Jump to content
Sign in to follow this  
Kin

Ag 11 Kin - Bine V-Am Gasit

Recommended Posts

Salutări,

Eu sunt Andrei, mândru proprietar de Matizaur din 2007. Momentan mașina este stock, în afară de un bord vopsit alb, n-are nimic modificat. Dar urmează..

O să încep cu necesitățile tehnice, ca schimbatul curelei de distribuție (că am 70.000km) și rezolvanea unor troncăneli (bucși, amortizoare, arcuri), după care vreau s-o aranjez puțin.

 

Așa arată acum:

post-27960-0-76154100-1329311935_thumb.jpg post-27960-0-28601500-1329312082_thumb.jpg post-27960-0-61854600-1329312139_thumb.jpg

Edited by Kin

Share this post


Link to post

Amu la obiect: bine ai venit printre noi, Kin, si zi-ne ce modificari vrei sa faci la masinuta :D

Edited by VAXXi

Share this post


Link to post

Păăăăi...

 

Bări albe, jenți (tot pe 13 dar un model mai frumos), folie omologată (nu neagră complet, ci pe față cât se acceptă legal și pe spate doar puțin mai închisă decât pe față), un eleron micuț.. Ce mai am în gând: semnalizări albe, stopuri albe, plafon negru (autocolant sau vopsea), și după cum am văzut la alt coleg de forum cu un matiz foarte frumos aranjat, faruri cu alb în interior.

 

Cam ăsta-i planul. Ce-o să iasă, rămâne de văzut.

Share this post


Link to post

Bine ai venit Kin! Sa-ti traiasca masinuta si sa te bucuri de ea. Am avut si eu matiz si m-am inteles foarte bine cu el. Arata interesant bordul ala, asteptam sa vedem restul...eventual la o nationala, daca da Domnul si ne mai mobilizam pentru una. Speram ca, pe langa matizel, ai si o doza zdravana de simt al umorului...o sa iti fie de folos!

Share this post


Link to post

Ei bine, dacă se apropie primăvara m-am apucat și eu de aranjat mașinuța! :mrgreen:

Azi i-am luat jenți aliaj, ART 242 de la Alfaromtrans, și închidere centralizată cu actuatoare și telecomandă-cheie briceag.

Vreau să-i iau și cauciucuri noi de vară, Debica Passio 2 (155/65/13), și vreau să-mi bag coada să văd dacă pot monta singur închiderea. Ce se poate întâmpla? :scarpin:

Share this post


Link to post

Nu se poate intampla nimic, decat sa iti mearga sau nu. Inarmeaza-te cu rabdare, trage firele in usi, pune siguranta pe firele de alimentare ca sa nu ia foc si in rest tine de indemanarea ta ca sa iasa bine :) .

Share this post


Link to post

Ei bine, ia să vă mai pun la curent cu evoluția mașinii, mai ales că acasta se apropie de final.

 

Iată îmbunătățirile:

- jante 13" ART242 (cauciucuri vară și iarnă noi)

- ceasuri plasmă Moman din Polonia

- cotieră

- închidere centralizată

- navigație gps

- folie omologată rar

- cap de tobă

- eleron

- și mult mult alb.

 

Mai am de schimbat semnalizările, luminile, să înroșesc stopurile, să-i pun antenă, și-am terminat exteriorul.

Mai am muzica, husele, preșurile și vopsitul consolei și gata și interiorul.

 

Și acum poze:

 

ag11kin.jpg

 

ag11kin3.jpg

 

ag11kin2.jpg

 

ag11kin1.jpg

 

ag11kin4.jpg

 

ag11kin5.jpg

 

Cam atât. Ce ziceți?

Share this post


Link to post

Frumusica foc la exterior.

Share this post


Link to post

O să v-o arăt și la interior în curând, după ce revopsesc cu alb consola și bordul, poate îi fac și niște huse..

Între timp, așa ca un preview, iată ceasurile. Scuzați geamul din fața lor, e pătat cu ceva (la spălătorie cred).

 

img1031cb.jpg

 

img1032w.jpg

 

img1033ss.jpg

Share this post


Link to post

Frumoasa, imi plac modificarile facute pana acum.

Share this post


Link to post

De unde iau și eu geamul acela de la ceasuri, care la mine e pătat și nu se văd frumos ceasurile din cauza lui?

Share this post


Link to post

Incearca sa-l cureti cu polish.

Share this post


Link to post

Data trecută v-am arătat exteriorul mașinii, acum e gata și interiorul.

 

 

ag11kininterior1.th.jpg ag11kininterior2.th.jpg ag11kininterior3.th.jpg

 

ag11kininterior4.th.jpg ag11kininterior5.th.jpg ag11kininterior6.th.jpg

 

Click pe poze pentru dimensiunea completă. Aștept părerile voastre...

Share this post


Link to post

Cred ca-i una dintre cele mai de bun gust masini prezentate pe aici. Felicitari!

Share this post


Link to post

Mersi frumos, NFS!

Share this post


Link to post

Am făcut și o mică filmare:

 

Share this post


Link to post

Ma intreb cat va dura pana va sari si noua vopsea alba pe care ai dat-o pe consola centrala si pe bord - vezi primele poze cu interiorul :) .

Si barele si manerele de la usa au iesit alta nuanta, banuiesc ca nu ai facut culoarea dupa cod...

 

In rest e OK, doar sunt sceptic in privinta durabilitatii vopselei mai ales acolo in zona de langa pedalier unde pot sa atingi usor cu piciorul.

Share this post


Link to post

Filmarea este dinainte de poliș, diferența care se vede de fapt nu este de nuanță, ci de strălucire, vopseaua de pe mașină s-a mătuit în timp iar vopseaua de pe bări, mânere, oglinzi și eleron era proaspătă.

Bineînțeles că am folosit vopsea exact pe codul celei de pe mașină (doar nu eram nebun să folosesc altă nuanță), dar o diferență este normală oriunde compari o vopsea proaspătă cu una mătuită în 5 ani.

Iar după poliș diferența nu mai este așa vizibilă, pentru că pe bări, mânere, etc, s-a insistat mai mult și le-a luat din luciul de vopsea nouă, în timp ce vopseaua cea veche a primit strălucirea de altă dată, astfel echilibrându-se balanța și micșorându-se diferențele.

 

Cât despre vopseaua care sare de pe plastic, bineînțeles că m-am interesat și eu înainte (din nou - doar nu eram nebun să repet prostia pe care-a făcut-o fostul proprietar cu vopseaua sărită de pe bord).

Normal că n-am vopsit eu în fața blocului cu spray-ul peste vopseaua cea veche. Toate suprafețele de plastic au fost pregătite cu șmirghel, apoi vopsite cu Primer, uscate, și în final vopsite cu pistolul cu vopsea de calitate, întăritor, lac, tot ce trebuie.

Îți înțeleg îngrijorarea, că m-a ros și pe mine până să descopăr Primer-ul. Am alergat ceva după el ca să-l găsesc, până la urmă mi l-a adus un magazin de piese auto pe comandă din Ungaria, dar merită, e o minune. De exemplu am vrut să vopsesc și apărătorile de la roți (din plastic) și-am uitat să dau pe ele și cu Primer. La spălat,. se decojea vopseaua de pe ele cu jetul de parcă era numai mizerie. În timp ce oglinzile, mânerele, toate rezistă.

Share this post


Link to post

Mie imi place cum a iesit! Sa iti mearga bine si sa te poarte pe unde vrei tu. Bravo!

Share this post


Link to post

Mersi frumos, Ami!

Share this post


Link to post

frumoasa si facuta cu bun gust...multi km fara probleme

Share this post


Link to post

Mersi frumos, să fie!

Share this post


Link to post

Si mie imi place, bordul arata ca la Fiat 500 cel putin, nota 10.

 

Nu te-ai gandit sa invelesti volanul in piele alba cusuta cu ata neagra ? cred ca ar completa bine bordul.

Share this post


Link to post

Mulțumesc!

Sincer să fiu m-am gândit, mai avem un coleg care-a îmbrăcat volanul și mi-a plăcut foarte mult. Și interesându-mă de subiect am aflat că există chiar la mine-n oraș cineva care fce așa ceva. Dar sincer mă gândeam la culori în sens invers, adică piele neagră cusută cu ață albă, sau material din acela cu găurele, de asemenea cusut cu ață albă.

 

Dacă nu se supără colegul andy, volanul lui îl am ca exemplu:

 

img1650r.jpg

Share this post


Link to post

Am schimbat luminile! :mrgreen:

 

În rolurile principale:

- Becuri Philips BlueVision 3400k W5W la număr;

- Becuri cu 5 LED-uri SMD 6000k W5W pe poziții;

- Becuri cu 16 LED-uri SMD 6000k C5W la plafonieră față, plafonieră suplimentară spate acționată de ușile din spate și plafonieră portbagaj acționată de haion;

- Becuri Philips BlueVision Ultra 4000k H4 pe fază scurtă și lungă.

 

P.S. - Săpuniera mea de cameră nu vede prea bine noaptea, în realitate lumina nu e așa albastră, e doar albul rece caracteristic celor 6000k pentru led-uri, respectiv 4000k pentru becuri.

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...