Jump to content
Sign in to follow this  
neco

Nelamurire Aspiratie Aer Cielo

Recommended Posts

Sa traiti bine (daca munciti ca mine) !

Va rog sa ma lamuriti de unde vine, pe circuitul de aspiratie aer , ramificatia spre jos, care intra in contraaripa la Cielo, imediat langa intrarea in filtrul de aer. Multumesc !

Share this post


Link to post

intr-un rezonator duce.

Share this post


Link to post

Multumesc ! M-a bagat si pe mine cineva in seama ! Dar te rog detaliaza:

1. Ce e de fapt asta, o cutie ?

2. La ce bun, micsoreaza zgomotul aspiratiei ? Legat de acest aspect pot sa va spun ca eu mi-am pus problema pe care e o dezbatem aici pentru ca tembelii din service sau (mai putin probabil) din fabrica nu s-au mai obosit sa mufeze corect racordul de cauciuc dintre cutia filtrului si atmosfera. Asa ca am mers ani de zile, poate zece, cu aspiratie aer practic de la intrarea cutiei filtrului. Nu m-a frapat vreun zgomot anormal, am descoperit neregula intamplator, cand am schimbat un bec de far.

3. Ce (alt) neajuns poate genera aspiratia aerului direct de la intrarea in cutia filtrului ?

Share this post


Link to post

E pentru silentiozitatea motorului rezonatorul asta,

Edited by argon

Share this post


Link to post

E pentru silentiozitatea motorului rezonatorul asta,

Stiam ca efectul asta il are rezonatorul din compartimentul motor, de DUPA filtrul de aer. Ori eu zic de ala de DINAINTE, care, cica, ar fi sub contraaripa dreapta !

Edited by neco

Share this post


Link to post

Are fix acelasi rol, din moment ce tot rezonator se numeste ;) . E o cutie ordinara de plastic de o forma calculata, la fel ca cea de dinainte de filtru.

Share this post


Link to post

Are fix acelasi rol, din moment ce tot rezonator se numeste ;) . E o cutie ordinara de plastic de o forma calculata, la fel ca cea de dinainte de filtru.

Dragul meu, poate nu ai fost atent , eu la asta, de dinainte, ma refer. Cu aia de dupa stiu cum e ! Ai desfacut protectia de plastic de sub aripa dreapta sa vezi cum e ?

Share this post


Link to post

Sa lamurim nitel lucrurile.

Piesa nr.1 este acel rezonator despre care vorbesti, de-altfel si DJ-ul se referea la aceiasi piesa.

Piesa nr.2 este cel de al doilea rezonator.

post-20861-043459000 1291658599_thumb.jpg

 

 

Apropo, am vazut acea piesa pe viu, am demontat-o - am mingieat -o, am curatat-o ... ;)

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Multumesc, m-ai lamurit ! Da' cum dracu se face ca la mine rezonatorul asta, de dinainte de filtru, a fost scos practic din functiune, dupa cum am zis mai sus, si n-am sesizat ca se micsoreaza zgomotul dupa ce l-am pus ! DELOC ! Sa mi se para ?

Te rog sa-mi spui de unde, din ce volum al cartilor masinii, e poza atasata ! Multumesc !

Share this post


Link to post

Sa lamurim nitel lucrurile.

Piesa nr.1 este acel rezonator despre care vorbesti, de-altfel si DJ-ul se referea la aceiasi piesa.

Piesa nr.2 este cel de al doilea rezonator.

post-20861-043459000 1291658599_thumb.jpgApropo, am vazut acea piesa pe viu, am demontat-o - am mingieat -o, am curatat-o ... ;)

Te rog frumos, spune-mi de unde e desenul !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...