Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Muzica pe Cielo/Espero/Leganza/Nubira

Recommended Posts

In ceea ce ma priveste sant multumit de felul cum se aude,e ok.Acum nu stiu,daca as decupa gaurile ovale e posibil sa se auda mai bine dar e dificila operatia.In legatura cu prinsul am ramas mirat si eu cand am vazut cat de bine intra aceste boxe ovale in gaurile boxelor vechi,cele daewoo originale,deja ma gandeam ca trebuie sa fac decupaj.

Share this post


Link to post

pot folosi niste leduri normale sa le leg sa fac un fel de bageta?...sau sa pun asa prin masina niste leduri de astea...a mai facut cineva?..daca da sa`mi arate si mie cum a iesit si cum a facut pls

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare..astazi am fost si mi`am luat si eu 2 neoane...unul l`am pus la mine la sofer sub...si unul in spate deasupra lunetei..spunetimi si mie daca e legal..sau daca o sa comenteze un cabar...is legate la briza si le pot inchide oricand...multumesc..neoanele is in jur de 30cm..totusi am sa fac si o poza diseara

 

aaa si neoanele nu`s puternice in lumina...

Edited by blade3090

Share this post


Link to post
am si eu o intrebare..astazi am fost si mi`am luat si eu 2 neoane...unul l`am pus la mine la sofer sub...si unul in spate deasupra lunetei..spunetimi si mie daca e legal..sau daca o sa comenteze un cabar...is legate la briza si le pot inchide oricand...multumesc..neoanele is in jur de 30cm..totusi am sa fac si o poza diseara

 

aaa si neoanele nu`s puternice in lumina...

 

In mod sigur se vor lua de cele de la luneta.Nu recomand folie pe luneta sau neoane.Mai bine punel pe cel de la luneta sub bord la picioarele pasagerului din dreapta

Share this post


Link to post

Nu ar fi mai bine daca l-ar pune undeva in spatele consolei ? Sa lumineze picioarele soferului si pasagerului... ? Sau cel putin asa cred eu :) . Eu am o bagheta cu led-uri pentru notebook cica sa vad tastele, cred ca fac o proba cu ea in masina :D

Share this post


Link to post

@TBird... daca n-ai IBM Thinkpad - cu luminita pentru taste incorporata :mrgreen:

 

Serios - nu vad rostul luminilor de genul asta permanente in masina... sa vezi pedalele? sa sclipeasca covorasele din plastic imitatie crom?

util este sa se aprinda o data cu plafoniera la deschiderea usilor, nu in mers...

Share this post


Link to post

salut ! am gasit doua perechi de boschmann de 10 cm respectiv 17 cm in diametru. se potrivesc ?merita? din ce am citit pe fata intra cam greu, dar intra.. alta problema: credeti ca fiind magnetu` prea mare o sa influienteze fluxul de aer? si astea sunt de 4 Ohmi, cele vechi de 8. vreo diferenta?

Share this post


Link to post

Daca sunt de 4 ohmi, o sa se auda mai bine decat cele de 8 ohmi. MULT mai bine. Magnetul sa influenteze fluxul de aer?? Nici vorba de asa ceva, cine ti-a zis asemenea poveste? =))

Baga linistit Boshmannurile de 10 pe fata, or sa intre ceva mai greu, dar cu rabdare se rezolva. Si eu am acelasi model / marca pe fata si se aud super.

Alea de 17 cm unde le-ai gasit? la cat de fain suna astea de pe fata, alea mai mari de spate cred ca se aud bestial.

 

Totusi, in schimbarea asta trebuie sa intre si HUD-ul, daca pastrezi cass-ul original de la Cielo, nu ai facut nicio afacere daca schimbi doar boxele.

Share this post


Link to post

Englishman am gasit boschmann-urile de 17 cm la Auschan in Bucuresti.

Povestea cu fluxul de aer, nu mi-a zis-o nimeni, si nu am intrebat in sensul daca ar influienta magnetismul, mai exact campul magnetic fluxul de aer(daca asta ai inteles tu), ci dimensiunea mare a magnetului care am inteles ca ajunge pana in galeria de aer. Scuze daca am inteles gresit si k nu m-am facut inteles din prima :) . Important e ca nu influienteaza in niciun fel, nu?

HUD-ul l-am schimbat acum vreo 2 ani, am un Pioneer deh-2200. Oare s-o potrifivi cu boschmann-urile? :scarpin:

Share this post


Link to post

Se potrivesc, stai linistit. E adevarat, magnetul mare cam impinge in tubulatura aia de plastic care conduce aerul in habitaclu, dar nu are absolut nicio importanta. Important este sa ai rabdare sa bagi cu grija boxele alea in fata- vezi ca ele au 4 urechi, este neaparat necesar sa rupi doua dintre ele- diametral opuse- alfel nu intra acolo.

Share this post


Link to post

Ms mult Englishman. Acum sa termin cu sesiunea si apoi sa ma apuc de investitii si de munca. O sa va zic care e rezultatu` :)

Share this post


Link to post

Boxele rotunde de 16.5 (17) au avantajul ca intra fix in ramele masinii

Iar acele rame au un cilindru care izoleaza difuzorul de vatelina dintre mocheta policioarei si tabla, practit toate undele directionandu-le catre portbagaj

In plus - portbagajul la cielo avand dimensiune mare - trebuie boxe cu "muschi" si cu excursie mare a membranei pentru a avea ceva bass

Celor originale tocmai cea de-a doua conditie le lipseste

Boschmannurile (cel putin cele mici de 10 de bord) au pentru dimensiunea lor excursie foarte mare, daca si cele de 17 sunt facute in acelas "stil" s-ar putea sa se auda foarte bine

Share this post


Link to post

Deci inca un "+" pentru Boschmann. Ms madkat !

M-am uitat la astea boschmann de 17 si la niste pioneer-uri de acceasi dimensiune, si au un magnet mai mare boschmann-urile si membrana aia de cauciun e dintr-un material mai elastic, mai "moale".

Pioneer-urile sunt mai frumoase, fiind mai bine finisate, dar oricum boxele vin sub mastile originale deoarece "acele rame au un cilindru care izoleaza difuzorul de vatelina dintre mocheta policioarei si tabla, practit toate undele directionandu-le catre portbagaj".

Nu ma intereseaza designul ci calitatea.

Ms mult pt sfaturi !

Share this post


Link to post

salutare.. am fost azi sa-mi iau boschmann-urile mult visate si spre uimirea mea "stoc 0".s-au terminat in cateva zile..

are cineva idee unde as mai putea gasi prin bucuresti?

multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Am gasit boschmann-uri :banana: dupa o noapte nedormita de nervi si suparare. aici e site-ul..magazinul e undeva pe Bd. Decebal, de la Pta Alba Iulia 100m inspre Iancului, pe partea stg. (asta daca intereseaza pe cineva :D ) sunt direct importatori boschmann.

Acum sa termin cu sesiunea sa ajung acasa si sa le montez :) . abia astept !

Share this post


Link to post

Salut tuturor. Am si eu o problema: mi-am montat un tub de bass in portbagaj si imi zdangane ceva, cred ca tabla de care sunt prinse boxele spate. S-a mai lovit cineva de problema asta la cielo, cu zdanganit de tabla? Cum as putea sa scap de zgomotul asta?

Share this post


Link to post

 

 

 

Edited by big2shae

Share this post


Link to post

Gata sesiunea ! :) am ajuns acasa si mi-am montat boxele.. incantat? super, am bass, medii inalte, performante ce nu prea puteau fi atinse de cartoanele "originale" made @ Bucuresti.

probleme: #1 cum au zis si alti colegi dp forum, se baga greu alea din fata.. dar se poate, nu e groaznic.

#2 Fiind mai puternice, zangane tot prin bord, prin torpedou...nu mai pot tine sigurante, becuri de rezerva etc.. fac ca naiba acolo si am impresia k si difuzorul din dreapta face putin zgomot cand dau mai tare, probabil nu l-am fixam bine.

#3 Trebuie antifonat portbagaju, tremura tabla si se aude urat.

 

 

In rest sunt foarte multumit, mi se par super, la banii astia, in opinia mea, fiind un raport bun pret/calitate. Nu cred ca s-ar fi putut obtine performante mai ridicate cu niste pioneer-uri sau alte marci de pe la noi. Multumesc mult tuturor pt sfaturi !

 

 

Imi cer scuze pt mesajele anterioare, nu stiu ce s-a intamplat. Rog un moderator sa le stearga . Multumesc!

Edited by big2shae

Share this post


Link to post
Salut tuturor. Am si eu o problema: mi-am montat un tub de bass in portbagaj si imi zdangane ceva, cred ca tabla de care sunt prinse boxele spate. S-a mai lovit cineva de problema asta la cielo, cu zdanganit de tabla? Cum as putea sa scap de zgomotul asta?

 

 

Cred ca iti zdrangane tija longitudinala a portbagajului,cea care trece pe sub luneta si are rol de arc pt deschidere a portbagajului.Incearca sa o imbraci in ceva,eventual inveleste-o in aluband.E o folie gen scotch,are in car4 sau brico.

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post
Sorry man, am fost cu masina in service. Am facut acu niste poze dar au iesit ff nasol, oricum sper sa-ti faci o idee.

 

 

Salutare, am si eu ambitia sa montez niste boxe ovale JVC pe espero. Problema e ca niciun service (am fost pe la 5) nu vrea sa le monteze pentru ca nu au cum, zic ei. Ca si masura altenativa am cumparat incinte facute de cineva (destul de bine executate ), dar nu sunt multumit, nu se aud ca si cele puse pe policioara din spate. Cei care ati reusit spuneti-mi va rog unde se pot monta. "Esperatul" nu iti modifica cu nimic structura masinii? ma gandesc ca sunt niste intarituri zdravene acolo, imi este frica sa nu am probleme din cauza asta. Cu ce le-a taiat in sevice?

Astept nerabdator raspuns.

Share this post


Link to post

Ovale 16x25 cm am eu, si intr-adevar a fost de munca la taiat tabla aia; locul e stramt, tabla e tare, a rupt cateva panze de pendular. Dar a mers pana la urma, stau excelent (de vreo 3 ani incoace), suna foarte bine.

Share this post


Link to post
Ovale 16x25 cm am eu, si intr-adevar a fost de munca la taiat tabla aia; locul e stramt, tabla e tare, a rupt cateva panze de pendular. Dar a mers pana la urma, stau excelent (de vreo 3 ani incoace), suna foarte bine.

 

 

Crede-ma VAXXi ca am vazut cum le-ai montat, e ok dar eu as vrea ori sa le pun ca tine dar sa le pun ceva sub ele sa nu se vada locul unde au fost cele originale, ori sa le pun ca si Esperatul, in fata celor din fabrica. Le gasesc eu o modalitate.Mai mult ca sigur o sa pun poze si eu ca sunt convins ca mai sunt muulti "utilizatori de salupe" care vor sa faca treaba asta dar au fost descurajati de "baietii" de la service.

Share this post


Link to post

stie cineva daca difuzoarele fata/spate au vreun filtru 'inclus' in casetofonul din fabrica sau undeva pe parcursul circuitului? ma refer daca au vreun filtru trece jos/sus sau alte filtre de separare a frecventelor deoarece as vrea sa mai pun inca 4 tweetere si sa le leg 2 la difuzoarele din portiere si 2 la difuzoarele din spate.

p.s. stiu ca nu pot sa dau volumul prea tare pentru ca as putea arde casetofonul :D

Share this post


Link to post

Eu am avut si nu s-a intamplat nimic, acu depinde si ce tweetere folosesti, daca pui undele de 200w nu stiu ce se poate intampla :P

Share this post


Link to post

bai deocamdata nu s`a luat de ce`l de la luneta am vb cu cineva si cica sunt destul de legale..cele de sub masina sunt ilegale...dar am o intrebare..unde as putea sa le leg la un curent continuu de pe undeva din portbagaj..pentru ca ieri mi`au luat pur si simplu foc firele(erau legate la bricheta)..si as vrea sa`mi recomandati un loc de unde sa le leg de prin portbagaj ca sa nu ma mai car cu firele prin toata masina...

Edited by blade3090

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...