Jump to content
Sign in to follow this  
algys

Cabluri Necunoscute La Compartimentul Motor Espero

Recommended Posts

Salutare, azi umbland la masina sa schimb claxonul am observat un cablu ce atarna pe dedesubt. Pleaca de pa galerie si are o mufa din cauciuc negru. Unde ar trebui legata? Nu ajunge sa se conecteze cu nici o alta mufa. Un alt cablu este cel rosu care de langa delco, care la fel nu stiu unde ar trebui conectat. Multumesc !!!!

post-32964-0-01545400-1315070780_thumb.jpg

post-32964-0-87975900-1315070804_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Firul de la delco reprezinta amorsarea pompei de benzina si implicit a instalatiei de alimentare. Daca iei joja si o introduci in mufa dupa care atingi pe plusul acumulatorului, vei auzi pompa de benzina.

 

Al doilea cablu cu mufa e ceva nasol. Rezulta din fofo ca nu e conectata sonda lambda, deci de aici si un consum cu aprox. 1 litru mai mult. Mai uita-te dupa o mufa care trebuie introdusa in mufa de la sonda.

Share this post


Link to post

ms mult nt98adu, poate cineva care are motor ca al meu ma poate ajuta sa ma indrume pe unde as putea gasi perechea pentru sonda lamda...o zi placuta tuturor forumistilor

Share this post


Link to post

poate te ajuta poza

 

 

 

Scuze, dar pozele sunt de capacitate mare.

 

1

 

2

post-29183-0-93315100-1315125609_thumb.jpg

post-29183-0-17233500-1315125878_thumb.jpg

post-29183-0-03349600-1315125989_thumb.jpg

Share this post


Link to post

multumesc frumos, cobor acum la masina sa ma mai uit si va anunt

 

 

am revenit, am discutat telefonic si cu silviu.jianu si se pare ca ceva nu este in regula...el pe masina are aceeasi mufa cu 3 fire care am gasit-o si eu in spatele motorului, dar la sonda are tot 3 fire pe cand au am unul singur si cu alt tip demufa...ce nu este in regula la mine?

P040911_12.17.jpg

post-32964-0-10167400-1315129155_thumb.jpg

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Mufa rotunda,intra in sonda lambda,de pe evacuare.

 

uitate jos sub scutu termic ai o gaura ,acolo e sonda,introdu mufa rotunda in sonda.

Edited by ZDN

Share this post


Link to post

ai sonda simpla fara preincalzire trebuia sa ai cu trei fire doua albe si unul negru,pe masina ai mufa cu trei fire dintre care unul violet cu manson negru(fir de semnal)care corespunde firului(unicului fir pe care il ai)de la sonda lambda celelalte doua 12v +si- pe contact pentru preincalzire,nu sunt necesare la sonda simpla

Share this post


Link to post

Mufa rotunda,intra in sonda lambda,de pe evacuare.

 

uitate jos sub scutu termic ai o gaura ,acolo e sonda,introdu mufa rotunda in sonda.

 

 

 

 

pai mufa care este in poza este exact cea de la sonda, sub scutul termic, si imi trebuie perechea ei din instalatia electrica

 

ai sonda simpla fara preincalzire trebuia sa ai cu trei fire doua albe si unul negru,pe masina ai mufa cu trei fire dintre care unul violet cu manson negru(fir de semnal)care corespunde firului(unicului fir pe care il ai)de la sonda lambda celelalte doua 12v +si- pe contact pentru preincalzire,nu sunt necesare la sonda simpla

 

 

adytzu, sa inteleg ca unicul fir de la sonda se leaga la cel violet cu manson negru din mufa mare, iar celelalte doua pentru alimentare (rosu+ negru) raman nelegate?

 

post-32964-0-18981400-1315134097_thumb.jpg

Share this post


Link to post

firul sondei il legi la cel violet cu manson negru celelalte doua raman libere

Share this post


Link to post

firul sondei il legi la cel violet cu manson negru celelalte doua raman libere

 

ok. multumesc mult de tot :)

Share this post


Link to post

Sonda aia lambda nu este pentru motorul de 1.5 dohc de pe Espero. Cineva a schimbat galeria de evacuare sau sonda cu ceva necorespunzator (probabil galeria e de cielo 1.5 dohc)

 

Oricum ai lega-o nu va functiona, nu te mai chinui. Ia o sonda cu 3 fire sau las-o asa, diferenta foarte mare in functionare nu vei observa, dimpotriva, fara ea vei avea un relanti mult mai stabil ;)

Share this post


Link to post

un pret de la dezmembrari pentru o sonda cu 3 fire stie cineva? La autokarma nu au decat cu un singur fir pentru motorul meu

Share this post


Link to post

Sonda se desface foarte greu si de multe ori se strica cand se incerca, cred ca mai bine o iei cu tot cu galerie.

Share this post


Link to post

Sonda se desface daca galeria de evacuare e aproape rosie10000000.gif Nu cumpara din dezmebrari doar daca iti da garantie, adica daca sonda nu e in parametri sa ai posibilitatea sa o dai retur.

Edited by nt98adu

Share this post


Link to post

oky, o sa incep cautarile, multumesc pentru sfaturi

Share this post


Link to post

Inca ceva, sonda de 3 fire e mai groasa si nu se potriveste in locul celei cu un fir in galerie. sau cel putin asa mi s-a parut mie.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

In cazul asta o sa caut cu tot cu galerie sa evit problemele

Share this post


Link to post

Sonda lambda intra in categoria consumabile deci ori o cumperi noua ori nu o mai cumperi deloc. Cum de la dezmembrari o iei tot de pe o masina de 15+ ani si nspe km eu zic ca nu merita (una noua are durata de viata cca 100k km). Sfatul meu este sa vezi daca are filet la fel cea cu 1 fir cu cea cu 3 fire si sa incerci sa o schimbi cu una noua.

 

PS: Ar trebui sa mearga si asta (nu chiar in parametri...) legata la firul de semnal (cu eroare aferenta nefunctionarii elementului de preincalzire...).

 

PS2: Eu nu inteleg cum ,,merge lafel" fara lambda cand masina consuma cu min 2 l mai mult decat ar trebui...

Share this post


Link to post

PS La cea cu 3 fire firul "cald" variaza intre 0 si 1V, la cea cu un fir probabil variaza rezistenta fata de masa deci nu sunt compatibile.

 

PS2 La Espero DOHC exista o particularitate (cel putin la al meu).

Deconectarea sondei lambda baga calculatorul intr-un mod de emulare (tensiunea variaza usor in jurul valorii de 500mv) si check-ul nu se aprinde. Practic se comporta ca un cielo cu potentiometru setat in jurul valorii de 500 mv.

Masina functioneaza bine insa consuma putin mai mult (sau mai putin, depinde de starea injectoarelor) fiindca ii lipsesc corectiile facute de aceasta sonda, amestecul se face doar in functie de map si tps.

E vorba de ceva fin in nici un caz nu cred ca e vorba de 2 litri in plus, la mine este aproape insesizabila diferenta.

 

Consumul exagerat de benzina apare cand sonda este defecta si "minte" calculatorul ca are amestec sarac iar acesta baga benzina la maxim. In cazul asta de obicei se aprinde check, masina da fum negru la fiecare plecare in forta si consuma cu mai mult de 2 litri /100 km in plus fata de normal.

 

Adaugire:

Fara sonda amestecul este fix ceea ce rezulta o turatie de relanti mult mai stabila. Este cunoscuta problema cu relanti-ul oscilant la tipul asta de motor.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

@ dj_dark PS2 te aprob in totalitate , nu se aprinde becul check decat cand pun contactul, iar ca si consum, cu 25 de l am facut 400 km, ceea ce zic eu ca este bine (bucuresti-bran-brasov-bucuresti).

Edited by algys

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...