Jump to content
Sign in to follow this  
remix

Galben dupa verde pe semafor

La vederea culorii galben dupa verde pe semafor ce faceti ?  

53 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Stiu ca pentru a lua permisul fiecare raspunde ce trebuie. Totusi, dupa ceva timp de cand conduceti, care este adevarul ? Eu tre sa recunosc ca urasc sa ma opresc pe galben la semafor si de aceea la mine se aplica optiunea 2. La voi ?

Share this post


Link to post

2, bineinteles :D

Share this post


Link to post

Depinde de starea de spirit sau de timp. Uneori fortez galbenul, ba chiar si rosul (mai rar). Alteori ma opresc linistit la galben si ma distrez de figura disperata a celui din spate! :D

 

btw, in cazul asta n-am ce sa votez! Am bagat vot nul, adica am dat direct pe vizualizare!

Share this post


Link to post

Am votat 1, dar sunt printre putinii care o fac in trafic. Nu cred ca se pune problema daca se opreste la galben ci 'Ce faci daca se pune rosu?' - si aici unii trec si unii nu. Galbenul e asa sa se mai odihneasca becurile la verde si rosu #-o .

Share this post


Link to post

1 dar uneori il fortez. Nu vreau sa se infiga vreunu in curul meu. Inainte de a ma hotara ce fac bag un quick assesment: cine e in spate, unde este, ce viteza are.

Share this post


Link to post

Ma gandesc: mai tine mult galbenul? pot sa opresc in siguranta? daca nu, calc acceleratia si ma bag!

Share this post


Link to post

@Satori sunt perfect de acord cu tine,mare adevar graiesti :thumbl: .

Share this post


Link to post

io am fost singuru care am zis ca opresc intotdeauna, ca fac orice sa opresc.. puteam sa raspund si cu 1, dar ma caracterizeaza mai mult ultima varianta. Daca am trecut pe galben, inseamna ca s-a facut galben in timp ce eu aveam ultimul contact vizual cu semaforul. De obicei merg incet inainte de intersectii si niciodata nu calc acceleratia ca sa apuc sa trec. Prefer sa mai astept decat sa fac vreo prostie...

 

O singura data am incercat si eu sa trec pe galben.. si ultima imagine pe care am avut-o cu semaforul era un rosu f frumos :( ... noroc ca nu era aglomerata intersectia si nici un "nenea" prin preajma...

Share this post


Link to post

Era bancul ala cu meseriasul care trecea numai pe rosu, dar s-a oprit pe verde! "daca trece un meserias din partea cealalta!" =))

 

Personal: legal! Unele reguli de circulatie e bine sa fie respectate!

Asemeni lui Satori mai arunc un ochean in retrovizoare. Oricum evit franele bruste!

Edited by panzer

Share this post


Link to post

Vot nul. Depinde de situatie, daca am graba o calc, daca nu ma grabesc ma catar pe frine, supraveghind cu atentie pe cel din spate.

Share this post


Link to post

OK, inteleg ca multi au pus vot nul din cauza ca exista o foarte influenta componenta data de situatie. Atunci rog un admin/op/mod sa puna si aceasta optiune ca sa poata lumea sa voteze in liniste.

Share this post


Link to post

Pe langa atentia la cel din spate, nu-l uitati nici pe cel din fata ca nu stiti ce surpriza va face. Si cum franele de Cielo arunci cu pietricica in pedala si te da cu pentiumul in parbriz, intelegeti de ce ma feresc sa stau la aspiratie. :)

Share this post


Link to post

Eu am raspuns cu ultima... Depinde ce viteza am, cat e de liber in jur, cine vine din spate, cat mai am pana la semafor, cine e in masina...

Share this post


Link to post

optiunea 2, bineinteles; m-am saturat, mai ales prin Iasi sa stau de cate doua ori la un semafor pentru ca e coloana lunga si se mai trezeste cate-un taximetrist sa ia pe cate cineva cat sta la stop. cand vad de departe ca am verde, in general accelerez, ca sa am cat mai multe sanse sa trec. de multe ori se schimba in rosu exact cand eram in dreptul semaforului si mai apucam sa-l vad prin geamul din dreapta.

Share this post


Link to post

Cand am raspuns, ultima era aia cu depinde, deci aia am raspuns: depinde.

Share this post


Link to post

optiunea II :) mi-e "lene" sa apas pe frana :) ) e mai atragatoare acceleratia :D :lavolan:

Share this post


Link to post

Depinde de dispozitie , de semafor si cit de grabit sint.

In general opresc daca nu vine tare cel din spate, insa la semafoarele care le stiu bine si am vizibilitate trec pe galben. Cind sint intr-o zona noua opresc la galben

(instinct de conservare :D ). Daca sint flash-uit din spate la galben frinez cit pot. Sa invetze sa aiba rabdare. > :)

Share this post


Link to post

Varianta 5.

Daca sunt prea aproape si ar trebui sa rup masina in 2 ca sa opresc, tre f frumos. Daca am viteza si am timp sa opresc daca franez mai tare, ma uit rapid in oglinda sa nu-mi stric ziua cu unu in bara mea si daca nu am pe nimeni lipit, opresc, daca am vreo unul pe carel suspectez ca a uitat franele acasa, trec rapid daca sunt sigur ca am timp.

 

Oricum, apropo de asta, era sa o patesc odata. Treceam prin Ramnicul Sarat parca si aveam o coaja de masina in fata, un ford antic. Stop pentru trecere de pietoni sau ceva , dar era verde. Fordu era la 5 metri in fatza, si aveam cam 60 la ora. cand mai aveam 10 metri pana in semafor(care era verde) dau un ochi scurt in oglinda ca aveam un suspect care mergea ciudat. Cand ma uit din nou in fatza realizez ca se facuse galben , si ala care era la 5 metri nu trecuse, si pusese o frana de parca se lipise de asfalt. Am calcat frana violent si ma duceam clar in el, dar am facut brusc dreapta si m-am bagat pe langa el. Naspa situatie, deacuma 15 metri pastrez distanta.

Share this post


Link to post
1 dar uneori il fortez. Nu vreau sa se infiga vreunu in curul meu. Inainte de a ma hotara ce fac bag un quick assesment: cine e in spate, unde este, ce viteza are.

 

 

in general asa procedez si eu...desi uneori cand este o intersectie mica si nu este aglomeratie si ma mai si grabesc trec si pe galben, de aceea am votat "depinde de situatie"

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...