Jump to content
Sign in to follow this  
luci_bce

Idee Inovatoare

Recommended Posts

Salut colegii! Am nevoie de cateva sfaturi si indrumari. Mi-a casunat o idee pe saraca masinuta a mea, si anume sa ii lungesc caroseria in spate cu vreo 20 cm, evident pentru marirea spatiului. Acum , intrebarile mele sunt( inainte de a ma apuca , binenteles):

1. A mai facut cineva asta? La orice masina , nu neaparat tico..

2. Aceasta modificare trebuie avizata la RAR? Este permisa? Se poate trece cu ceva spaga? Te opreste politia si iti ia talonul?

3. Cam ce materiale ar trebui? Eu m-am gandit "romaneste" la cateva bare de cornier, tabla de...0,7??(Habar nu am dimensiunile), si binenteles prinse ori cu capse(nituri) , sau suruburi + suduri electrice..

 

Ma poate ajuta cineva cu idei? Sfaturi.? Mentionez ca puntea spate nu doresc sa o mut mai inapoi, ci doar sa lungesc caroseria.

 

Va multumesc frumos !

Share this post


Link to post

Lasa Tico, si apuca-te de cealalta masina din avatar, daca tot ai idei, uite, iti pun si doua poze pentru inspiratie.

post-3429-0-94091300-1305392877_thumb.jpg

post-3429-0-92589700-1305392884_thumb.jpg

Share this post


Link to post

numai am dacia de vreo 2ani, e la remat...plus ca nu am intrebat la misto,chiar amnevoie de spatiu, si nu am nici bani de alta masina...decat sa iau vreo tigaie cu x mii de km la bord, mai bine tin masina asta...in continuare, astept idei :)

Share this post


Link to post

...in continuare, astept idei :)

 

Idei inovatoare? La o idee idioata?

  • Like 2

Share this post


Link to post

Ideea nu este deloc idioata,dar tine mai mult de ce se vede pe la emisiunile de profil de pe Discovery.Nu vorbesc acum de chestiunile practice de executie.In primul rand vei avea probleme de omologare la RAR si,chiar daca le rezolvi,se pune si problema costurilor unei astfel de omologari,care vor fi descurajante pentru bugetul pe care il ai in vedere.Intreaba la RAR,totusi.

Share this post


Link to post

iDeea asta inovatoare o ca coste de 3 ori cat o masina sigura ,mai noua si cu X milioane de km...

Share this post


Link to post

TICO sunt masini bune dar cred ca nu se merita sa faci astfel de modificari costuri mari , multe ore de munca , plu ca se strica aspectul masinii...daca tai a tagi linie si sa aduni ajungi la concluzia ca mai bine cumperi o masina cu un 200000 km spre ex un opel astra caravan sau alta mai mare(pasat vaiant;golf variant s.a)

 

scuze nu merge bine tastatura de aia sunt acele cuvinte incomplete

Share this post


Link to post

Salut daca tot ai nevoie de spatiu ... ma gandesc sa-ti dau o varianta mai ieftina

 

2 bare longitudinale si un " mini-portbagaj " deasupra ( cutiile alea de plastic :) ) ...am vazut pe un tico candva barele acelea puse ... deci se poate ... marimile nu le cunosc ... dar sunt sigur ca te va costa investitia de 10 ori mai putin + ca nu exista probleme la RAR ...

 

Bafta

Share this post


Link to post

vezi ca sus pe plafon ai suporti pentru bari transversale de porbagaj, dai ornamentele de plastic alea negre jos si dai de suporti si in felul asta ai porbagaj pe masina :lavolan:

Share this post


Link to post

Cauta-l pe Nizamudim Leepu de la Chop Shop LONDON GARAGE poate iti idei in stilul bangla bangers ! :) ) Acum fara gluma ce vrei sa faci cu el saracu(TICO) ca pe drumurile publice nu vei mei putea merge ?!Ca idee poti renunta la bancheta din spate ,montat podea si zabrele la geamuri(ca la Matizul furgon ) si arcuri de matiz (spate ) si dupa aceea spor la carat !

Edited by ToPser

Share this post


Link to post

Salut luci_bce ,

Parerea mea e sa nu te complici.

Eu am reusit sa car si balast, fier beton etc ( construiesc ) fara nicio modificare, cu atentie si viteza mica.

Nu s-a lasat nici cu zgarieturi sau alte probleme. Masina arata inca destul de bine.

O seara buna.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...