Jump to content
Sign in to follow this  
edy cs

Cielo Executive 2004 Nu Se Tureaza

Recommended Posts

Va salut. Am un cielo executive 16v din 2004 , 103000 km , care, dintr-o data nu se mai tureaza, mai exact cand ajunge la 1400-1500rpm da rateuri pe admisie. Problema a aparut dupa 50m la iesirea dintr-un peco unde am alimentat. Ferm convins ca e din cauza la benzina , am ajuns acasa si am scos aproape toata benzina di rezervor am pus alta , am schimbat bujii, am verificat pompa de benzina , filtru, tubulatura de alimentare(tur si retur) filtru de aer, fise bujii,contacte la conectorii electrici, furtune de vacum, etc. Defectul se manifesta si in gol si in sarcina , iar atunci cand se inneaca si da rateu se aprinde si martorul din bord,iar daca las pedala de acceleratie dupa cateva secunde se stinge martorul. Are cineva vreo idee ?

Share this post


Link to post

Uite-te si la clapeta de acceleratie, desi pare a fi ceva mai complicat.

Share this post


Link to post

Am verificat si clapeta de acceleratie, lucreaza.

Share this post


Link to post

Un gunoi in filtrul de benzina sau in saculetul de la pompa?

Share this post


Link to post

Am verificat cu atentie filtrul si pompa de benzina, este totul in regula, am presiune in rampa .

Share this post


Link to post

Schimba fisele si filtrul de aer.

Share this post


Link to post

Va salut. Am rezolvat problema dupa exact o saptamana de la aparitia ei si dupa o multime de verificari. Era de vina senzorul de turatie (daca asa-i spune ) cel care citeste rotatia arborelui cotit, se afla in dreapta motorului pe partea cu distributia . Acesta l-am desfacut , l-am sters cu o carpa si am verificat conectorul electric. dupa montare totul este ok, l-am turat pana pe la 5000 rpm si nici un rateu iar martorul de la bord sta stins. Multumesc pe aceasta cale celor care au incercat sa-mi dea sfaturi, va doresc sanatate si numai bine.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...