Jump to content
Sign in to follow this  
speedy

Probleme Cu Etansarea Usilor La Cielo

Recommended Posts

Am probleme cand ploua. Imi intra apa pe la sofer (intradevar masina a avut un accident frontal acum 3-4 ani dar stalpii au fost ok). Unde pot sa fac si eu verificarea etanseitatii si chiar repararea. Ajutati-ma fratilor !!!

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

Cum as face eu (cel putin pina mi-ar da careva vreo ideie mai buna): as identifica pe unde intra (banuiesc ca ai facut-o deja), as incerca sa ma lamurec de ce (cheder rupt sau turtit/tasat, tabla indoita, etc), apoi in functie de ce gasesc, fie schimb chederul, fie bag un kit/silicon, ca sa umplu eventuala gaura, fie as incerca sa vad daca pot sa redirectionez apa prin alta parte, ca sa nu mai ajunga la locul prin care intra in masina.

Share this post


Link to post

fie vinzi masina... :D

 

 

mie imi intra apa in portbagaj, am schimbat chederul si nu mai este nici o problema.

 

daca ai distanta intre usa si caroserie, de la accident...e nasol

Edited by cata73

Share this post


Link to post

Probabil cel mai bun test pe care l-ai putea face ar fi sa stai in masina la o spalatorie cu presiune si sa vezi pe unde intra apa si daca se modifica ceva daca impingi/tragi de usa. Dupa ce te lamuresti ce este exact, atunci in functie de asta poti sa iei si decizii de reparare.

 

La balamale te-ai uitat daca sunt in buna stare?

Share this post


Link to post
Am probleme cand ploua. Imi intra apa pe la sofer (intradevar masina a avut un accident frontal acum 3-4 ani dar stalpii au fost ok). Unde pot sa fac si eu verificarea etanseitatii si chiar repararea. Ajutati-ma fratilor !!!

 

Trebuie sa identifici EXACT pe unde iti intra apa in masina inainte de a gasi o solutie!

Mai intai incearca sa torini apa cu un furtun pe caroserie (presiune mica) si in dreptul usii pe unde banuiesti ca intra apa, apoi vezi ce se intampla.

Nu e neaparat necesar ca apa sa iti intre in masina pe la cheder.

Daca ai avut accident cu masina te poti astepta ca o bucata de kit sa fi sarit de undeva si de aia sa iti intre apa (poate fi kit satit chiar sub aripa si nu se vede cu una cu doua).

De asemenea daca ti-a vopsit masina in fata a putut sa nu iti mai puna bine chederul de la geam si pe acolo intra apa -faza asta a patit-o un prieten de al meu dupa ce si-a scos masina de la vopsitor.

Bafta!

Share this post


Link to post

E clar ca e de la accident. Esti primul pe care-l aud ca se plange de infiltrarea apei la cielo pe la usa. Daca dupa accident abia acum a inceput sa se infiltreze apa si 3 ani nu ai avut pb, o explicatie plauzibila ar fi ca usa nu mai preseaza chederul cum ar trebui plus chederul care s-a tasat.

Ar fi bine sa fie din cheder, il schimbi repede si ai scapat ieftin.

Share this post


Link to post
fie vinzi masina... :D

mie imi intra apa in portbagaj, am schimbat chederul si nu mai este nici o problema.

 

daca ai distanta intre usa si caroserie, de la accident...e nasol

 

Salut - ai idee cam cat costa un cheder de la portbagaj ? si eu se pare ca am aceiasi problema - nu intra apa multa, dar destula cat sa se ude mocheta si kestia aia de lemn care vine peste roata de rezerva -

Masina nu a fost lovita in spate deci banuiesc ca de la asta ar putea fi ...

 

10x

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...