Jump to content
Sign in to follow this  
xbg

Modificare Nubira Ii Euro 2 In Euro 3

Recommended Posts

Deschid acest nou topic din dorinta de rezolva problema de compatibilitate pe care o am la Nubira II Euro 2 cu instalatia GPL STAG 200.

Din discutiile de pe forumurile de specialitate am inteles ca acel tip de instalatie nu este compatibila cu motoarele Euro 2, dar ca ar merge foarte bine pe moatoarele Euro 3.

Inainte de a renunta la instalatie si de a monta o instalatie clasica as fi curios daca modificarile de la Euro2 la Euro3 sunt complicate si daca a auzit cineva despre o asemenea lucrare.

Share this post


Link to post

Complicate, foarte costisitoare si imposibil de omologat masina ca fiind euro 3.

Share this post


Link to post

Nu sunt interesat sa o omologhez, vreau doar sa nu mai am problema la injectia de gaz.

Daca stii spune-mi ce ar trebui schimbat pe masina

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Evacuare, 2 catalizatoare, 2 sonde lambda, corp clapeta acceleratie motorizat, ECM, cablaj motor, EGR, senzor pozitie ax came. Toate astea depasesc cu mult valoarea masinii.

Share this post


Link to post

Deci ca sa inteleg bine: Vrei sa modifici din E2 in E3, cu toate costurile implicate doar ca sa poti monta o instalatie GPL de 2300 ron, in loc sa o lasi E2 si sa montezi o instalatie de 1200-1300 ron?

Share this post


Link to post

Problema este , nu ca vreau sa montez o instalatie de 2300 lei in loc de una de 1200. Problema e ca deja am pontat-o pe cea de 2300 de lei si nu sunt foarte multumit de modul cum tine relantiul in timpul rulajului atunci cand o las pe liber.

Ma gandeam ca poate reusesc sa iau cate ceva de prin dezmembrari si asa sa fac mica transormare.

Share this post


Link to post

2 catalizatoare

 

Esti sigur? Ce are mai cu mot o Nubira euro 3 fata de multe masini noi euro 5 care au doar una bucata catalizator?

Share this post


Link to post

1 precatalizator si 1 catalizator. Lafel are si cielo euro 3.

Share this post


Link to post

Stag200 am si eu pe nubira 2 euro 2, mai sunt cativa membri care tot asa au. Poate nu ti-au reglat-o bine.

Edited by omaigadlol

Share this post


Link to post

Si eu am aceeasi instalatie pe nubira 2 euro 2,cred ca e de la reglaj..Nici a mea nu e reglata 100% cum as vrea eu,dar merge multumitor!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...