Jump to content
Sign in to follow this  
LaurD

Achizitionare Masina Cu Plata Cash

Recommended Posts

Salut

 

Stiti cumva se poate plati si in Euro Matiz-ul ? . Eu am aproape toti banii in Euro intr-un cont si nu as mai vrea sa schimb in lei . Am citit la un moment dat pe forum(dar nu mai stiu unde) ca s-ar putea plati si printr-un transfer bancar. Aveti idee despre asa ceva?

 

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Intai faci o factura proforma la dealer, dupa care faci o dispozitie de plata din contul tau catre dealer, in baza facturii emise. Sper sa nu ma insel.

Share this post


Link to post

Conform legilor in vigoare pentru plata intre persoane romane/agenti economici cu sediul in RO se poate face doar in lei, incasarile putandu-se face in valuta doar din strainatate. Deci prin transfer bancar e out of the question. Singura jonglerie de care stiu este sa te duci la banca unde are DWAR cont cu valuta si sa o depui direct, dar cu comisionul la retragere nu stiu daca iesi mai avantajos.

Share this post


Link to post

Asa am patit si eu cand m-am dus cu banii in buzunar (7000E) ca din cauza cursului slab 35.000 un E a trebuit sa mai dau 300 E in plus :spumelagura: .Asa e in RO daca e E tare platesti in E daca nu in ROL :mda: .

Share this post


Link to post

Da, problema este indiferent de valuta. Eu am contul cu masina la Tiriac si cei de la ING au incercat sa ne vrajeasca sa trecem la ei cu cardurile. Si una din intrebarile pe care le-am avut a fost asta: eu cu cont valuta la alta banca si valuta la ING pot sa fac transferul prin internet banking? (acelasi titular). Si mi s-a raspuns ca nu este posibil transferul prin nici o metoda, decat via lei, din considerente de restrictii BNR.

Eventual scoate valuta la bursa (cel putin Tiriac asa face, scoate valuta la licitatia interbancara) in mai multe transe. La sume din astea s-ar putea sa nu se simta, dar cum ti-e norocul. Hint: joi si vineri in general creste cursul, dar cu agitatia din ultima perioada totul e o loterie.

Share this post


Link to post

si eu am fost in aceeasi situatie. hai sa iti zic cum am rezolvat (m-a invatat o tanti de la banca)

 

1. avut in cont euroi.

2. transformat pt o luna in certificate de trezorerie de 1000 de euro (7 bucati) - fara comision

3. dupa o luna, la termen m-am prezentat la banca

4. retragerea banilor din certificate de trezorerie se face fara comision - deci puteam sa ii scot sa ii iau cash. dar ...

 

5. daewoo are cursul pt toata saptamana cursul stabilit in vinerea anterioara.

6. am prins curs mic in vinerea anterioara si sapt urmatoare cand a crescut euro mers la banca si cerut licitatie la euroii mei

 

7. la daewoo era 37277, la banca am obtinut 37177 .. deci am pierdut doar 100 de lei/euro (in mod normal diferenta intre cumparare/vanzare e de aprox 800-1000 de lei), deci eu din toata suma am pierdut doar 700.000 lei .. in loc de aproape 5.6 - 7 mil.

 

8. intrebat la dealer, mi-a dat contu daewoo la aceeasi banca la care aveam eu banii si am facut transfer bancar. Sa transfer suma de 250 mil lei in alt cont dar la aceeasi banca nu m-a costat nimic ... se face fara comision :D ...

 

Super, nu?

 

Concluzii :

1. Daca mai ai rabdare o luna, transforma banii in certif de trezorerie - nici un comision la retragere

2. Urmareste putin cursu din fiec vineri. cand ti se pare mic, mergi sapt urmat la banca atunci cand vezi ca e in crestere pt ca sa egalizeze aprox vanzarea cu cumpararea si cere licitatie. vezi cat obtii pe bani si daca nu esti de acord, incearca urmatoarea zi (poti refuza oricand banii care ti-i ofera banca pt un euro)

3. afla daca daewoo are cont la banca la care ai tu economiile pt ca de obicei transferu intre conturi in aceeasi banca nu se face cu comision. daca au la banca ta, la dealer cand iti face ordinul de plata, roaga-l sa iti treaca contu daewoo de la banca ta.

 

Cam atat.. sper ca te-am lamurit cat de cat. daca nu da-mi pe prv un mesaj si iti dau nr de tel sa vb. ;)

 

multa bafta!!!!

Edited by Alinake

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...