Jump to content
Sign in to follow this  
Leutzu

Coca Cola & Co

Recommended Posts

bautura la inceput era facuta din coca da acu' e vax..

 

oricum pot sa zic ca eu sunt un cobai pt. coca-cola si nu am nimic si beau de numai stiu cand ...

daca ma gandesc bine ar trebui sa imi dea astia premiu de la coca-cola :D

Share this post


Link to post

eu daca as fi producator de bauturi sau chiar mancare si mi'ash permite sa pun o substanta in produsul meu care sa dea dependenta de mancarea/bautura mea, as pune sau nu..

normal, poate nu face rau substanta , decat cere in continuare

Share this post


Link to post

oarece diferente de gust intre productii diferite de coca-cola am sesizat si eu dar nu cred ca o fabrica in mod voit diferit; probabil ca sunt cauze obiective gen apa e mai apa, zaharul e mai zahar, bioxidul e mai bioxid, romanul e mai neamt etc; am sesizat insa urmatoarele: coca-cola daca nu e rece, e deschisa de mult si/ sau nu mai are gaz, nu mai are gust bun; de aia mi se pare mie ca cea la 1/4 e intotdeauna mai buna decat cea la 2 l.

cat despre arome daca scrie pe eticheta naturale pai trebuie sa fie naturale; altminteri, in cel mai bun caz s-ar numi identic naturale;

nu cred ca mai baga zeci de substante ascunse privitorului din simplul motiv ca orice laborator cat de cat dotat cu ce-i trebuie le-ar depista imediat si-ar iesi un scandal monstru;

in alta ordine de idei, am baut intr-o vara in doua reprize la juma de ora una dupa alta cate 4 sticle de sfert si n-am patit nimic;

P.S. ca fan coca-cola cred ca trebuie sa iau premiul I : inainte de '89 am facut o excursie special in Bulgaria ca sa beau coca-cola; la revolutie, pe 22 decembrie, primul meu gand a fost "in sfarsit o sa pot bea coca-cola pe saturate" (adevarul e ca doar cu atat m-am ales); ce ziceti, merit premiul?

Share this post


Link to post

McDonalds a avut în anii '80 proces în State cu un sos care se comercializa ca fiind 100% vegetarian, curat, şi aşa mai departe ... şi s-a dovedit că băgau în el diverse chestii "cu carne" ca să-i dea ... gust > :)

Share this post


Link to post

parerea mea cola din romania nu e ca si ce-a de dincolo, prietena mea sta in olanda si cate-va luni din an sunt acolo, dar vreau sa zic ca nici nu se compara cu ce-a de aici, e mai scumpa dar e mai buna. Eu si fumez, beau si cola si bere. Am baut in germania mezo-mix, e un fel de fanta cu cola, care au fost in germania stiu, dar nu am mai vazut in nici o tara decat in germania. e facut tot de cola. poate sa fie cola cum e dar noi tot o bem, si tigarile zic ca te omoara si tot fumam. asta e viata.

Share this post


Link to post
"Nu am mai atins apa de ani de zile"

 

  Nici eu si am inceput sa o simt, incet-incet.

 

  Cu Coca Cola am alta chestie care ma irita. Pai nene, e apa cu ***. Imi aduc aminte dupa revolutie ca era cola aia misto rau. O importam din Germania si nu-mai-tiu. Apoi au facut-o aici. Nu rau. Apoi, cu anii, un pic cate un pic, s-a dus naibii.

 

  Am crezut ca e vina mea. Pana cum vreo 2 luni, can a venit taica-miu de la aeroport de prin Germania sau Elvetia, nu mai stiu, cu o sticla de 0.5 bauta jumate. Hai sa dau si eu un gat ca eram pe fuga. Bai nene, mi-am adus aminte cum era ea (cola) pe la inceputuri. Complet alt gust. Credeti-ma.

 

  Cat despre eticheta, stati voi linistiti. Cola are peste 100 de ingrediente, majoritatea secrete. Nu sunt pe eticheta. Sunt obligati sa le puna pe alea in cantitati mari, sau primele X. Nu toate. Si la cate nu sunt pot sa puna 25% din reziduu praf de scarpinat, ca n-o sa scrie.

 

  Santalu nu mai e ce a fost. "Antioxidant" poate sa fie si vaselina.

 

  Am zis c-o dau pe apa. Da, dupa ce au gasit aia reziduuri radioactive langa putul nu-stiu-care am zis ca innebunesc.

 

  Ce dracu sa beau? Apa de la robinet e tulbure, si am filtru. Nu vezi prin pahar.

 

  Am inteles ca Dorna ar fi mai rasarita. Da' ce sa mai crezi? O sa ajung sa beau apa de radiator. Macar aia e dublu rafinata. Si nici nu ingeht iarna.

 

  O sa ajungem sa bem apa de fantana carata de tarani la oras.

Salve ,

Daca vrei o apa adevarata minerala fara nici un fel de "aditiv" este Tusnad.

Noi le-am forat puturile din care extrag apa si tot noi le-am facut primele analize chimice si totul este ok.

Multa bafta

Share this post


Link to post

CO2 din racoritoare provoaca o sete si mai puternica cam in 15 - 30 de minute.

De aceea se bea atat de multa Cola. Cu cat bei cu atat ai bea mai mult.

Share this post


Link to post

Eu zic ca Cola creeaza o oarecare dependenta. Beam in jur de o sticla, doua pe saptamana dar aproape un an am tinut regim si a fost strict interzis pt mine (regim de viata de kkt=>ulcer). Pot sa spun ca disperam cand intram in alimentara, salivam precum cainele lui Pavlov. Acum mai beau din cand in cand dar mult mai rar. Deoarece stau tot timpul prin baruri am trecut la ceai verde cu lapte :banana: (e mai sanatos > :) ).

Share this post


Link to post

Nu CO2 din cola da senzatia de sete, ci acidul fosforic. Prezenta lui in bautura nu a fost explicata nici acum, desi s-a cerut acest lucru.

Share this post


Link to post

Cred ca acidul fosforic are un pic de rol de conservant si un pic de corector de gust ptr. "acidifiere" (aici lucra in tandem cu CO2 ce nu se poate lega in vreo "sare" din punct de vedere chimic , acidul mai puternic dizlocuind acidul mai slab din saruri ) .

Share this post


Link to post

Eu am inteles ca acidul ala provoaca senzatia de sete.

Share this post


Link to post

Revin cu o poza...

post-100-1115109318_thumb.jpg

Share this post


Link to post

COdoi nu da senzatie de sete. Amplifica gustul stimuland papilele gustative. Exista posibilitatea sa nu bei indeajuns prima data din cauza acidului (senzatie de gust mai profunda -> saturare sau, cazul meu, durere de stomac) si de aceea sa doresti mai mult si sa dai vina pe el.

Share this post


Link to post

diferentele de gust (la sortimentul de baza) intre diversele fabrici producatoare de coca cola sunt date numai de apa folosita in procesul de productie.

concentratul este livrat din SUA si este identic

in Europa, cea mai buna coca cola se produce in Cehia (asta dupa gusturile celor de la coca cola Romania)

Edited by draku

Share this post


Link to post
Revin cu o poza...

 

Astea sunt fix butoaiele alea pe care Paxi le arunca si altii le iau sa puna varza in ele. > :) :mrgreen:

Share this post


Link to post

sa va zic eu ceva, ori va mutati in padure si mancati totul "de la tata vacii", ori beti in continuare 10 L de cola 4 litri de Apa de la robinet, fumati 2 pachete de tigari si gata, sau faceti ce vreti, oricum pana la 80-90 de ani traiti sigur asta daca nu va loveste un Cancer, Sida, sau Camionul, doamne fereste, sau sa nu loviti voi vre-un copac cu capul la 200 km/h.

 

Hai bafta, ma apuc de mancat iarba dar poate s-a pisat cainii pe ea, si cainele ala doar ce bause apa poluata atomic de la izvorul minciunilor.

Share this post


Link to post

Revin din nou: nu acidul fosforic provoaca setea ci o substanta chimica numita ASPARTAM! Nu m-am uitat pe o sticla ce CocaCola sa vad daca o contine dar bauturile produse de EuropeanDrinks o au din plin...

BTW, zilele acestea, cumparând apa minerala DORNA, mi s-a parut ca eticheta are o forma "schimbata"! Când ma uit la producator, ghici ciuperca CocaCola company cine o îmbuteliaza :-W ! Asa, în ciuda, mai scrie si ca este "îmbogatita cu CO2"! Dumnezeule mare, oare mai exista în România o apa minerala curata, de la mama ei?

 

PS: ceva luat de pe Net referitor la aspartam:

A treia lucrare prezentata, intitulata „Efectele protectoare ale unui compus bioactiv asupra morfologiei si functiei creierului puilor de sobolani proveniti din mame care în timpul gestatiei au primit în hrana Aspartam”.Aspartamul este o substanta chimica care este de 200 de ori mai dulce decât zaharul si care este utilizata ca aditiv în peste 500 de feluri de sucuri si alte produse alimentare, pentru a asigura îndulcirea acestora, fiind ieftin si usor de folosit.„

Share this post


Link to post

Dupa cum am spus mai sus ( fara sa fac reclama ca nu am de ce) , o apa minerala naturala care nu avea nici un fel de "aditiv" este Tusnad .

Laboratorul nostru i-a facut analiza la punerea in productie a puturilor facute tot de firma noastra acum 3-4 ani si era excelenta din toate punctele de vedere.

De aia apa asta are si un gust fff usor sarat ( de la subt chimice dizolvate) .

NU CUMP APA IZVORUL MINUNILOR CA NU ESTE DECAT APA ORDINARA IMBOGATITA CU DIOXID DE CARBON.

Din cate stiu eu si Borsecul e adevarata fara "aditivi".

Cat despre Dorna , acum cativa ani ( parca acum 2 ani) a fost cumparata de concernul Coca-Cola fiind singura apa minerala naturala din lume achizitionata de coca.

Acum nu stiu daca au"imbunatatit " reteta cei de la Coca-Cola.

Eu nu beau oricum decat Tusnad si Borsec ca apa minerala si , imi fac mea culpa , si Coca Cola sau Pepsi.

Bafta

Share this post


Link to post

Din ce stiu eu, anumite firme care imbuteliaza apa minerala in Romania (spre rusinea mea am uitat care) importa CO2 din Polonia. Se pare ca este CO2 natural, la fel ca cel din apa extrasa si cu asta aditiveaza (daca pot sa zic asa) apa care o extrag ei pentru a avea o anumita concentratie.

Share this post


Link to post
Din ce stiu eu, anumite firme care imbuteliaza apa minerala in Romania (spre rusinea mea am uitat care) importa CO2 din Polonia. Se pare ca este CO2 natural, la fel ca cel din apa extrasa si cu asta aditiveaza (daca pot sa zic asa) apa care o extrag ei pentru a avea o anumita concentratie.

Exista sonde de CO2 natural si la noi in Romania la Ciocaia , in apropiere de Oradea unde se imbuteliaza CO2 in recipienti speciali .

Acest CO2 se utilizeaza in industria alimentara .

AM FOST LA ACESTE SONDE ACUM 2-3 ANI , noi reparand conductele de la sonde la parc.

Apele minerale care le-am amintit mai sus nu au adaos de CO2.

Bafta

Share this post


Link to post

Bun Tusnad, recunosc, dar complet de negasit.

 

Un' ma uit Dorna, Izvorul Minciunilor si Vittel.

Share this post


Link to post

Tusnad am vazut in Carrefour, cam in permanenta. Versiunea plata sigur au, cea cu bulbuci nu m-a pasionat, eu in general Bucovina si Biborteni (si cand au Biborteni de mere, yummy)

Share this post


Link to post

Vad ca vorbiti mai mult de ape "gazoase". Eu beau numai plata. Dintre astea plate care ar fi cea mai curata, buna, pura, de calitate?

 

In momentul de fata sunt fan Bucovina!

Share this post


Link to post

anyway mie imi place apa plata de la dorna..parca izvorul alb se numeste. acu' daca e buna sau nu habar n-am.

Share this post


Link to post

#-o Unde pot gasi si eu Biborteni de mere?Multumesc anticipat!! :osanale:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...