Jump to content
Sign in to follow this  
Eul Liric

Două Probleme La Matiz

Recommended Posts

1. După ce am schimbat distribuţia (curea marca Goodyear, întinzător, curea de accesorii, pompă de apă) la 60000 de km, a apărut un fel de „fluierat” al noii curele. M-am dus înapoi la service. Mecanicul a verificat mai întâi dacă nu cumva cureaua alternatorului e cea care „fluieră”. Concluzia : problema e din altă parte. Apoi, mi-a înlocuit pinioanele de la arborele cotit şi de la axul cu came. Sunetul tot n-a dispărut. În final, după ce mi-a înlocuit din nou cureaua de distribuţie cu una marca Gates, despre care mi-a spus că a întins-o corect, iar „fluieratul” a rămas, mecanicul meu a concluzionat : „Nu am soluţie ! N-am mai întâlnit aşa ceva !”

 

2. În special atunci când întorc maşina din trei mişcări sau când o scot din garaj, aud un scârţâit ca de uşă veche şi neunsă. Nu reuşesc să localizez exact sunetul !

 

Mulţumesc anticipat pentru părerile voastre ! :)

Share this post


Link to post

In primul rand exista un topic dedicat problemelor tehnice specifice masinii tale. In al doilea rand schimba mecanicul si in al treilea rand scartaitul de care te plangi este de la sistemul de bucse din capul amortizoartelor fata care fie sunt imbatranite fie au ramas fara vaselina.

Share this post


Link to post

solutia lui raven e cea corecta,iar flansele de amortizor nu costa ma mult de 25 de ron.la fevirez scartie si la mine cand virez stanga-dreapts,dar nu am avut inca timp sa le schimb.daca o sa te apesi pe partea din fata a masinii o sa auzi scartiitul flansei de la amortizor

Share this post


Link to post

solutia lui raven e cea corecta,iar flansele de amortizor nu costa ma mult de 25 de ron.la fevirez scartie si la mine cand virez stanga-dreapts,dar nu am avut inca timp sa le schimb.daca o sa te apesi pe partea din fata a masinii o sa auzi scartiitul flansei de la amortizor

 

Flanşele amortizoarelor din faţă sunt noi-nouţe !

Share this post


Link to post

Bucsile de la bara de torsiune ?

Share this post


Link to post

Cam greu sa iti dai seama din scurta descriere a ta .. cauta alt mecanic.

Share this post


Link to post

Exista topic pentru fiecare din aceste probleme, acesta se inchide aici.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...