Jump to content
Sign in to follow this  
B-72-RZD

Matiz alb de Constanta

Recommended Posts

Salutare.

Matiz SE A/C, l-am cumparat nou in toamna 2007, 67.000 km pana acum si m-am ocupat putin de stilizarea lui.

Astept intrebari, sugestii, propuneri, critici, etc. :D

 

2301091358.jpg

2301091359.jpg

 

 

P i c s.

 

dscf1688y.jpg

By czr_tuning at 2011-09-16

dscf1682s.jpg

By czr_tuning at 2011-09-16

y czr_tuning at 2011-09-16

dscf1416xq.jpg

By czr_tuning at 2011-09-16

 

 

dscf1406o.jpg

 

dscf1731g.jpg

By czr_tuning at 2011-09-16

dscf1405f.jpg

 

 

Exterior

 

dscf1867p.jpg

 

dscf1866q.jpg

dscf1864.jpg

dscf1881r.jpg

 

dscf1873c.jpg

dscf1872x.jpg

dscf1883p.jpg

 

Interior

dscf1890q.jpg

 

dscf1923n.jpg

dscf1929i.jpg

dscf1913h.jpg

 

Detalii

dscf2018f.jpg

 

dscf1888s.jpg

dscf1903yz.jpg

dscf1973f.jpg

dscf2025j.jpg

dscf2029s.jpg

dscf2032h.jpg

dscf1956i.jpg

Edited by B-72-RZD

Share this post


Link to post

Nu inteleg de cei ai pus atatea poze cu profilul cauciucurilor si poza cu odorizantul, dar ma rog, e spatiul tau...

 

Cat despre masina:

Imi plac:

- Farurile, ma refer la vopseaua alba din interior in ton cu caroseria

- Vopseaua - au iesit bine barile fata-spate

- E curata la interior/ exterior

- Ceasurile de bord

- Nu ai xenoane, deci nu risc sa fiu orbit de tine pe strada :D (si asa la Matiz farurile bat cam sus)

 

Nu imi plac:

- Pozitiile rosii, pune albe

- Cum ai vopsit tapiteria de pe plafon, arata ca un cavou in combinatie cu geamurile fumurii, mergea ceva mai deschis ca sa mai luminezi interiorul

 

Urmatorul pas ar fi niste jante aliaj, in rest masina e OK.

Share this post


Link to post

Daca tot i-ai facut plafonul negru (p-afara), eu as fi lasat negre si bandourile alea de pe barile de protectie.

I-as mai pune bandouri pe usi.

 

Pozitiile sunt cam de cacao... si nici dupa farurile alea nu ma prea dau in vant. Da' deloc!

Si inca ceva... in comparatie cu vopseaua aia alba, numarul dă ca naiba!

Share this post


Link to post

Estetic sunt cateva elemente care poate sunt un pic cam "eclatante", insa printre ele sunt si unele reusite.Ar fi interesant sa detaliezi putin treaba cu lumina alba din bord, si eu as vrea sa imi pun.ce becuri,de unde... stuff like that. Matizul are potentiometru de relgalre a intensitatii luminii bordului?

Share this post


Link to post

Nu inteleg de cei ai pus atatea poze cu profilul cauciucurilor si poza cu odorizantul, dar ma rog, e spatiul tau...

 

Cat despre masina:

Imi plac:

- Farurile, ma refer la vopseaua alba din interior in ton cu caroseria

- Vopseaua - au iesit bine barile fata-spate

- E curata la interior/ exterior

- Ceasurile de bord

- Nu ai xenoane, deci nu risc sa fiu orbit de tine pe strada :D (si asa la Matiz farurile bat cam sus)

 

Nu imi plac:

- Pozitiile rosii, pune albe

- Cum ai vopsit tapiteria de pe plafon, arata ca un cavou in combinatie cu geamurile fumurii, mergea ceva mai deschis ca sa mai luminezi interiorul

 

Urmatorul pas ar fi niste jante aliaj, in rest masina e OK.

 

E vreo limita de spatiu/poze? :D Am facut pozele imediat dupa ce mi-am cumparat primul aparat foto si eram putin mandru de cum au iesit, de asta asa multe detalii. Totusi, nu mi se pare rau, ba chiar mai bine decat sa fiu "zgarcit" in poze.

 

Masina a fost vopsita integral, nu doar barile si a iesit ca naiba. 20000000.gif

 

Am avut pozitii albe, si 99.9% dintre masini au pozitii albe, eu am vrut rosii :D

Plafonul va fi vopsit sau tapitat intr-o culoare mult mai deschisa. Pe viitor.

 

 

Daca tot i-ai facut plafonul negru (p-afara), eu as fi lasat negre si bandourile alea de pe barile de protectie.

I-as mai pune bandouri pe usi.

 

Pozitiile sunt cam de cacao... si nici dupa farurile alea nu ma prea dau in vant. Da' deloc!

Si inca ceva... in comparatie cu vopseaua aia alba, numarul dă ca naiba!

 

Arata ca un cur cu bandourile negre, asta a fost si ideea, stilul adoptat este unul curat (clean) si nu am de gand s-o impopotonez sau sa exagerez cu contrastele.

Ce sa fac cu numarul? Trebuie schimbat, altceva n-am ce-i face.

 

Estetic sunt cateva elemente care poate sunt un pic cam "eclatante", insa printre ele sunt si unele reusite.Ar fi interesant sa detaliezi putin treaba cu lumina alba din bord, si eu as vrea sa imi pun.ce becuri,de unde... stuff like that. Matizul are potentiometru de relgalre a intensitatii luminii bordului?

 

Vreau sa stiu acele elemente cam eclatante, ca doar de asta am postat aici.

 

In bord am pus niste led-uri banale, de 3 lei/bucata, de la DINA din Constanta.

 

Au dispersie mare si arata asa:

 

autobulbsba15sbay15dbau.jpg

 

Nu exista potentiometru ptr reglarea intensitatii, dar te asigur ca nu te deranjeaza deloc.

 

 

Trebuie sa strang ceva banuti, ptr. ca vreau jante pe 15" si gumele o sa coste ceva ptr ca nu vor fi 195/50.

Edited by B-72-RZD

Share this post


Link to post

Multumesc pentru promptitudine. Sa vedem pe aici prin bucuresti ce gasesc in functie de ce imi trebuie, O sa iau la cercetat manualul masinii ca sa vad ce becuri imi sunt necesare.

 

Iar cu privire la elementele menite sa impresioneze, ele s-au mai amintit: suport nr vopsit, plafon colorat negru pe ambele parti, pozitii rosii(apropo ai grija cu oamenii cu sapca alba) si cam atat imi vine pe moment. Dar gusturile nu se discuta...d-asta am amintit doar discret de ele.

Share this post


Link to post

Am inteles, mersi de parere! Pozitiile nu se mai vad cand aprind pozitia.

Am uitat sa precizez, pentru iluminatul ceasurilor ai nevoie de 3 becuri W5W ca cele de pozitie si de la numarul spate. In consola de climatizare e putin mai complicat. Eu am schimbat led-urile inclusiv la butonul de ceata spate si avarii si butonul de A/C si am adaugat leduri albastre si albe la rotita de cald/rece. Ce se vede cu verde a fost cel mai usor de inlocuit si sunt niste led-uri de 3mm pe care o sa le pui tu pe distantierele originale, cu care nu gasesc poza, dar nu e greu. Nu vreau sa te sperii, dar consola de climatizare a fost putin dificil de scos, dar nu imposibil. Trebuie sa ai grija sa scoti toate suruburile si sa nu rupi clemele.

Trebuie sa gasesti in Buc, e imposibil sa nu. Daca gasesti in manual schema cu toate becurile, sa-mi spui si mie ca nu am gasit.

O seara buna!

 

led_diode_standard_3mm_l-934gd.jpg

Share this post


Link to post

Salutare!

Am facut revizie la 73.000 km cu schimb de distributie, curea alternator, ulei GM, flush LM, schimbat lichid de frana, schimbat filtru benzina.

Acum am probleme cu ambreiajul, discul da semne de oboseala dar ma incurca si pedalierul care e putin rupt si s-a strambat pedala, deci un pot regla cablul cum trebuie.

Pana una alta m-am mai jucat putin cu niste led-uri, am pus la scrumiera un led rosu de 3mm, in torpedou 3smd-uri legate pe pozitie iar in portbagaj am pus 6 smd-uri pe direct dar se aprind doar cand ridic hayonul, am pus intrerupator.

Si ca tot eram atunci afara cu aparatul, am zis ca decat poze mai bine un film, si iata!

http://www.youtube.com/watch?v=bZLuByUDGaE

Si hai sa pun si 3 poze, ca doar asa v-am obisnuit. :tongue:

dscf4303p.th.jpg

dscf4302j.th.jpg

dscf4291k.th.jpg

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Lipsesc niste jante de aliaj. :)

Share this post


Link to post

Sper si eu de ceva timp, dar nu stiu cand voi reusi sa-i cumpar, din 2 motive:

1. Merge mama cu ea si sunt sigur ca n-ar reusi sa nu le atinga.

2. Nu prea am bani, nu muncesc, sunt elev si ata ete.

 

Am facut ITP-ul, s-au luat putin de pozitiile mele rosii, dar s-a rezolvat.

Am schimbat cablurile de timonerie dupa ce s-a rupt unul dintre ele de nu mai intra a 2a a4a si marsarierul.

Acum e pe lista un suport de pedalier nou pe care voi incerca sa-l schimb singur, caci la service vor sa-mi dea jos bordul si cer 150 ron pe manopera. Urat. Pedala de ambreiaj s-a dus foarte mult catre aia de frana si nu stiu cat o sa mai tina, mi-e frica sa nu ramana mama fara ambreiaj pe cine stie ce drum.

Ca mici planuri ptr viitor vreau sa-i revopsesc ambele bari, sa le vindec de zgarieturi si sa-i pun niste bandouri la culoare. Ma gandeam serios sa-i pun bara spate de Matiz 2 dar n-are iluminare ptr numar si imi e frica, tot pentru mama.

Nu prea iese nimic, numai ghinioane in ultimul timp.

Numai bine!

Share this post


Link to post

imi place tapiteria de pe plafon,si maneta luminilor,care e cu ceata incorporata.am dreptate?nu-mi place ca nu ai jante,nu-mi plac manerele vopsite alb ca sigur se ia oja pe ele si se zgarie,nu-mi plac pozitiile.

Share this post


Link to post

Intr-adevar, s-au cam zgariat manerele, ca deh, femeile :mrgreen: , dar arata mult mai bine cu ele asa.

Maneta cu ceata e de fabrica, a avut proiectoare de la mama ei.

Plafonul o sa-l tapitez intr-un viitor relativ apropiat. Sper! S-a intunecat prea mult interiorul + ca au inceput sa se zgarie stalpii vopsiti cu negru. O sa-i tapitez si pe ei :)

Pozitiile o sa le fac albe si o sa trag in semnal un bec cu 2 faze, s-o ard SUA style.

Edited by B-72-RZD

Share this post


Link to post

Am reusit sa fac plafoniera sa se stinga treptat. Treaba de 4 lei si 10 minute. Wol, multumesc ptr ajutor!!! :D

 

dscf4483j.th.jpg

 

Share this post


Link to post

Montajul tau e cel mai simplu posibil si de aceea ramane mult timp in starea aia de semiaprins. Pune un tranzistor de putere (in functie de curentul maxim prin LED-uri) in serie cu LEDurile, un condensator de-ala mare in poarta si comanda-i poarta cu semnalul de la buton. Atentie ca pe poarta trebuie sa tina 28V (conform standardelor automotive) sau sa ii limitezi tensiunea cu o dioda Zener.

O carpeala rapida este sa pui o rezistenta de valoare mare (500k-1MOhm) in paralel pe condensatori ca sa-i descarce un pic mai rapid cand ajungi in jurul pragului LED-urilor. Dezavantajul e ca o sa ai un consum suplimentar de 10-20uA (f f mic) cand ai plafoniera aprinsa.

 

Bafta!

Share this post


Link to post

Cum ai rezolvat problema pozitiilor rosii?

Share this post


Link to post

Am promis ca o sa pun albe.

Ches, multumesc mult de sfat, dar n-am inteles nimic, nu-s asa de priceput. Momentan nu ma deranjeaza, le las asa :) .

Share this post


Link to post

Intre timp masina a mai suferit cateva modificari.

-led-uri albe in faruri si pozitie in semnal american style.

-plafoniera originala pusa in spate

-module de 3 smd-uri pentru picioare, sub bord si sub scaune, cu intrerupator in doua pozitii, on permanent/ off/ pe contact usa

-module de 3 smd-uri la numar in spate

-montat fete de usi de SE

-montat geamuri electrice cu butoanele luminate rosu

-schimbat lumina in bord, consola si reglaj faruri

-pus smd-uri rosii in aeratoarele centrale

-montat buton de incuiere/descuiere a usilor, datorita faptului ca cu noile fete de usi nu mai poti ridica tamburusul cu mana

-reconditionat scaune fata de Honda Prelude si montat pe Matiz

 

mic clip de prezentare:

http://youtu.be/6EpVIuRd6Uc

 

si cateva poze:

dscf5176u.th.jpg

dscf5187.th.jpg

dscf5192.th.jpg

dscf5228ne.th.jpg

dscf5301z.th.jpg

dscf5309.th.jpg

dscf5301f.th.jpg

dscf5345.th.jpg

dscf5379k.th.jpg

thumbnmail.png

dscf5380r.th.jpg

Share this post


Link to post

Nu prea va omorati cu comentariile, dar nu e suparare. :D

Am mai facut cate ceva pe la masinuta:

-montat finitii usi spate de SE

dscf5427v.th.jpg

dscf5444g.th.jpg

 

-montat modul de avertizare faruri aprinse original de Matiz

dscf5428i.th.jpg

 

-legat plafoniera spate la switchuri puse pe usile spate

dscf5707.th.jpg

 

-schimbat LG-ul de fabrica cu un Pioneer de inceput

dscf5817forum.th.jpg

 

-semnale poloneze

turnlamp002.th.jpg

dscf5685l.th.jpg

 

 

POZE:

dscf5696g.th.jpg

dscf5689d.th.jpg

dscf5732c.th.jpg

dscf5504.th.jpg

dscf5733s.th.jpg

Share this post


Link to post

Arata fain cu semnalele poloneze, ii schimba fata.

Observ ca ii cam sare vopseaua de pe bandou, sau ai lovit in ceva?

Scaunele au venit la prinderi? Arata intr-un mare fel.

Spor la treaba!

Share this post


Link to post

Multumesc de aprecieri.

Sare vopseaua ca am lovit-o intr-un gard viu. Am spart si semnalizarea atunci.

Scaunele au venit pe 3 gauri originale din 4, dupa ce am mai dat gauri in sine.

Share this post


Link to post

A iesit foarte frumos, un design curat si placut, fara nimic kitschos. Scaunele sunt cireasa de pe tort :) . Bravo!

Share this post


Link to post

Multumesc frumos!

Din pacate, a trebuit sa renunt la scaune... sper, totusi, ca nu vor ramane astea originale pentru totdeauna.

Share this post


Link to post

Multumesc!

Azi n-am reusit decat sa montez instalatia de xenon si sa refac instalatia originala a semnalizarilor fata, dupa ce pana acum am mers cu pozitie plus semnal pe bec galben cu doua filamente, iar de 2 zile fara pozitie in semnal dar cu becuri de pozitie rosie in faruri. :twisted:

 

Urmeaza zilele astea sa fac cumva sa aprind pe pozitie si becul portocaliu din semnalizare, sa polishez farurile si sa incerc sa-mi iau niste presuri noi. Stergatoarele abia azi le-am schimbat, zgarie pe parbriz de asta iarna. :(

 

Acum mi-am luat stopurile in casa sa le colantez, am lasat Matizul in curu gol in fata blocului si sper sa arate bine maine la lumina.

 

Multumit maxim de cum bat Xenoanele. :D

photo0102e.th.jpg

photo0107v.th.jpg

photo0108z.th.jpg

photo0109sh.th.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...