Jump to content
Sign in to follow this  
kpuxxl

Arbore Cotit ( Vibrochen ) Matiz E2 2000

Recommended Posts

Neata.Detin un matiz din 2000 si am o problema cu arborele.De curand am desfacut motorul si se pare ca are o uzura destul de grava la manetoane.Mentionez ca si prin rectificare nu se poate remedia complet ,tot raman urme unde a frecat pe cuzinet.Solutia... alt arbore.

Problema ar fi ca am intrebat de un arbore la magazin si mi sa spus ca exista 2 tipuri de arbori si ca sunt diferente in E2 si E3 dar ca sa intamplat ca si cel de E3 sa fie pe motor de E2.Acum in alta parte am intrebat si mi sa spus ca nu exista diferente intre arborii de matiz.

Pe cine sa mai cred??

Share this post


Link to post
Neata.Detin un matiz din 2000 si am o problema cu arborele.De curand am desfacut motorul si se pare ca are o uzura destul de grava la manetoane.Mentionez ca si prin rectificare nu se poate remedia complet ,tot raman urme unde a frecat pe cuzinet.Solutia... alt arbore.

Problema ar fi ca am intrebat de un arbore la magazin si mi sa spus ca exista 2 tipuri de arbori si ca sunt diferente in E2 si E3 dar ca sa intamplat ca si cel de E3 sa fie pe motor de E2.Acum in alta parte am intrebat si mi sa spus ca nu exista diferente intre arborii de matiz.

Pe cine sa mai cred??

 

nimeni?

Share this post


Link to post

Scrie-ne si urmatoarele date ale masinii:anul(se stie deja) luna fabricatie, cm3, CP, cod motor.

Share this post


Link to post

Sal.Anul 2000 ,798cm3 ,38kw,F8CV. dar in talon se specifica la observatii ca ,,Motor fara serie nu se poate poansona".Am inteles ca asta apare scris deoarece la unele blocuri motor seria este stantata pe bloc intre cutie si bloc.Motorul este E2 si are delco.

Share this post


Link to post

Cod arbore cotit 96352178.Cred ca are dreptate cine a spus ca nu exista diferenta.Ce nu inteleg eu aici, la magazin a spus ca exista doua tipuri de arbore E2 si E3. De ce nu il iei pe cel E2? ca masina ta este E2, sau punel pe ala de la magazin sa-ti explice care este diferenta intre cei 2 arbori daca tot spune ca exista.

Din zeci de programe unde am cautat, doar intr-un singur loc s-a specificat ca acest cod e pentru arbore Matiz 2, in celelalte nu se specifica diferenta.

Share this post


Link to post

Sal.Mai multi mecanici au spus ca nu au intalnit pana acum sa fie 2 tipuri de arbori dar in acelasi timp altii sustin ca exista.Acum ma intereseaza o parere exacta a unei pers in masura care a avut deaface cu o astfel de pb si care poate spune clar diferentele dintre cei 2 arbori.Eu vreau sa cumpar dinainte arborele si cuzinetii ca sa ma pot apuca de montaj.

Share this post


Link to post
... in acelasi timp altii sustin ca exista.

 

Odata ce stii ca exista diferenta intre doua piese, atunci trebuie se stii si care este acea diferenta.Ai intrebat care este diferenta?

Share this post


Link to post
...Anul 2000... ,,Motor fara serie nu se poate poansona"...

Off topic. Daca nu esti primul proprietar, foarte probabil ca blocul sa fi fost inlocuit. Poanson se bate numai la fabrica. Remarca cu fara serie de obicei e pusa suplimentar la RAR, in cartea de identitate vehicol, si daca e asa, poti vedea si ce serie a avut initial.

Share this post


Link to post

Nu exista nici o diferenta intre E2, E3 si E4, un arbore cotit fara cuzineti te ajunge in jur de 700 lei.

Share this post


Link to post

am sa il cumpar si ..ma apuc de treaba

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...