Jump to content
Sign in to follow this  
Ansi

Nu mi se inchid usile ... la Matiz

Recommended Posts

In primul rând... Salut la toată lumea. Sunt şi eu un proaspat posesor de automobil Matiz E/AC de culoare albă. O am de vreo 2 săptămâni şi mi se pare super maşina, mai ales că am reuşit după oarecare peripeţii să-mi montez un mp3 player JVC şi 4 boxe. Ce mă deranjează la ea este că nu mi se închide portiera faţă dreapta decât dacă o izbeşti. Lucrul ăsta s.a întâmplat de nouă când am luat-o de la reprezentanţă. "Ei... trebuie să se lase chederele" mi s-a spus. Ce am observat... că toată portiera este puţin lăsată atunci când e deschisă şi atunci când o închizi se ridică la locul ei, dar cu un efort din partea ta care trebuie să-i dai un brânci mai mare. Am fost azi în service cu ea... eu sunt din din provincie şi după ce mi-au tras vreo 3-4 ciocane în clema aia pe care se inchide uşa...mi-au spus că este ok cum se închide. Dar nu prea e aşa. Oare este vreo posibilitate să se înalţe puţin portiera ca să se ducă singură la locul ei ?

Share this post


Link to post
Oare este vreo posibilitate să se înalţe puţin portiera ca să se ducă singură la locul ei ?

Este! In weekend, sau cand ai tu timp, ia o trusa de chei si verifica absolut toate balamalele! In special, cele din partea superioara. Vei avea 4 surprize, cate una de fiecare usa! Strange bine cu cheia tot ce gasesti surub... si sper ca o sa fi multumit. :D

Share this post


Link to post

Iar daca-i mai vezi pe idiotii aia ca pun ciocanul pe balamale, pune mina pe telefon si sesizeaza la Telefonul Clientului; este inadmisibil sa dea cu ciocanul in momentul in care usile astea se pot regla DIN SURUBURI pe toate directiile! ... aaaaaaaaaahhhhhhh! ... cultura Dacia! ...

Share this post


Link to post
Strange bine cu cheia tot ce gasesti surub... si sper ca o sa fi multumit. :D

 

am tras de ele dar degeaba... (acum ce să zic că nici cine ştie ce scule nu am....) Sunt cât se poate de strânse toate. Am mai fost la cineva şi mi-a spus că este vorba de chederele care trebuie să se mai înmoaie. Sincer nu ştiu ce să zic. :roll:

Share this post


Link to post

Chedere pe draq! la masina asta usa se regleaza DIN BALAMALE si DIN INCHIZATOARE! de-aia are suruburi, sa poate fi reglata!

 

Incearca sa gasesti un service ca lumea pentru treaba asta, ca tu singur s-ar putea sa nu reusesti s-o centrezi cum trebuie; dupa simptome, mi se pare ca la tine inchizatoarea e prea sus, trebuie slabite suruburile care-o prind si data 2-3mm mai jos; daca nici in cazul asta nu se inchide, incearca s-o ridici un pic din balamale.

Share this post


Link to post

Uite cum se regleaza inchizatoarea:

inchizatoare_thumb.jpg

Share this post


Link to post

... si cum sint prinse balamalele; din acest desen reiese ca nu se pot misca, dar nu stiu sigur ca asa e ... in mod normal reglajul inchizatorii iti rezolva problema:

balamale_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Merci mult pt. răspuns. Am dat închizătoarea mai jos şi se închide totuşi niţel mai bine, dar nu la fel de bine ca cea de la şofer. O las aşa până ajung prin Iaşi sau Bacău că acolo sunt service-uri mai bune ca ce am eu în oraş... şi o să văd atunci.

Share this post


Link to post

M-am uitat aseara pe balamale, e destul de simplu de reglat usa, mai sus sau mai jos; la usile fatza e greu de ajuns la suruburile acelor balamale, accesul se face numai daca dai jos aripa fatza. Chiar daca desurubezi blocatorul acela negru, de la jumatatea usii, ea nu va culisa in spate in plus decat 1 cm, datorita aripii fatza. Trebuie deci scoasa aripa fatza.

 

Ca sa vedetzi daca sunt "defazate" usile este simplu, uitati-va la liniile usilor fatza-spate, liniile din partea de sus a usii, evident. Vetzi vedea daca sunt continue, sau nu. E ca reglatul usilor de la mobilierul de bucatarie (daca atzi reglat asa ceva pana acu). Vedetzi poza asta http://195.144.231.67/Matiz/Photos/Emelvit...SideMirror2.JPG ca exemplu de usi aliniate perfect.

 

Mi-am dat si eu cu parerea.

Share this post


Link to post

a'propos de linie/dunga usi: ian sa va uitati voi nitzel la aproape orice dACIE, sa vdt akolo linie, k va ia cu foame, nu alta! insa spune cineva : Am fost posesor de dacie. Acum am si eu masina" - se referea la Matiz. fraierii la care te-ai dus in service de ti-au ciocanit masina is fosti mecanici dacia, mai mult k sigur. numai la dachii se "modeleaza" in halu' asta usile sau tabla in general. numai bine!

Share this post


Link to post
a'propos de linie/dunga usi: ian sa va uitati voi nitzel la aproape orice dACIE, sa vdt akolo linie, k va ia cu foame, nu alta! insa spune cineva : Am fost posesor de dacie. Acum am si eu masina" - se referea la Matiz. fraierii la care te-ai dus in service de ti-au ciocanit masina is fosti mecanici dacia, mai mult k sigur. numai la dachii se "modeleaza" in halu' asta usile sau tabla in general. numai bine!

 

La Matizul meu, din pacate, se vede cu ochiul liber ca doar usile din fatza sufera de boala asta, respectiv nu se inchid decat daca le trantesti mai tare. "Se vede" = linia de sus a usilor nu e continua, usile fatza fiind mai stranse la balamalele de sus. Pozitzia (botul masinii fiind in dreapta)

Share this post


Link to post

probabil k sunt doar cazuri rare, Daewoo nu e dacia, but shit happends :?

nu incerci cu un ciocan? :twisted:

Share this post


Link to post
probabil k sunt doar cazuri rare, Daewoo nu e dacia, but **** happends :?  

nu incerci cu un ciocan? :twisted:

 

Cine e baiat finutz, regleaza usile. Cine nu se sfieste sa o tranteasca (nu foarte tare, dar nici in plictiseala sau fara vlaga) nu va avea probleme cu usile de Matiz. Cazuri rare sau nu, eu m-am invatzat minte sa mai strang suruburi in Matiz. Daca incerci sa-l strangi mai tare decat au facut-o ei (si uneori e loc de mai mult) rupi surubul, sau strici filetul ... si-atunci sa vezi distractzie si zdranganeli prin usi. (Am patit-o o data, mi-a ajuns :wallbanger: )

Share this post


Link to post

Nu stiu cum e pe la Matize, dar la Ticalos caroseria e jenibila rau :?

 

Am avut odata o surpriza de proportii. M-am dus sa echilibrez rotile pe fata, si aia de la service au ridicat-o de tot in fata, au pus doua perne d-alea sub caroserie acolo in fata, pe sub balamalele de la usile din fata si hopa sus. Eu la un moment dat am vrut sa iau ceva din masina. Am deschis usa din dreapta fata, am luat ce aveam de luat, si dupa care NU am mai putut inchide usa!!! :!: :?: :|

 

La fel si cu cea din stinga! Dupa ce mi-au pus rotile la loc si au lasat-o pe roti, totul a revenit la normal, usile se inchideau ca si inainte , fara probleme!

 

Asa ca aveti grija, cum bine zicea cineva aici printr-un thread, Tico nu are moarte...decit intr-un stilp sau sub tirul de pe sensul opus!

Share this post


Link to post

Apropo de usi care nu se inchid bine. La mine usa din fata de la sofer este cativa milimetrii mai lasata...sau ceva de genul asta pentru ca atunci cand o inchid face parca se misca de la locul ei...hmmm...si face asa din vara si abia acum m-am gandit ca ar putea fii unpic "deranjata". :(

Share this post


Link to post

poate s-au slabit suruburile de la balamale. Incearca sa le mai strangi

Share this post


Link to post

Salutare Acum 2 luni a trebuit sa bag masina in service pe cascosi mi-au schimbat portiera fata stanga.supa ce am luat-o am constata urmatoarele probelme.

1 as dori sa stiu cum pot sa reglez inchizatoare la usi(sa nu esdste straba dar atunci cand inchid usa parca ar atince de U acela fixat pe stalp)se inchide destul de greu si as dori sa stiu de unde se regleaza de la U de p e stalp sau din usa?

2. siguranta acea neagra este pusa invers (ma refer la plasticul ala negru care se lasa in joc cand inchizi usa si se ridica cand deschizi usa).Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Da si eu am aceeasi problema, am impresia ca atinge de "U" usa cand o inchizi, dar pe bune daca am reusit sa desfac suruburile de pe stalp, care tin "U"-ul :) Deci se slabesc usor suruburile de pe stalp si dupa se aseaza "U"-ul in pozitia dorita, asta e raspunsul care il cereai.

 

Cat despre partea a 2-a cu tamburusul, scoti partea de plastic care intra in usa si care il tine fixat si rotesti o juma' de tura de el (are filet) pana cand vine in pozitia care iti convine.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...