Jump to content
Sign in to follow this  
Abram Burel

"lampa" Pc/notebook

Recommended Posts

Mi-am vazut in sfarsit visul cu ochii: mi-am facut o lampa pentru laptop alimentata de la portul de mouse/tastatura (n-aveam nici un cablu USB bun de taiat).

Am folosit un led alb de tip SuperFlux, care da o lumina distribuita.

"Husa" ledului este un izolator de papuc auto tata (cea ingusta) in care am dat o gaurica pentru lupa. In serie cu ledul e o rezistenta de 100 ohmi la 0,25W. (valoare mai mica => lumina mai multa, dar atentie la R*I la patrat ;) Ledul se baga fortat. Lumina este necesara si suficienta pentru cand ma fac ca dorm noaptea in pat langa nevasta.

Pentru cei ce vor o lampa de tastatura pentru desktop se pot folosi 2 leduri de astea plasate pe ceva prins de dedesubtul blatului de monitor (daca aveti blat-sertar).

Pentru cei ce fac experimente prin carcasa pc-ului, aveti aici o idee foarte buna.

post-482-1114328960_thumb.jpg

post-482-1114328980_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Probabil ca nu deoarece ar fi iesit sigur mai scump si in plus nu e feeling-ul acela ca e un lucru minunat si folositor facut de tine!

Edited by SORAN

Share this post


Link to post

Daca iti place sa "surubaresti" se prea poate. Eu am una Lexon ( nu stiu cat costa ca e primita cadou ) destul de interesanta.

Oricum chef de munca sa ai.

Share this post


Link to post

o lampa de notebook costa fix 250mii lei...alimentare prin usb...daca ar fi sa o fabricam manual ne-ar costa aproximativ 50mii cablul uSB, cateva zeci de mii ledul, un tub flexibil prin care sa treaca cablul (?)...si cate zeci de minute din viata..Bucuria de a mesteri...de nepretuit! :)

Share this post


Link to post

De unde pot sa cumpar asa ceva ?

Share this post


Link to post

Gasesti in Metro, produse de Ednet, parca erau la vreo 210.000

 

P.s. Abram Burel, nu era mai simplu sa inveti pozitia tastelor, dacat sa cari pe langa laptop un ghem de cablu?

Share this post


Link to post

:o fftopic: Berti, nu prea era ca la varsta la care am pus mana pe un calculator cu vreo optzevi si ceva de taste eram cu personalitatea gata formata. Si mi-era o leneee! Cat despre ghem, e mititel si dragut. Versiunea urmatoare o sa aiba tastele incorporate.

Share this post


Link to post
Nu e mai simplu sa cumperi una?

Cel mai simplu era daca avea un IBM T41 care are lampa "de la mama lui" . > :)

Share this post


Link to post

sau o tastatura iluminata (am vazut la turbozone asa ceva in iasi la mall , cam la un milion si ceva) :P Eu tot nu inteleg care e rostul atator dispozitive alimentate de la usb.. mai ramane ca si papusa gonflabila sau vibratorul sa se alimenteze de la portul usb, pentru cei dependenti de calculator :>

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...