Jump to content
Sign in to follow this  
FataGri

Un Sfat De Ajutor Pentru Un Nefericit Proprietar De Tico?

Recommended Posts

Am si eu o "mica" problema: de putin timp, sunt (ne)fericita proprietara a unui Tico. Actele sunt in regula, am ajuns chiar si la RAR cu ea, unde, surpriza, a fost respinsa pe motiv ca a fost lovita si prost reparata la lonjeroane si contraaripi pe fata. Pe hartia de la RAR mi-au scris (citez): "revine cu acte service autorizat Daewoo pt reparatie structura rezistenta (ansamblu fata)". Asta inseamna ca sunt obligata sa refac reparatia in service autorizat Daewoo? Sau pot sa fac reparatia in orice service, si sa-mi faca un service Daewoo o hartie de constatare ca e ok masina?

Daca nu, pot sa fac RAR-ul in alt oras daca eu sunt din Bucuresti?

Ma poate lamuri cineva? Va rog mult, sunt disperata, in curand imi expira si numerele vechi... si stie cineva care e treaba cu tinichigeria la Tico? Cam cat m-ar costa reparatia si daca merita sa bag banii? Va multumesc anticipat

Edited by FataGri

Share this post


Link to post

Inseamna ca trebuie sa mergi pentru reparatie in service autorizat daewoo... N-ai vazut cand ai luat-o?

Greu sa-ti spunem daca merita sau nu, cel mai probabil nu din pacate. Mai ai evident calea actiunii in justitie impotriva celui care ti-a vandut-o pentru vicii ascunse, dar e de durata.

Share this post


Link to post

Poate ar trebui sa te gandesti ca nu degeaba nu ti-au dat acordul cei de la RAR, nu ma refer la masina ta in particular, dar o masina cu sistemul de rezistenta afectat poate fi oricand un pericol in trafic, nu doar pentru tine, ci si pentru altii.

Share this post


Link to post

Nasol. De obicei cand iti iei masina second, mergi impreuna cu cineva care se pricepe..

 

Daca vrei sfaturi de la noi, incearca sa faci niste poze cat mai clare cu masina, din toate unghiurile posibile, cat mai detaliate.

Share this post


Link to post

Reparatia a fost facuta de mantuiala ,probabil s-au grabit ca trebuiau sa scape de ea ! Nu dispera ,se da motorul jos si se repara cu simnt de raspundere !Eu am mai avut un Tico luat de la o firma din Buc. "saracu" era rupt ,l-am demontat complet am reparat partea din fata lonjeroane traversa contraaripi etc.si a trecut RAR-ul cu succes !Problema ta este sa gasesti meseriasii adevarati care fac treaba cu simnt de raspundere . RAR-ul poti sa-l faci si in alte localitati !Acum trebuie sa pui in balanta cum au zis si baietii mai sus daca se merita ,cat ai dat pe masina cat te costa reparatia etc! Si DA ,fa niste poze ca sa-ti putem da sfaturi mai la "obiect" !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...