Jump to content
Sign in to follow this  
speleus

Caracterisitici Diferite La Acelasi Model? (Aveo 4 Usi)

Recommended Posts

Salut,

 

am constatat urmatoarele diferente in caracteristicile de consum si de emisie CO2 la Aveo sedan (4 usi) pe siteul oficial Chevrolet din Romania si pe cel din Ungaria. Care o fi adevarat?

 

Romania

motor 1.2 ***** urban /extraurban /mixt / CO2

***************** 7.2 ***** 4.6 ***** 5.5 ***** 132

motor 1.4 ***** 7.9 ***** 4.7 ***** 5.9 ***** 140

 

 

Ungaria

motor 1.2 ***** 8.4 ***** 5.2 ***** 6.4 ***** 159

motor 1.4 ***** 8.9 ***** 5.4 ***** 6.8 ***** 171

 

este o diferenta de aproape 1 l pe toate categoriile. Atat timp cat este aceeasi masina de ce sunt 2 date oficiale?

Cam ciudat.

Edited by speleus

Share this post


Link to post

Spelus nu cred ca este o problema tehnica.

Sigur nu ai comparat doua motoare diferite?

Respectiv 1,4 8 valve si 1,4 16 valve?

Oricum...la cat de mult mint astia de la GM...

Share this post


Link to post

Lasand la o parte atributul de oficial la un site de dealer (pana la urma) si cel de exact la o informatie volatila precum ce a de pe Internet, cel putin in cazul motorului de 1,2L, pe site-ul romanesc sunt postate datele pentru motorul DOHC, iar pe cel hunguresc sunt datele de la motorul SOHC. Exista o explicatie (comerciala): romanii se omoara dupa masini care consuma putin, iar hungurii se omoara daca vad ca masina lor consuma mai mult decat a zis constructorul. Glumeam, ungurii se sinucid din orice motiv.

Share this post


Link to post

Nu stiu ce sa zic. Pe ambele site-uri apare ca ar fi masina din 2010 (sa aibe motoare diferite in cele 2 tari?). De la dealer am informatia la fel cu site-ul romanesc (asta e deja tiparita) 40000000.gif

Din cate am citit reprezentanta lor est europeana s-ar afla in Ungaria iar in cazul asta parca m-as baza mai mult pe datele de acolo.

Da nu stiu de unde au scos ai nostri consumurile alea sau o fi doar marketing vorba lui tollin - noi ne dam dupa masini cu consum mic (sau cel putin suna bine) 35000000.gif

Share this post


Link to post

salut..datele din Ungaria sunt la motoarele 1,2-72 cp si 1,4-94 cp..iar Romania 1,2-84 cp si 1,4-101 cp...

Share this post


Link to post

Noua ne plac paradoxurile: putere mare, consum mic.

Share this post


Link to post

Cred ca numai asta poate fi explicatia - or fi motoare diferite. si n-o fi actualizata informatia.

Constat ca la Aveo HB consumurile date pe site-ul unguresc pusca cu cele de aveo sedan de pe site-ul romanesc 18000000.gif

Te imbarliga chestiile astea tehnice de marketing de te indoaie: SOHC, DOHC, 72 cai, 84 cai 43000000.gif .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...