Jump to content
Sign in to follow this  
Maniaku

Accident Matiz-motocicleta

Recommended Posts

a vazut cineva accidentul dintre un matiz si un motor de viteza???

eu nu am prins decat o bucata din stirea respectiva, dar se pare ca motorul avea cam 160km/h si a intrat direct in matiz frontal. Din cate am vazut Matizache a scapat destul de bine in schimb motociclistul...

Share this post


Link to post

Am vazut si eu pe NationalTV sfarsitul stirii. Nu stiam de viteza, dar aia au afirmat (sau asta am inteles eu) ca masina s-ar fi rasturant. Din imagini nu arata masina cam si cum ar fi fost data peste cap, dar nu se stie. Oricum, faza a fost cam asa: Matizul venea dinspre Schitu Magureanu spre Pod Izvor, motocicleta (de la BGS parca, firma de protectie) a venit dinspre universitate pe ROSU. In aceste conditii, cum soferu e pe stanga, probabilitatea de a rasturna masina chiar si cu 90 de grade, e putin probabila (dar sa dea bine la stire). No alchool invoved, cica.

Share this post


Link to post

Un tip cu un motor albastru de la BGS a fakut un wheelie dar a cazut pe spate... motorul a intrat in interesctia de langa Liceul Gh Lzar, unde a lovit un Matiz verde, rasturanadu-l... Cand am ajuns eu erau vreo 4 motoare pe akolo, politie, iar motociclistul fusese deja dus la spital (cica nu era ranit grav)...

a inceput sezonul din pacate

 

:-?

 

http://www.motociclism.ro/forum/index.php?showtopic=16729

Share this post


Link to post

eu nu am apucat sa vad toata stirea dar nu cred ca a reusit ala sa-l rastoarne.Din cate am vazut eu plafonul nu prea avea nimic??????

Share this post


Link to post
a inceput sezonul din pacate

 

Bine zis. Deja mi-e frica sa ma plimb sambata seara pe Magheru. Trei' sa fiu cu ochii in patru si dupa astia acu'. :mda: Prea multi incepatori care se dau cu viteza pe acolo! !

 

Tot ce e posibil. Matizul se poate rasturna. Ganditi-va ce moment mecanic are motocicleta care se deplaseaza cu 160 km/h si cu greutate de 200 de kile.

Edited by Zmeu

Share this post


Link to post

Da, are moment cinetic, dar gandeste-te ca lovitura a fost pe stanga, eu din cauza asta am dubii, unde e soferul, practic centrul de greutate se muta putin spre stanga.

Share this post


Link to post

Pai da, dar matizul are si centrul de greutate mai sus decat o moto, si daca l-a impins si inspre o bordura ceva..

Share this post


Link to post

Matizul s-a răsturnat. Au fost imagini la ştiri, era cu roţile în sus :o din fericire, fără victime.

 

@Zmeu: vroiai să zici "moment de inerţie" sau "energie cinetică", nu ? :P

Share this post


Link to post

Moment cinetic era ceea ce vroiam sa zic. Mi se parea mie ca suna ciudat, dar deh, a trecut ceva vreme de cand faceam asta la scoala. :dizzy: (m*v) ca parca asta conta la o ciocnire, si energia cinetica.

Share this post


Link to post

Bafta lui ca nu s-a lovit de vreo salupa... Acum era printre stele...

Share this post


Link to post

Mai eu am vazut mai demult un accident frontal in Constanta intre un Gigant si o berlina si vreau sa va spun ca berlina a iesit muuuuuuult mai sifonata ca Matizache. Desi trebuiesc luati in considerare foarte multi factori totusi mie mi se pare destul de ingrijorator faptul ca o bicla a reusit sa-l dea cu "roatele" in sus!!!!

Share this post


Link to post

Din pacate s-a deschis sezonul,nu e de ajuns ca sunt destui idioti pa 4 roti mai tre sa fie si astia pa 2 :mda: .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...