Jump to content
Sign in to follow this  
adrian_uzy

Reparatie Motor

Recommended Posts

Salut tuturor. Am un matiz din 2005, E3 etc. luat anul trecut in iunie. Recunosc ca mi-am luat teapa cu el pt ca pe parcurs am vazut ca masina a fost destul de alergata. dar am si o parte din vina probabil ca nu am facut reparatiile inainte de a aparea defectiunea.

 

Problema mea este in felul urmator, imi "arunca" ulei pe la distributie si cutia de viteza. Am schimbat distributia in iarna si mecanicul a observat niste ulei acolo si mi-a sugerat sa schimb joja sau ceva de genul. Fiind iarna, zapada de un metru nu am reusit sa ajung si la magazin sa iau ce imi trebuie si am lasat asa, ca dupa 7 luni sa vad minunea: arunca ulei in veselie. In vara cand am schimbat ambreiajul, idiotul de mecanic a lasat pe altul sa fixeze cutia si ala a "uitat" sa imi stranga doua suruburi si imediat dupa asta am inceput sa am scurgeri de ulei si pe acolo. Am discutat cu un alt mecanic si mi-a spus cam ce e de facut. La distributie trebuie schimbat semeringul, iar in zona cutiei de viteza semeringul de la palier sau ceva de genul. Nu sunt mecanic deci va zic ce am inteles. Am stabilit sa dau motorul jos de pe masina si sa rezolv ambele probleme deodata. Intrebarea mea este: ce alte piese mai am nevoie si ce alte cauze ar putea duce la scurgerea de ulei in acele zone? Mecanicul mi-a spus doar de astea dar cum m-am obisnuit deja sa apara altele necesare vreau sa stiu din timp.

 

O alta problema ar fi cutia de viteza care urmeaza sa o desfac si pe aia deoarece treapta a II-a refuza sa intre in mers. Merge doar dupa ce s-a incalzit motorul si dupa ce fac o manevra de simulat bagare a I-a apoi imediat a II-a si intra. Stiu ca face parte din alta categorie dar nu vreau sa incep un topic nou. Ce mai trebuie in afara de inel sincron?

 

 

Share this post


Link to post

Fiind iarna, zapada de un metru nu am reusit sa ajung si la magazin sa iau ce imi trebuie si am lasat asa, ca dupa 7 luni sa vad minunea: arunca ulei in veselie.

 

:) ) Cred ca asta a fost cea mai lunga iarna, in romanica.

Mecanicul va fi cel mai in tema sa-ti spuna de ce piese ai nevoie, asta dupa ce desface toate alea. Gasesti pe forum topic legat de cutia de viteze. De-altfel, grabestete ca vine zapada si nu se stie cit va tine.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

:) ) Cred ca asta a fost cea mai lunga iarna, in romanica.

Mecanicul va fi cel mai in tema sa-ti spuna de ce piese ai nevoie, asta dupa ce desface toate alea. Gasesti pe forum topic legat de cutia de viteze. De-altfel, grabestete ca vine zapada si nu se stie cit va tine.

 

 

problema e ca o pot rezolva doar weekend si daca mai intervine ceva e posibil sa nu am de unde sa iau acele piese. de exemplu inelul sincron nu l-am gasit la magazin la mine in oras, trebuie comandat. si prefer sa le am decat sa stau sa alerg dupa ele.

Share this post


Link to post

Stiu ca face parte din alta categorie dar nu vreau sa incep un topic nou.

 

Nu trebuia deschis nici acesta sincer. Pentru toate problemele ridicate exista deja cate un topic stufos, totul e sa se si citeasca.

Daca totusi nu se gaseste rezolvarea, atunci se posteaza ACOLO.

 

PS Faza cu a doua la matiz e discutata pe pagini intregi...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...