Jump to content
Sign in to follow this  
ti_ti

Anti Sleep Pilot

Recommended Posts

Am gasit pe site-ul Merita Citit un bookmark foarte interesant, despre un puc anti-adormire. Fiti atenti ce destept e: inregistreaza automat conditiile care afecteaza nivelul oboselii atunci cand conducem. Din cand in cand, micul gadget testeaza reactia soferului prin transmiterea unor mici alerte ce necesita atingerea pucului. Daca sistemul considera ca soferul este prea obosit pentru a continua drumul, acesta incepe sa transmita semnale vizuale si auditive pana in momentul in care soferul opreste cel putin 10 minute.

 

> :) m-ar tenta sa-l iau, dar e prea scump, nu neaparat ca sa ma ajute (desi recunosc ca mai conduc si obosit cateodata), cat sa vad daca intr-adevar au inventat astia ceva interesant.

Share this post


Link to post

Daca sistemul considera ca soferul este prea obosit pentru a continua drumul, acesta incepe sa transmita semnale vizuale si auditive pana in momentul in care soferul opreste cel putin 10 minute.

 

> :)

Canta nani nani pana adoarme soferul 10 minute . Oprit in copac ceva...

  • Like 1

Share this post


Link to post

glumesti, nu?

ar fi interesant sa-i faca un review un utilizator al lui

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii şi majusculele acolo unde se impun.

Share this post


Link to post

Mai bine ati da banii pe ceva util :scarpin:

  • Like 1

Share this post


Link to post

Eu daca ma simt obosit trag pe dreapta si dorm vreo jumatate de ora sau o ora. Asta daca-s singur. Daca mai sunt cu altii in masina, opresc la o benzinarie, ii trimit sa bea o cafea si pentru mine si eu las scaunul pe spate si ma intind la somn vreo ora.

Cafele, redbull, oprit si facut miscare, n-au efect la mine. Dar dupa o jumatate de ora de somn sunt ca nou.

Share this post


Link to post

Eu cred ca ar fi o chestie cool in unele cazuri. Pentru dubari, camionisti, maxi-taxi, unii curieri, genul care stau 16h/zi in masina pentru un ban in plus.

Cand il simte obosit ca prim avertisment sa-l intepe putin in koor prin bancheta si daca nu opreste in 20 minute sa-i taie motorul :D

 

Nici la mine nu merge cafea sau red-bull. Ajuta doar in faza initiala de oboseala, insa dincolo de un punct nu mai merge. Putina miscare si aer ajuta putin mai mult, insa efectul e de scurta durata, daca sunt obosit si ma misc un pic ma inviorez pe moment, insa dupa ce plec din nou in juma' de ora iar ma loveste. Singura solutie ramane somnul. Cel mai naspa e cand sunt obosit inca din start, cand plec dupa ce am dormit rau, sau ceva de genul asta.

Uneori insa mi se intampla sa nu simt oboseala (cand sunt in forma la plecare), toate bune si frumoase pana ajung. Si dupa ce ma dau jos din masina, in 20 minute am picat.

Share this post


Link to post

Eu deschid geamul. Si, de ce sa nu recunosc, ma ajuta si antrenamentul din facultate, cand noaptea eram in disco si a doua zi la cursuri :D Dau muzica mai tare ok.gif

Share this post


Link to post

daca nu opreste in 20 minute sa-i taie motorul :D

Pe coborâre, într-o curbă strânsă :mrgreen:

Share this post


Link to post

Exact.

Dupa doua saptamani n-ar mai ramane nici un obosit pe sosele :D

Doar cu intepatul in koor nu merge, romanul e inventiv, isi pune chiloti de tabla :D

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...