Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Scirtiit la torsionarea caroseriei -Matiz

Recommended Posts

Cind se torsioneaza caroseria (borduri, gropi, etc.), aud un scirtiit in spate, eu banuiesc hayonul, dar nu pot localiza sursa, o fi de la balamale sau de la incuietoare?

Ar putea fi si de la suspensie, dar e mai putin probabil, deoarece zgomotul il aud inauntru ... stie cineva de unde e zgomotul si cum se remediaza?

Zgomotul il am din prima zi, dar nu i-am dat atentie, ca eram prea incintat de masinuta!

Share this post


Link to post

Lasa ca sambata le dom noi de cap.Eu personal in afara de troncanitkloncanit pe spate alte zgomote nu prea aud(sau doar mi se pare?)

Share this post


Link to post

Pe mine ma exaspereaza "clantzanitul "sigurantelor alea de la usi si acum am si la bord un fel de zgomot ciudat dk pun mana pe bord kiar deasupra vitezometrului tace ! Puii mei dk o compar insa c vechea berlina e altceva !..Mai ce stiti de motorizarea de 1000cmc ? e rost s-o aplicam si la astea mici ale noastre o avea aceeasi cutie prindre etc or fi compatibile !?!?!Bey si consumul asta de iarna m-a spart pe bune asa e norma 9-10 /100 urban!?

Share this post


Link to post

Mie nu mi-a sarit de 8, cel mult 8.5 cand a fost zapada si am tinut-o mult si cu motorul mergand in gol, pt. incalzire. Si cand se poate, numai forja vede de la mine, saraca ...

Share this post


Link to post
am si la bord un fel de zgomot ciudat dk pun mana pe bord kiar deasupra vitezometrului tace !

 

Daca zgomotul e un chitait ca de iepuroaica la monta sau ca de guzgan, atunci te paste ce spun eu aici: http://forum.daewooclub.ro/viewtopic.php?t=42 , hai ca ne lamurim simbata.

Share this post


Link to post

mda,la mine dupa accident se-aude un parait de zici ca se rupe masina in doua...cred ca e de la chedere care freaca pe vopseaua noua lucioasa,am incercat sa le ung si vreo saptamana au tacut,acum au inceput iar si se-aude si din fata,parca de la geam,tot un parait.mai scartaie si placa de deasupra portbagajului care trebuie fixata cu un burete ceva pe locul eu sa nu mai vibreze pe-acolo.cat despre scartait,tind sa cred ca e de la broasca de la hayon,incearca sa-i erglezi tampoanele de inchidere (oare are asta asa ceva?am sa ma uit maine) daca nu,baga o carpa intre cheder si hayon mai groasa,sa vezi daca mai scartaie.

apropo,de noua imi batea puntea spate..nu tare dar de parca aveam bucsele uzate,chiar si dupa ce am schimbat amortizoare si bucse,cu tot cu barele de torsiune si ce-o mai fi flexibil pe-acolo,inca se-aude..si mai e un zgomot dubios cand virez maxim stanga si dau cu roata dreapta de-o denivelare gen urcat pe-o bordura,se-aude un muget de frexare metal pe metal...cred ca-i din pivoti...tre sa ma bag sub ea.

am uitat sa zic ca am 80 k km si a fost rasturnata pe dreapta la 40-50 km/h,dar reparata impecabil...adica 90% masina noua.

Share this post


Link to post

Am facut in acest w/e reglajul picioruselor de cauciuc de la hayon; orice as face, tot mai scirtiie, mai putin, dar scirtiie ... probabil ca pui de drac are dreptate, sursa de zgomot e frecarea chederului de tabla, urmeaza tratamentul cu glicerina boraxata sau vreun conditioner de chedere; aveti idee daca exista asa ceva?

Share this post


Link to post

La mine scartzaia in spate de la tija de plastic a switchului de alarma, se freca de portbagaj, si dupa ce am pus niste cauciuc pe ea problema a disparut.

Share this post


Link to post

Interesting, incerc si pe asta ...

Share this post


Link to post

permiteti sa rectific,dupa accident,acu am observat,nu freaca chederul de tabla ci portiera din dreapta fata de stalpul central,si putin si stanga fata,tre sa stau sa-i dau doua ciocane in stalp,e o chestie de genul 1 mm mai iesit in afara da' ma iau dracii,lasa ca vine ea acasa azi..

 

cat despre portbagaj,al meu nu scartaie,dar cred ca vibreaza plasticul ala de astupat gaura,are cineva idee,clemele alea-s de unica folosinta,sau se pot pune inapoi ca i-as baga niste chedere ceva sa nu mai vibreze...

 

inca o treaba,scartaitul ala de ma durea capul era de la polita aia de deasupra portbagajului,se lustruise un piciorus de-ala tampon si freca pe suporturile laterale,alea cu boxele,am rezolvat si-am pus pe muchie cheder de-ala de cauciuc gen pur-fix...liniste,dar mai nou a incepu sa-mi sara toata placa in sus si-n jos,acu are joc in urechile alea de cauciuc de intra in suporturile laterale..da-i-as foc...

Share this post


Link to post

Copii, eu am stat si pe 3 roti cu ea, si nu aveam zgomot de torsionare. Pesemne ca e tot teren :D

Share this post


Link to post

HAHA...

shi io care aveam pe lista urmatorul lucru policioara aia...

URAAaaaaa, am economisit 750mii :lol:

Share this post


Link to post

Clemele alea de fixat capacul de pe hayon sint "agrafe consola Tico" si sint reutilizabile ... impinge cu ceva pe chestia aia din mijloc (cuiul de expandare), ea va elibera piciorusele expandate si apoi scoti clema; ca sa le bagi inapoi, impingi cuiul de expandare pina iese peste palarie, bagi clema la locul ei si apesi cuiul pina ajunge la nivel cu palaria ... asta e ...

Share this post


Link to post
HAHA...

shi io care aveam pe lista urmatorul lucru policioara aia...

URAAaaaaa, am economisit 750mii   :lol:

 

Stai calm, ca al meu scirtiie de nou, fara policioara, aia vine perfect, nu face vreun zgomot ...

Share this post


Link to post

Daca este vorba de scartiituri am si eu una,loc estimat stanga spate,amaortizor parca nu ar fi ca daca balangan masina nu face numic si nu face la orice groapa,doar cand ma salta mai sus.Vreo idee ceva?TReaba e ca nu face tot timpul.E posibil bancheta?Unde?

Share this post


Link to post

vezi pe la haion sau amortizoarele de la haion... eu am ceva asemanator pe dr spate...si inca n-am dat de kap...

Share this post


Link to post

Da dar haionul nu se misca si amortizorul de la haion nu prea vad cum.Joi seara trebuie studiata intens problema.

Share this post


Link to post

Eu o sa incerc cu conditionerul-minune WD-40, fiindca banuiesc ceva in neregula la balamalele hayonului (negresate).

Share this post


Link to post

o fi asa de buna vaselina asta wd40?

Share this post


Link to post

Aseara am ascultat fara muzica si cu geamul deschis sa incerc sa identific provenieta lui domnul scartait(de fap e caun chitait de soarece).Si cu geamul lasat se aude la fel,deci ar putea proveni din interior de undeva drept pentru care incep sa banuiesc bancheta sau haionul.Parte proasta e ca nu face la orice groapa ci la cele care ma salta mai sus.Dar chiar nu reusesc sa identific de unde provine ca sa pot actiona.Joi seara avem treaba.

Share this post


Link to post

Linistitorul chitait a reaparut.Nu ca ar fi deranjant,nici macar nu face tot timpul dar acum am un pitic.Am eliminat o cauza:bancheta spate.Am mers cu ea rabatata si acel chitait tot isi mai face simtita prezenta.Mai banui 2 cauze haion sau amortizor.Joi daca nu imi dati o solutie va alerg prin toata parcarea.Veniti inarmati cu spray-uri,vaseline,tot ce aveti in acest domeniu.Amortizorul poate sa chitaie?Eu as zice ca nu.Este clar pa stanga spate.Repet este un chitatit care se aude doar cand trec peste damburi mai inalte.Cand trec pein gropi nu se aude.Helllllllllllllp.

Share this post


Link to post
...Joi daca nu imi dati o solutie va alerg prin toata parcarea.Veniti inarmati cu spray-uri,vaseline,tot ce aveti in acest domeniu...

Fii atent la ala care vine cu vaselina... sa nu te alerge el pe tine! :wink:

Share this post


Link to post

Mai Ove ia vezi tu dk nu e bordul ca eu deja i-am bagat o hartiutza sa nu mai faca asa ...ma innebunise...Deci plasticul de la ceas cu plasticul in care este el incastrat la limita aia de acolo e o treaba prost facuta ...AR fi trebuit sa aibe un cauciuc ceva da'nu la noi la Ro...

Share this post


Link to post

Zeule sigur nu e bordul,zgomotul provine din spate.Stiu chitaitul de bord si nu seamana.Iuzare vreun argument?

Share this post


Link to post

Mai atunci maine o sa ne ocupam de el !..Il facem noi sa nu mai scartzie .Aduc si niste untura !!!.....

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...