Si-a revenit si inchiderea , la armare si dezarmare nu se mai aude sunetul dublat, ci se aude ca inainte. Nu am idee de la ce a putut fi.

Share this post


Link to post

salut...nu e senzor...e intrerupator..il gasesti in stanga cum te uiti sub bratul de sprijin al capotei spate. arat ca o mica ciuperca neagra... :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...