Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Radioamatori

Recommended Posts

Nu merg in masina decat daca au kit auto cu antena exterioara. Vezi ca l-am mai sfatuit pe Tommy cu o pagina in urma. Walkie talkie e ok daca vrei sa te joci prin padure, nu in masina, care este permanent in miscare.

Share this post


Link to post

Nu-i adevarat, depinde si de statii. Am avut o pereche de Uniden cu care am vorbit foarte bine din masina, in mers.

Share this post


Link to post

Oare să nu facă faţă în două maşini care în majoritatea timpului vor merge una după alta, prin minunatul plai bulgăresc?

Practic vreau doar să comunicăm minimul necesar: vezi că e o groapă, în intersecţie facem stânga, intrăm la benzinărie etc.

Nu vreau o chestie cu adevărat serioasă, ci doar ceva pentru ocazii ca asta.

N-are rost să investesc într-o staţie serioasă, pe care s-o folosesc mult prea rar.

Majoritatea kilometrilor îi fac în urban. Extraurban pentru mine înseamnă concediu + vizite la părinţi. Rareori altceva.

Share this post


Link to post

Emitand intr-o incinta inchisa risti sa arzi finalii statiei. In plus, jucariile alea nu-ti asigura informatiile din trafic.

Share this post


Link to post

O mare parte din unde sunt reflectate in antena.

Este motivul pentru care nu este recomandat sa emiti in incinte inchise, tuneluri, garaje, sub poduri etc.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Tu emiti. Deci ai deja putere in antena. Iar antena primeste si ea alti watti plimbareti. Rezultatul este prajirea finaluluide emisie al statiei.

Share this post


Link to post

Habitaclul unui autoturism nu este o incinta inchisa, din punct de vedere electric.

Share this post


Link to post

Nu, este o cusca metalica.

Share this post


Link to post

Pe unde, pe geamuri ?

Share this post


Link to post
Tu emiti. Deci ai deja putere in antena. Iar antena primeste si ea alti watti plimbareti. Rezultatul este prajirea finaluluide emisie al statiei.

 

 

Asta ai zis prima data. Hai sa o luam atlfel: unde ai citit asta?

Share this post


Link to post

Bre nu stiu sa-ti zic pe care forum. Am citit undeva si mi s-a recomandat de multe ori, atat de oameni care se ocupa cu statiile radio cat si de utilizatori ai acestora. Toti imi atrageau atentia cand vedeau ca in mod curent tin antena in portbagaj.

Am vazut statie arsa in timp ce bolovanul emitea sub un pod. Eram in masina si s-a facut brusc liniste. Autopsia a confirmat arderea finalului, iar prima intrebare a "legistului" a fost: unde erai cand vorbeai?

Share this post


Link to post

Asocierea dintre o statie alimentata de la bateria masinii, montata la o antena exterioara si un handy este deplasata.

Share this post


Link to post

Asta da, puterile sunt diferite, antenele de asemenea. M-am exprimat un pic gresit mai devreme, un WT nu este destinat folosirii in auto. Motivele principale sunt puterea de emisie si autonomia. Un kit auto rezolva ambele probleme, asigura si incarcarea si antena exterioara performanta. In plus, un handy alan stie CB, in timp ce majoritatea WT nu stiu CB ci opereaza pe o frecventa presetata.

Share this post


Link to post

... si frecventa lor este de vreo 20x mai mare decat cea de CB, adica lungimea de unda este de 20x mai mica, suficient sa nu se impiedice in cusca gandita de tine.

Share this post


Link to post
Asta da, puterile sunt diferite, antenele de asemenea. M-am exprimat un pic gresit mai devreme, un WT nu este destinat folosirii in auto. Motivele principale sunt puterea de emisie si autonomia. Un kit auto rezolva ambele probleme, asigura si incarcarea si antena exterioara performanta. In plus, un handy alan stie CB, in timp ce majoritatea WT nu stiu CB ci opereaza pe o frecventa presetata.

 

handy alan nu e wt :spumelagura: e handy si atat ... ca stie si pmr (desi nu cred dar o sa ma interesez) este alta problema si intek`u are handy, plus ca la wt nu exista car kit, cele la care sunt valabile optiunile de car kit sunt handy`urile in frecventele cb, uhf, vhf si pmr profesionale, paremise si cele navale dar la cele din urma nu stiu sigur.

Share this post


Link to post

@Mircea faptul ca ai citit undeva ne arata ca stii sa citesti, bravo, asta nu inseamna ca este si corect ce ai citit tu "undeva" . De exemplu Wolfman emite cu antena in portbagaj si nu a prajit nici un final, de asemenea au mai fost cazuri in care lumea a emis fara spic sau fara toata antena, nu s-a intamplat nimic. Nu spun ca este normal sa emiti fara antena dar se mai intampla, de asemenea am emis sub pasajul Unirii si Sharpe m-a auzit de la Budapesta, se mai intampla.

 

PS> la puteri mari de emisie se poate intampla sa prajesti statia, dar la o statie de 4-10W este greu sau chiar imposibil.

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

am vb pe statie de la comarnic pana la azuga fara antena doar cu placa magnetica pe masina, si nu s`a prajit nici un final acum statia functioneaza in continuare pe un tir.

Share this post


Link to post

Pentru binele buzunarului vostru, eu va sfatuiesc sa nu mai faceti prostii din astea. In cazul spus de mine mai sus, era vorba de o statie modificata la 45 de watti.

Share this post


Link to post
Tu emiti. Deci ai deja putere in antena. Iar antena primeste si ea alti watti plimbareti. Rezultatul este prajirea finaluluide emisie al statiei.

Era valabil la statiile vechi care aveau finalul exact de puterea statiei.In prezent pe o statie de 4W exista final de 25W.

 

 

Am nevoie de un sistem walkie-talkie, pentru ieşirile în grup cu mai multe maşini (în special în afara ţării).

 

Intereseaza-te de legislatia tarii in care mergi sau prin care tranzitezi in materie de telecomunicatii.

Frecventa pe care functioneaza aceste walkie-talkie poate fi aceasi cu a politiei,salvarii sau alte servicii.

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

@rm.popa > aparatele acelea sunt "jucarii" care emit cu maxim 0,5W si cu o bataie de max. 1km, in cazuri exceptionale se pot atinge cei 8 km din prospect. Ele sunt facute pentru PMR-446 (Personal Mobile Radio - 446 MHz). Detali gasesti aici: http://en.wikipedia.org/wiki/PMR446

Share this post


Link to post

45w nu 4w sau 0.5w ... e o mare diferenta... iar coeficienti problemelor se schimba de fiecare data.

Share this post


Link to post

Coform acestui site, implementarea PMR 446 în România este parţială:

"Two lowest and the highest channels not available. Individual licence, only for business use. National marking and type approval."

Mie îmi trebuie pentru Bulgaria şi Grecia (deocamdată) şi nu sunt probleme.

Totuşi în România care e situaţia?

Share this post


Link to post
Coform acestui site, implementarea PMR 446 în România este parţială:

in Martie 2003 !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...