Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Retus La Componentele Din Plastic?

Recommended Posts

Exista pe undeva vreo solutie de retusare a partilor de plastic zgariate? Problema exacta; mi-am schimbat oglinda (e alba) si asta e cam zgariata. Exista alta varianta decat vopsitul? Stiu ca, de exemplu, la cazile de baie exista o solutie in caz ca sare smaltz-ul.

Share this post


Link to post

Depinde. Daca e zgariata numai vopseaua atunci re revpseste. Oricum, suprafata unei oglinzi e mica decai mare lucru nu e.

 

Daca e zgariat si plasticul si daca zgarietura e adanca atunci se ia o bucata de plastic negru, se incinge si cand incepe sa picure plastic topic se lasa sa curga picaturi din plasticul ala topit pe toata suprafata zgarieturii. SE slefuieste apoi sa fie suprafata uniforma si se vopseste. Metoda e valabila si pt spoilere.

 

Oricum ai da-o insa nu scapi de revopsit.

Share this post


Link to post

Am fost un pic neatent la mesaj: nu e zgariata oglinda, ci carcasa alba din plastic. Nu vreau sa o vopsesc, cu toate ca am vopsea alba spray fix pentru asa ceva, dar nu stiu cum o sa iasa... Ma gandeam la ceva de retus si atat, nu vreau sa arate neaparat ca scoasa din fabrica...

Share this post


Link to post

Polish ?

Share this post


Link to post

In unele parti se vede plasticul original... Nu, caut o solutie gen "pasta minune"... O sa vad tot pe la Henkel sau Bison...

Share this post


Link to post

Soutie minune ar fi un creion de retus (un marker cu vopsea) care se gaseste in carrefour. Au de toate culorile si nu costa mult. E ceva in genul a 70-80 de mii de lei. Da cu creionul asta peste zgarieturile urate, asteapta sa se usuce si da cu polish. Nu o sa fie la fel ca vospitul, dar macar nu o sa se mai vada zgarieturile.

Share this post


Link to post

Bingo!!! Asta e solutia pe care mi-o doream!!!! Multam fain, cred ca trebuie sa-mi fac stocuri de BRRC pentru cei care m-au ajutat! :osanale:

Share this post


Link to post

Hello, fata de acel markar minune de la carffoure :-? gasesc unul si pentru o zgarietura de chieie aplicata pe vopsea?? dar pentru plasticul din intrerior (portiere bord) etc. Multumesc!

Share this post


Link to post

Aveti idee pentru, o mica exfoliere de vopsea pe bara protectie fata,cam de marimea unei palme,se poate folosi chitul auto,sau nu prinde pe plastic.Am gasit un spray la culoarea masinii,dar nu stiu cum sa aduc la nivelul vopselei, acea zona exfoliata.Multumesc.

Share this post


Link to post

Cred ca cel mai bine se pricep baietii de la statiile unde executa si polisari! Au niste substitute de chit care acopera foarte bine chestiile de suprafata! Si eu sunt in situatia ta si urmeaza sa o rezolv! Bafta!

Share this post


Link to post

Multumesc,Emil,dar nu stiu despre ce statii de polishare vorbesti,stiu ca la spalatorie se mai polisheaza masinile.Oricum am constatat,ca zona aceea se mareste,daca bag ungia exfoliez toata bara.Masina veche. :mrgreen:

Share this post


Link to post

In special la spalatorii sunt cei care fac polisari... si mai sunt si ateliere specializate (la mine in oras din cate stiu eu e doar unul :rolleyes: ). Dat fiind faptul ca la tine se si exfoliaza, problema e ceva mai complicata!

Share this post


Link to post

Asa este,oricum thank you.

Share this post


Link to post

N-ai de ce! Bafta si sper sa o rezolvi... din cate stiu e un chit mai fin, care se aplica in asemenea cazuri dupa ce e data jos partea de vopsea care incepe sa se exfolieze, iar apoi se vopseste!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...