Jump to content
Sign in to follow this  
yulius

Probleme Aveo 1.2 Intrerupe In Mers La Viteza Constanta

Recommended Posts

Salut am si eu un aveo 1.2 , 21.000km din 2007 si dupa ce se incalzeste la viteza si turatie constanta intre 1500 si 2500 cam la 50-60km/h

da in nas face ca si cum s-ar rupe daca accelerez sau decelerez merge ok .

Multumesc

 

 

Share this post


Link to post

Banuiesc functionare defectuoasa a EGR-ului. Incearca obturarea conductei de recirculare a gazelor, si vezi cum se comporta atunci motorul.

As mai incerca si pur si simplu deconectarea mufei de la EGR, dar aceasta genereaza cod de eroare. Nu sunt sigur daca eroarea astfel generata se poate sterge simplu prin reset, poate o sa ai nevoie de o interfata (ar fi ideal daca ai avea asa ceva). Deconectarea nu este in toate cazurile concludenta, deoarce EGR-ul poate avea defectiune mecanica (nu inchide corect) si testul nu este relevant.

Share this post


Link to post

Incearca sa fii mai explicit, sa dai mai multe detalii despre felul cum se manifesta masina, in sarcina si in gol, la turstiile respective.

Share this post


Link to post

EGR-ul apare pe test oprit , l-am desfacut si curatat

Banuiesc functionare defectuoasa a EGR-ului. Incearca obturarea conductei de recirculare a gazelor, si vezi cum se comporta atunci motorul.

As mai incerca si pur si simplu deconectarea mufei de la EGR, dar aceasta genereaza cod de eroare. Nu sunt sigur daca eroarea astfel generata se poate sterge simplu prin reset, poate o sa ai nevoie de o interfata (ar fi ideal daca ai avea asa ceva). Deconectarea nu este in toate cazurile concludenta, deoarce EGR-ul poate avea defectiune mecanica (nu inchide corect) si testul nu este relevant.

 

Daca merci dupa ce se incalzeste constant la 2000 rotatii cam cu 60 km/ h masina intrerupe ca si cum nu s-ar alimenta

Incearca sa fii mai explicit, sa dai mai multe detalii despre felul cum se manifesta masina, in sarcina si in gol, la turstiile respective.

Share this post


Link to post

Aceeasi problema am avut-o la al meu. Se rezolva in service cu update de soft. Exista o circulara de la GM in legatura cu problema asta. Eu la GTT am rezolvat.

Edited by ratusca
  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut am si eu un aveo 1.2 , 21.000km din 2007 si dupa ce se incalzeste la viteza si turatie constanta intre 1500 si 2500 cam la 50-60km/h

da in nas face ca si cum s-ar rupe daca accelerez sau decelerez merge ok .

Multumesc

 

 

Am avut

 

Nu stiu daca nu este prea tirziu pentru raspuns.Am avut exact aceeasi problema si mi-au rezolvat-o la service-ul autorizat prin "resetarea clapetei de acceleratie"

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...