Jump to content
Sign in to follow this  
ciuorap

Revizie 90K Matiz

Recommended Posts

pe langa cele prevazute in cartea tehnica ce ar mai trebui facut la un matiz e/ac la revizia de 90k km? mentionez ca am masina cumparata de noua. si are aprox 6 ani. multumesc. am facut topic nou pentru ca nu am gasit exact decat pana la 70k la revizii.

Share this post


Link to post

Nu cred ca revizia de 90k trebuie sa fie ceva deosebit, daca le-ai respectat de cele de pana acum. Dupa 100k se poate pune problema catalizatorului, a capetilor de bara, a amortizoarelor, a sondelor lambda pe la 120k, iar la consumabile ca si pana acum (nr de km sau ani, care intervine prima).

Edited by cristics

Share this post


Link to post

Nu trebuie sa-ti faci griji, daca motorul merge bine. Eu am 80000 km in 4 ani si masina merge ca in prima zi. Reviziile le-am facut dupa ureche. Nu am respectat nimic din ce scrie in carte nefiind curios. Am schimbat pana acum o singura data ( in jurul a 60000 km) bujiile, placutele frana, amortizoarele fata-spate, filtrul de benzina si un furtunas scopt si de cateva ori uleiul, filtrul de ulei si filtrul de aer. In rest benzina, si turatie sa nu se infunde injectoarele. La aproximativ 90000 - cand se incalzeste afara - am in plan sa-i schimb distributia si cureaua de la alternator.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...