Jump to content
Sign in to follow this  
obitza

Probleme Matiz

Recommended Posts

SALUT Am un Matiz din 2007cu GPL euro 4 . problema mea este urmatoarea : cand motorul este rece merge putin intrerupt ( neregulat ) dar mai grav este dupa ce plec cu masina la prima intersectie cand o scot pe liber si iau piciorul de pe acceleratie moare motorul imediat.

face si cand este motorul cald dar mai rar sa spun un exemplu ma duc la 130Km/h si franez brusc si moare motorul . sunt disperat nu stiu ce sa mai fac nu ii da nimeni de cap

va rog daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturii

 

 

 

Share this post


Link to post

SALUT Am un Matiz din 2007cu GPL euro 4 . problema mea este urmatoarea : cand motorul este rece merge putin intrerupt ( neregulat ) dar mai grav este dupa ce plec cu masina la prima intersectie cand o scot pe liber si iau piciorul de pe acceleratie moare motorul imediat.

face si cand este motorul cald dar mai rar sa spun un exemplu ma duc la 130Km/h si franez brusc si moare motorul . sunt disperat nu stiu ce sa mai fac nu ii da nimeni de cap

va rog daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturii

 

 

 

 

 

Iti recomand sa te duci la un service sa-ti scoata senzorul de TPS (parca asta era denumirea) stiu doar ca ala iti determina amestecul de combustibil si aer si daca are depuneri pe el (si sigur are la cat de curata e benzina) iti moare motorul. Am patit-o si eu.

Ca aspect important: fa operatiunea in service autorizat ca ala iti determina si la ce nivel sta masina la ralanti si automat si consumul. Dupa curatare nu ar trebui sa mai ai probleme decat daca senzorul ala e defect, situatie in care trebuie eschimbat.

 

Aditional: Daca ai celebra vibratie in portiera din dreapta cand e deschisa sau in scaunul din dreapta poti vorbi sa-ti regleze acel senzor altfel si va disparea si vibratia dar va creste si consumul.

Edited by Vladimir.Stancu

Share this post


Link to post

senzorul de ECU ? :) ) =)) :) ) =)) Oare nimeni nu citeste forumul asta?

Share this post


Link to post

senzorul de ECU ? :) ) =)) :) ) =)) Oare nimeni nu citeste forumul asta?

 

 

@raven84 daca ai informatii mai bune, poti veni sa ajuti...

Am si specificat ca nu stiu exact denumirea. Am aflat ulterior ca e TPS. Ma rog, mai putin relevant...daca esti mecanic, sau electrician, sari in ajutor.

Edited by Vladimir.Stancu

Share this post


Link to post

Exista topic pentru probleme motor matiz, iar folosirea functiei poate gasi solutii sigure problemelor expuse. Acest topic se inchide.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...