Jump to content
Sign in to follow this  
omurau

Chevrolet Kalos 1.4 16V

Recommended Posts

Salut,

 

Prezint si eu Kalos-ul meu: fab 2006, ~109k km, am luat-o acu vreo 2 ani de la vreo 85-90k, a mers altcineva din familie cu ea pana atunci. Masina vede doar orasul, ca mai conduc si altceva.

1.4 16v 94 cai 4 usi

 

Dotari: a/c, airbag sofer, geamuri electrice fatza, altceva nu stiu

 

Consum Bucuresti real: intre 11 si 11,7 mers normal

 

Istoric: se tine f bine, singurele defectiuni fiind sonda lambda si 2 bucsi + joc foarte mare in caseta de directie care insa s-a rezolvat strangandu-mi un mecanic nu stiu ce sub ea + difuzoarele care s-au descentrat putin si la volum mai mare sau melodii cu bass caraie.

 

Alte probleme, pe care o sa incerc sa le si rezolv luna asta: joc la o bieleta de directie (le schimb totusi pe ambele), timoneria-intra greu in 1 cat e rece si uneori si in R, ambreiaj (caraie rulmentu de presiune si da semne de oboseala la turatii mari), scartait groaznic la scaunu soferului si la pasager (cand se sta pe el).

 

In rest consumabile: placute, discuri, saboti, lichid frana, 1 set de bujii, o baterie, revizii la timp si becuri de semnal si far, pe care le arde 1 la 2-3 luni (merg cu scurta non-stop)

 

Imbunatatiri: mp3 JVC, roti 14' (avea de 13), arcuri h&r (ar trebui sa le primesc sapt viitoare)

Share this post


Link to post

Inca ceva- nu revine maneta la semnal, dupa ce indrept volanul.

O sa deschid topic separat pe tema asta.

Share this post


Link to post

Le-am montat; la franari usoare ruliu e aproape inexistent, la franari puternice s-a redus cam cu 60-70%, iar la viraje s-a redus ruliul cam cu 50% (aici ma asteptam la diferente mai mari...).

 

Mi-a coborat cam 45mm pe fatza, 40 pe spate. Nu bate si nu troncane nimic la gropi/denivelari, confortul e la fel, singura diferenta fiind ca la bumpere si gropi foarte mari "salta" putin spatele.

 

Sunt foarte multumit de schimbare, desi pretul a fost cam mare...

Share this post


Link to post

Amortizoarele sunt originale? Care a fost pretul?

Share this post


Link to post

Da, sunt originale, testate sapt trecuta cu 60-63%.

 

800lei + 370 montaj

Share this post


Link to post

Primul incident (sper ultimul)- am lovit-o sub bara, iesind de la patinorul dr taberii. Structural n-are bara nimic, doar zgarieturi dedesubt.

 

Mai grav e altceva- la distributie, avea pe o arie de 2-3 cm2 o pata de ulei cursa de la semeringul din partea dreapta. Acum, uitandu-ma sub masina, a curs o gramada de ulei, s-a prelins pana la baia de ulei. Nivelul de ulei a scazut la 2mm sub minim, dupa ce acum 3 saptamani i-am verificat uleiul si era la 2mm sub max.

N-o mai misc din fata casei pana nu ajung la service.

Edited by omurau

Share this post


Link to post

Problema cu uleiul curs s-a rezolvat prin schimbarea unui oring de cauciuc, si pentru ca a fost foarte usoara operatiunea am facut-o eu. Cost fix 2 lei :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...