Jump to content
Sign in to follow this  
Don Quichotte

Un Sfat, Va Rog

Recommended Posts

Buna ziua!

Imi cer scuze daca s-a mai scris despre asta, eu nu am reusit sa gasesc decat numeroase marturii referitoare strict la consumul masinii proprii. Va rog mult sa ma ajutati cu priceperea dvs, chiar daca ati mai scris despre asta si e neplacut sa va repetati - please!

Doresc sa cumpar un matiz second hand si consumul - de fapt costurile de intretinere - conteaza destul de mult pentru mine. Sunt nedumerit de numeroasele versiuni de motor din punct de vedere al cailor putere, am vazut cu 35, 48, 51, 60, chiar si 66 CP, dupa declaratiile proprietarilor, la aceiasi 800cm cubi. Cineva mi-a zis ca nu existad e fapt decat 48 si 51?! De asemenea exista Euro3 si Euro4, la Euro2 nu ma bag pentru ca vreau sa fie masina mai noua un picut.

Masina va merge 80% afara in zona de dealuri cu sosea cam proasta si 20% in oras putin aglomerat, mers linistit.

1. Cum influenteaza puterea (si cat de mult) consumul? Deci, sa caut cu putini sau cu multi cai? (mentionez ca nu ma prea intereseaza demarajul in sine, depasirile etc., cata vreme nu urca dealul cu 10km pe ora ca mai mult nu poate e inca OK)

2. Cat de mult afecteaza consumul daca e Euro4? (am inteles ca papa mai mult ca euro3, asa e?)

 

...si o intrebare suplimentara, pentru binevoitori: credeti ca merita o masina mai noua fara dotari sau una cu 1 an si 20-25000 km in plus, sa zicem, cu toate dotarile (ABS, airbag, servo, AC...)? Stiu ca e foarte subiectiv, faceti abstractie de aerul conditionat, dar personal habar n-am de exemplu cat de mult te ajuta ABS-ul sau daca dotarile astea sunt mai mult o grija in plus, ca are ce sa se strice.

 

Multumesc mult!

 

 

Share this post


Link to post

Mai degraba cu un an mai veche dar cu mai multe dotari, ABS, AC, geamuri electrice Airbaguri, etc...

Ai sa le cauti dupa aia...

Share this post


Link to post

Mai degraba cu un an mai veche dar cu mai multe dotari, ABS, AC, geamuri electrice Airbaguri, etc...

Ai sa le cauti dupa aia...

 

...Si... chiar ajuta ABS-ul asta? Nu in general, ma refer la implementarea de pe Matiz, considerati ca face o diferenta semnificativa in privinta sigurantei sofatului?

E vorba de un an si 20-25000km, adica de la vreo 20 la vreo 45000 sau chiar mai mult daca nu ma insel.

Share this post


Link to post

Ia-o care o gasesti in stare mai buna.

Share this post


Link to post

Matiz de 800cmc exista doar euro 2 de 51cp (pana in 2004) si euro 3/4 dupa 2005 cu 48cp. Diferentele de consum tind sa cred ca sunt f mici.

Cand e vorba de masina sh o iei pe care o gasesti in stare buna, ABS-ul nu face 2 bani pe un junghi vechi si vai de capul lui.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Euro 4 a intrat din 2008 la Matiz , singura diferenta fata de Euro 3 fiind numai canistra carbon ( amplasata la Euro 4 in compartimentul motor ) si centurile de spate ( cred ca au fost totusi si la un numar redus de Euro 3 ).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...