Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Recomandare Router Apartament

Recommended Posts

Salutari, cum imi sta in fire si cum nu am mancat ccacat cand eram mic iata intamplarea :

 

Isi ia acum ceva timp fosta nevaca un Tp-Link TL-WR740N pentru un laptop clasa N si m-a rugat sa ii configurez PPoEul de pe rds pe el.

Routerul luat de la emag. Configurat, incantat si eu de cat de lejer se configureaza, stail, viteza buna practic 10 MB atat pe fir cat si pe wireless in download.

 

Trece timpul si ma duc joi si imi iau si eu unul satul de fire . Il iau, il configurez, vine netul, tetez pe fir, stabil 100Mb, fara pierderi, multumit.

Il trec pe wireless .. pe un laptop Dell Latitude D4200 si caut semnal prin casa. In cel mai rau caz 4 liniute, multumit , zic.

Apoi ma mananca in fund sa ii dau download la un film si vad cum nu sare de 2MB si cam sta in 1-1,2 MB. Ma irit intru pe diverse teste de viteza, pe fir dadea foarte bine adica 100 Mb pe wireless maxim 11 Mb.

Constient ca pe laptopul meu nu am cum sa trec de 54 Mb ma asteptam totusi sa am acolo un 50 Mb. Dar 11.. inacceptabil.

 

Buuuun, ma duc vineri la emag la garantie, explic problema, mi-l iau imi promit altul la schimb in 30 minute dupa ce se face constatarea. Trec minutele.. stai ca nu avem pe stoc , reveniti sambata. Noroc ca sambata n-am fost in Buc ca ma duceam de pomana la ei. A sosit astazi si mi-au dat mesaj. M-am dus, l-am luat , am ajuns acasa.. ghici ce, FIX aceeasi probema, parca parca era putin mai stabil in 20 Mb pe teste.

 

Ma duc din nou la Emag explic , mi-l iau in spate la service, ma cheama baiatul de acolo, imi arata ca e conectat de pe un laptop pe router la 100 Mb. Ii explic ca nu legatura laptop router e problema ci legatura placa wireless router - internet sau ma rog procesarea vitezei pe partea de wireless.

 

Da saracul din umeri si zice n-am ce sa fac ca noi avem aici banda limitata la 1 Mb. Fac ochii mari, verific si eu, intr-adevar, saracii la service au doar maxim 1 Mb in orice directie limitare. Smart no ?

 

Ochiometric vad ca mai avea 2-3 routere identice pe birou, zic, o fi lot prost, china china dar chiar asa ? Ca sa evit riscul de mai face drumul cu un alt exemplar cer inlocuire cu un alt model si pt ca era in aceeasi suma aleg un Edimax BR-622nS.

Ajung cu el acasa, ma scarbesc de cat de greoi e meniul fata de TP-link, adica se misca greoi, ii fac upgrade la firmware, il instalez si incep sa fac spume, pierderi 29 % pe wireless, pierderi 5 % pe fir, viteza maxima 20,000000000000000000 Mb ca si cum ar fi limitat sau ceva, conectat la laptop 54 Mb ( asta e normal ) In plus, trebuie sa incerci de 3 ori ca sa te conectezi 1 data pe wireless.

 

 

Intreaga poveste a fost testata si pe un Toshiba Satellite Pro L20 cu absolut aceleasi rezultate la toate cele 3 routere.

Macar Tp=linkul era stabil si nu avea pierderi dar edimaxul asta e de tot rasul..

 

 

Acum, sunt eu foarte foarte idiot sau pur si simplu sunt niste chinezarii atat de ordinare incat nu pot duce deloc pe wireless viteza scrisa pe ele ( evident tinand cont si de cat tine placa din laptop adica 54 Mb )

 

Ce sa fac :

Sa ma arunc in canal ca sunt prost rau ?

Sa ma duc sa il inlocuiesc cu altceva , dar cu ce ?

Sa ma duc sa iau banii dar.. cum fac dracu sa am si eu in casa macar cei 54 Mb care imi permite laptopul sa ii am, pe wireless ?

 

 

Altfel , serviabili cei de la emag dar dupa cata lume era cu produsele la garantie cred ca au gasit o tara mai proasta decat china care face aparate pt China si apoi le cumpara Emag.

 

 

Help please !

Share this post


Link to post

Sunt chinezarii penale penalizate de firmware-ul de rahat. Vrei performante, platesti (Trendnet, Asus, Zyxel); cauta-ti unul care sa suporte TomatoUSB/DDWRT si aia e. Iar 54 mbps n-o sa vezi in vecii vecilor, stai linistit.

Share this post


Link to post

Pai ce e ciudat ( desii cred ca o face cineva de sus intentionat :P ) pe laptopul meveste-mii ( adevarat , de penultima generatie, suportant de clasa N ) merge perfect in toti cei 100 Mb livrati de RDS.

Daca nu o sa vad toti cei 54 Mbps, am sanse sa vad.. cati ?

 

In practica, ceea ce vreau eu ( banuiesc ca ai prins ideea ) se poate realiza la nivel de apartament cu 1 mil si ceva ?

Sau dca nu, niste recomandari concrete in pret decent poti sa imi dai te rog ( probabil ca ar fi utile multora pe viitor ) ?

Daca pe langa o chinezarie d-asta.. mai pun si un stick antena la laptop reusesc ceva ?

 

Intreb pt ca sunt multi care zic ca n-au nici o problema si sunt multumiti si deasemenea sunt multi care zic ca au probleme cu ele de blocaje mai ales. eu n-am probleme de blocaje ci de viteze si stabilitate ping. Poate ca si placa din laptop desii se conecteaza la 54 Mb nu duce mai mult de 20-21 Mb real ??

 

 

Si ca sa fie treaba trebaa am avut in casa si l-am dat pe nimic un Linksys WRT54GL care desii stiam ca e stabil si bun m-am gandit ca stie sa faca prea multe fata de ce am sa il folosesc eu si ca mai bine beneficieaza cineva care stie sa il puna in valoare de el + ca visam la 100 Mb pe wireless ( cu un adaptor usb sau ceva ca acum n-am cum ) cum am vazut la nevaca in loc de cei 54 maxim care ii poate WRT54GL. Evident am gresit dar faptul e consumat.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Eu am un tp link TL-WR1043ND si sunt super multumit de el (fireless e wifi N, gigabit pe sarma). Pe wifi am cautat un canal pe care sa nu am niciun vecin si am setat latime de canat dubla (40Mhz), iar puterea de emisie e reglabila si eu o tin pe mediu, nu pe max. Pe wifi din apropiere am 70-80mbps reali (conexiunea se face la 120-150mbps) iar cu cablu (scurt) e inestimabila :D Intre cele doua laptoape transfer cu 75MBps aka 600mbps, si probabil sunt mai lente hardurile din ele decat legatura la retea.

 

Apropo, nu folosesc portul WAN ca sa-l leg de modem, ci un ethernet oarecare si am dezactivat dhcp-ul. Routarea o face modemul primit de la provider (un junk wifiG).

 

Vitezele astea le am doar la transfer intre calculatoarele mele, ca net am 30mbps pe hartie si vreo 22 reali... ca asta e maximul de care a auzit belgacomul...

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Dupa ce am mai citit.. si am citit.. si am citit am ajuns la concluzia ca lumea considera 20 Mb foarte ok in conditiile in care eu atata stiu , daca scrie 54 Mb trebuie sa mearga macar 50 Mb si daca pe router scrie 150 Mb, atunci trebuie sa mearga macar 54 Mb cat teoretic am pretentia sa tina placa de la laptop. Dar in realitate, cu o nesimtire generala, toti declara ca pot dar in fapt canci. Laptopul declara ca poate 54 Mb , evident nu poate pt ca routerul stiu ca poate 100 Mb daca e conectat la laptop clasa N din testate.

Real, daca ai laptop clasa G pe un router clasa N probabil vei avea maxim 20 Mb pe wireless. Daca insa si laptopul si routerul sunt clasa N atunci ai sanse sa vezi 70-100 Mb adica asa cum ar trebuii.

 

Asadar voi da janghina asta de edimax inapoi pt ca se conecteaza greoi la wireless, aloca Ip greoi si mai ales are pierderi fara sa fac absolut nici un trafic ( decat pingul in sine ) si voi lua din nou Tplink care are aceleasi viteze in configuratia de fata dar macar sunt stabile si nu fluctueaza ca la edimax si mai ales, nu are pierderi de pachete.

 

Si apoi ori aleg un punc in casa unde sa trag un fir astfel incat acolo sa fac downloadurile si sa uit 10 minute de calculator ori iau un stick pt transformarea laptopului din G in N ori iau un alt laptop. Probabil ca solutiile vor fi parcurse in ordinea asta in timp pe masura necesitatilor si deranjului .

Share this post


Link to post

Cauta un programel numit wirelessMon si vezi pe ce canale sunt vecinii tai, si pe al tau pune-l pe un canal liber, pe care sa nu ai niciun vecin, ca e posibil si de aici sa ai probleme de conexiune, interferente si viteza proasta.

 

E pacat sa ai net bun si sa fie bottleneckul la tine in casa. La mine unde netul e 30mpbs conteaza mai putin reteaua, insa la tine unde ai apa calda si 100mpbs de net a devenit standard merita sa faci un pic de efort sa ai o retea buna, mai ales ca diferenta de pret intre un router bun si unul prost nu e chiar atat de mare.

Share this post


Link to post

Cu placa de 54mbps in veci nu o sa ajungi la viteza aia. De ce - nu stiu, dar in practica nu prea am vazut sa treci de 50% din viteza declarata.

Recomandarea mea:

- Router WR1043ND (nu-l am, dar am auzit ca e super ok la banii aia)

- Adaptor usb WN821N (sau, mai elegant, cauti pe ebay o placa wireless interna de 300mbps si o inlocuiesti pe cea de 54mbps - in jur de 20usd te costa distractia)

- Cautat canale libere si setat pe 40MHz

Share this post


Link to post

Daca nu o sa vad toti cei 54 Mbps, am sanse sa vad.. cati ?

 

Vreo 30-35 e deja bine, in functie de interferente/calitatea driverelor/hardware-ului/distanta de AP/setarile pe receptor. Orice fier in pereti, orice alt AP in preajma, telefoane DECT, cuptoare cu microunde ... toate astea influenteaza (negativ, evident).

 

In practica, ceea ce vreau eu ( banuiesc ca ai prins ideea ) se poate realiza la nivel de apartament cu 1 mil si ceva ?

 

Nu.

 

Sau dca nu, niste recomandari concrete in pret decent poti sa imi dai te rog ( probabil ca ar fi utile multora pe viitor ) ?

 

Le-am zis mai sus (marcile), ca de modele ... n-am testat individual.

 

Daca pe langa o chinezarie d-asta.. mai pun si un stick antena la laptop reusesc ceva ?

 

Pai problema ta e puterea semnalului ? incearca un utilitar de monitorizare si vezi, ca driverele mai raporteaza si ele aiurea.

 

In rest, daca vrei viteza, pui sarma si gata. Wirelessu' e pentru mobilitate, nu pentru throughput.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...