Jump to content
Sign in to follow this  
hydro314

In Romania Se Va Construi Cel Mai Mare Lac De Decantare A Cianurii Din Europa

Recommended Posts

La Roşia Montană se va crea un lac de decantare mai mare decât lacul de acumulare de la Vidraru. Ce se va întâmpla dacă va ceda barajul?

 

În proiectul nostru, iazul de decantare a fost proiectat pentru a-i creşte gradul de siguranţă şi capacitatea de stocare a precipitaţiilor extreme. Oriunde în lume iazurile de decantare sunt proiectate să poată înmagazina o singură precipitaţie maximă probabilă (PMP); în cazul proiectului actual, iazul de pe Valea Corna poate stoca două precipitaţii maxim probabile consecutive, iar probabilitatea ca acest eveniment să se producă este de 1 la 100 de milioane de ani. Această capacitate de stocare suplimentară neobişnuit de mare, alături de ceilalţi parametri de proiectare la care a fost gândit şi proiectat iazul de decantare Corna, conferă sistemului iazului de decantare o siguranţă de aproximativ 1000 de ori mai mare decât majoritatea barajelor iazurilor de decantare existente in lume.

 

http://www.rmgc.ro/proiectul-rosia-montana/intrebari-frecvente/baraj-de-decantare-la-rosia-montana.html

Share this post


Link to post

A devenit o obsesie cu Rosia asta...

 

 

Share this post


Link to post

Metaforic vorbind: canadianu' o sa plece cu aurul, poporul din RO se alege cu cianura ramasa in urma procesului de productie + ceva bani de seminte.

Mai devreme sau mai tirziu. Asa au vrut factorii decizionali din RO.

Resistance is futile!

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Dat fiind faptul ca initiatorul discutiei are fix 0 postari pe topicurile tehnice, o sa inchid acest topic. La cerere, se poate re-deschide.

Share this post


Link to post

"Eu nu sunt de acord, şi ca mine mulţi, cu jefuirea unui patrimoniu şi cu metode sălbatice şi toxice de exploatare. Însă, dacă în majoritate românii vor fi pentru acest tip de exploatare, nu vom avea ce face. Până atunci, în spirit civic, avem tot dreptul să ne revoltăm şi să facem tot ce ne stă în putinţă să ne opunem unei barbarii pe care doar cei care nu vor să o vadă nu o văd!"

 

http://www.rosiamontana.net/ - Semneaza petitia pentru salvarea Rosiei Montane!

 

Banuiesc ca ati vazut in ultima vreme reclamele pentru sustinerea proiectului de la Rosia Montana. Cu ajutorul mass-mediei e manipulata populatia, datorita intereselor si presiunilor puternice externe.

Share this post


Link to post

http://www.rosiamontana.net/ - Semneaza petitia

 

Sa reiau o idee pe care-am mai zis-o: petitiile online NU FAC NIMIC, sunt o frectie la picior de lemn. In Romania nu se intampla nimic nici cand trimiti petitii scrise pe hartie. Nici cand se fac greve.

Share this post


Link to post

Se incearca, macar. Unii oameni nu pot sta cu mainile in san.

Speranta moare ultima!

Share this post


Link to post

Nu. Majoritatea celor care stau de petitii pe net nu ar dona un leu din banii lor vreunei cauze, nu si-ar irosi o zi de concediu pentru a protesta pe viu, nu ar face nimic concret in afara de a protesta online stand comod la calculator si caldurica. Nu sunt pesimist, ci doar realist :)

Share this post


Link to post

Eu stiu persoane care stau la metrou pentru semnaturi. Un coleg de la facultate a tinut o prelegere despre acest proiect, iar altii umbla prin camine pentru semnaturi.

Se incearca totusi, ceva. :rolleyes:

Share this post


Link to post

Nu. Majoritatea celor care stau de petitii pe net nu ar dona un leu din banii lor vreunei cauze, nu si-ar irosi o zi de concediu pentru a protesta pe viu, nu ar face nimic concret in afara de a protesta online stand comod la calculator si caldurica. Nu sunt pesimist, ci doar realist :)

Nici eu n-as putea spune mai bine.

 

Eu stiu persoane care stau la metrou pentru semnaturi. Un coleg de la facultate a tinut o prelegere despre acest proiect, iar altii umbla prin camine pentru semnaturi.

Se incearca totusi, ceva. :rolleyes:

Se incearca ce?

 

Daca vrei sa faci ceva, si se considera o problemna nationala, convinge-i pe aia care pot chema poporul la referendum sa o faca; asta e arma suprema a "poporului". Abia atunci cand ai pus stampila pe "NU" sau "DA" dupa caz, poti spune ca ai facut ceva. As fi curios cati din cei care dezaproba intentiile RMGC s-ar duce sa-si exprime parerea in legatura cu asta.

Realistic vorbind, cred ca s-ar prezenta la referendum sub 50% din votanti.

Share this post


Link to post

 

Banuiesc ca ati vazut in ultima vreme reclamele pentru sustinerea proiectului de la Rosia Montana. Cu ajutorul mass-mediei e manipulata populatia, datorita intereselor si presiunilor puternice externe.

 

Asta fiind manipularea rea, aia buna a inceput dinainte.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare: care este rostul petitiilor online ? Mai precis, ce se intimpla dupa ce un numar de oameni (sa le zicem "de bine") completeaza o astfel de petitie ? Cine se ocupa (de fapt, se ocupa cineva cu statut serios) de indeplinirea unei proceduri ? (presupunem ca ar exista cadrul legal !) Eu unul NU cred ! Va aduceti aminte de prostestul impotriva benzinarilor ? Care a fost finalitatea, ati mai aflat careva informatii dupa "euforia" de la inceput ? La fel si aici, se aduna 100.000 de semnaturi. Si mai departe ??? Stam linistiti si satisfacuti de luarea noastra "vitejeasca" de pozitie, pe principiul "am facut tot ce tinea de mine" sau "macar eu am facut ceva, altii nici macar atit nu au facut....". Pe bune ...

Share this post


Link to post

Care a fost finalitatea,

 

S-a scumpit, au realizat si benzinarii ce prosti sunt soferii romani, daca protesteaza cu monede.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...