Jump to content
Sign in to follow this  
calinx

Abs Defect? Pedala Moale La Franare Cu Viteza Mica

Recommended Posts

Salut

 

De aproximativ o luna se intampla ceva ciudat la franarea la viteza mica sau cand ating usor frana. Pedala se comporta ca si cum ar intra ABS-ul in functiune(dar foarte scurt) si se aude un zgomot de cuplare/decuplare + zgomotul unui "arc". La viteze mari sau la franare brusca totul se comporta normal.

Cei de la service mi-au schimbat placutele de frana fata + un etrier insa problema persista.

Ceva idei?

Multumesc

Share this post


Link to post

Revin cu ceva observatii;

Nu se intampla constant, apare doar la viteza mica de exemplu mers in coloana, la franare pedala devine moale + zgomotul aferent de cuplaj/decuplaj

Aproximativ acelasi zgomot imi apare la prima plecare de pe loc dupa ce masina trece de sa zicem 5-10km/h

Multumesc

Share this post


Link to post

Nici o idee? Din ce am observat problema se manifesta doar la o anumita viteza in jur de 10km/h atunci cand incepe sa functioneze ABS-ul. Saptamana ce urmeaza sunt din nou pe capul celor de la service.

Share this post


Link to post

Nu pierzi cumva lichid de frana?

Share this post


Link to post

Salut!

Si mie mi se intampla la fel. Am aveo model 2007 Premium. Am fost la tester cu ea si am vazut cu ochii mei ca scria "scurt circuit pe senzorul abs fata stanga". Chiar azi am comandat senzorul si ma duc sa-l schimb!

Sper sa se rezolve problema! Revin cu detalii dupa reparatie. Poate si la tine e o problema de senzor!

Share this post


Link to post

Multumesc mult pentru raspuns, am joi ora la service; poate ne spui daca s-a rezolvat problema

Share this post


Link to post

In cazul meu se pare ca inele de ABS de pe planetare sunt problema; ciudat ca au cedat la doar 85.000 km. Sper ca le gasesc separat.

Share this post


Link to post

Salut baieti

 

Se pare ca a mea are aceeasi problema la viteze mici 10- 20 la franare intra ABS-ul

Am s-o bag pe tester.

 

Revin cu detalii

Share this post


Link to post

Gata am testat-o, concluzia: senzor ABS dreapta fata defect :(

Share this post


Link to post

Dupa schimbarea inelelor zimtate de pe planetare totul functioneaza normal.

Intrebare; un senzor defect ABS nu presupune aprinderea in bord a becului ABS?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...