Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Spunetimi cum sa desfac panoul de la usa din dreapta fata?am desfacut suruburile de pe el, de la maner, am skos butonul de la geamul electric, in concluzie am desurubat tot ce era vizibil, dar nici vorba sa pot da jos panoul, parca degeaba am dat suruburile alea jos, panoul e tot prins... Va rog spuneti-mi si mie ce mai trebuie sa-i fac...

 

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Deci tu ai masina sau altceva? Nu te supara dar vad ca ai deschis o groaza de topicuri cu probleme la masinutza poate ar fi cazul de o revizie mai ampla in service... Anyway...la faza cu cheia incearca neste WD40 iar la faza cu fatza de la use e simplu: dupa shurubaraie vezi ca are neste cleme pe laterale. Tragi de ele fara frica. Cadere brusca de turatie la deschidere de geamuri, actionare de dezaburire luneta sau ce-o mai fi e ok pt. ca consuma f. mult curent. Torpedoul nu trebe "trantit" ci doar apasat pe el la mijloc unde este incuietoarea. Sper ca ti-am raspuns la majoritatea problemelor dar sincer ...go to service ca sigur mai are si alte probleme .

Share this post


Link to post

mda...mersi ... te asigur ca nu mai are alte probleme ... anyway 10x again

 

o intrebare (sper sa nu fiu luat peste picior iar) : ce e WD40 si cum il folosesc la problema cu inchiderea?

Share this post


Link to post

un spray care se gaseste la magazinekle de piese auto .

Dar sincer , nu creed ca o sa-ti rezolve problema . incearca !

Share this post


Link to post

ok mersi expero, mai o chestie daca nu deranjez, avand in vedere ca ma cam indepartez de topic : la ce se mai poate folosi wd40 asta? multumesc

Share this post


Link to post

Denumirea vine de la Water Displacement, adica e un usor lubrifiant si indeparteaza apa.

Share this post


Link to post

Stie cineva de la ce apare trepidatia geamului din portiera soferului atunci cand acesta este coborat? Precizez ca atunci cand este inchis sau coborat la maximum nu exista nici un fel de zgomot.

Multumesc

Share this post


Link to post

Mda, in alta ordine de idei, am dat iar jos fata de usa pentru a unge totul p-acolo, ca vine iarna, si am observat 2 chestii:

 

- fata de usa se tine f. mult si in niste braduti de plastic, dar care nu sunt la fel cu cei pentru mocheta de portbagaj (au baza formata din doua placute, care incaleca tabla si stau fixe asa), braduti care evident ca sunt terminati; trebuie sa iau braduti

 

- blocul care tine gura de aerisire si butoanele de la geamul electric a fost gandit tare nefericit, in sensul ca se fixeaza doar prin presare: are 2 bumbi de plastic pe margine, care agata doua margini de plastic fixate pe fata de usa (in partea de sus; evident, bumbii de plastic s-au tocit si mai fixeaza fix-NU), si doua cleme metalice care se prind pe buza gaurii (oricat le-am cracanat, nu mai prind ca inainte) -- idei ? :(

Share this post


Link to post

Fatza de usa e vreo 3 mil noua iar "Panou comanda geam usa fata stg espero" e 950 de mii se pare, asta daca vrei sa intervii "nemteste" . Daca nu, Moment fara probleme, cel putin la mine.

Share this post


Link to post

Pai m-am gandit, dar daca pun lipici, cum naiba o mai dau jos daca am nevoie ?

Share this post


Link to post

Panoul de butoane nu vad de ce sa-l dai jos, cel putin eu nu am simtit nevoia.

Panoul la usa mea a fost lipita de cand am luat masina, dar destul de grosier, cu un adeziv care a permis dezlipirea destul de usoara. Se pare ca e o practica uzuala, pentru ca vecinul meu care e tinichigiu la daewoo s-a oferit sa ma ajute sa o lipesc.

Deci ramane de gasit doar un adeziv care sa nu se cimenteze, si sa permita desfacerea dupa aia.

Share this post


Link to post

Pai e vorba de usa dreapta-fata; ca sa dau jos fata de usa, trebuie sa desfac si un surub care se afla sub blocul ala de plastic care contine aerisirea si butonul de geam.

 

Lipiciul ar trebui sa fie ceva in genul celui cu care e lipit plasticul din interiorul usii, ce e ala, mastic ?

Share this post


Link to post

Cred ca e mastic, e la fel ca la plasticul ala din interiorul usii.

Nu am realizat ca vorbeai de usa dreapta. Poate te poate ajuta nicubarbu cu acel plastic.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...