Jump to content
Sign in to follow this  
paurras

Original Sau...

Recommended Posts

Sal!

Am un Matiz. Vreau sa fac o revizie si mecanicul m-a trimis la un magazin sa cumpar ce mi-a dat el pe lista...dilema mea este urmatoarea...la un magazin totalul pieselor era de 370RON la un alt magazin 441RON...la magazinul cu 441Ron mi-au spus ca totul e original si recomandat de Korea...dincolo la magazinul cu 370Ron s-au laudat ca si ei tot cu original lucreaza...acum nu stiu de unde sa iau...sa iau cu 370 sau 441...stiu ca raspunsurile or sa fie de genul "depinde de buget" sau "ieftin si prost, scump si bun" etc...deci...Made in Korea (recomandari facute de producator) sau sa merg pe mana mecanicului care m-a trimis la magazinul cu 370RON???

Edited by paurras

Share this post


Link to post

Ce dilema...Cred ca sunt aceleasi piese la diferite preturi.

Share this post


Link to post

Pai...asa gandesc si eu ...marfa la fel ...preturi diferite...Dilema e ca multi de la mine din oras zic ca ala cu 370Ron nu are piese originale...celalalt cu 441 cica sunt mama lor.

Share this post


Link to post

Ia vezi pe www.rorkor.ro, cat sunt piesele tale?

Share this post


Link to post

Nu ai pentru ce.Sper sa nu se considere reclama.

Share this post


Link to post

N-ai cum sa vezi oferte pe rokor.ro. Incearca pe autodaewoo.ro

Share this post


Link to post

Nici daca te inregistrezi ?

Share this post


Link to post

Pe Autodaewoo.ro sint preturi relativ vechi...mai bine da un telefon si intreaba. Au preturi destul de bune.

Mai incearca si la Autoware.ro dupa preturi.

Share this post


Link to post

Cine are ochi sa vada, va vedea ca este acolo "suport online", si ca acolo va putea cere detalii.Maine in jur de ora 10 dimineata ar trebui sa gasesti pe cineva online.

Share this post


Link to post

Preturile pe internet nu corespund de obicei cu cele din magazine. Se mai adauga taxe de transport si iesi tot acolo, daca nu cumva mai scump.

Eu zic sa mergi la fiecare magazin si sa iei piesa in mana si vezi daca e "genuine GM". Eu am muscat-o la un magazin de piese Daewoo cu o macara manuala de geam. La magazinul respectiv macaraua era 45 lei pe cand la altul era 60. S-a dovedit la urma urmei ca macaraua cea mai ieftina era made in china si a tinut fix cat dau unii garantie la produse - 30 de zile.

Doua magazine diferite nu pot avea diferente foarte mari de pret la aceeasi piesa comercializata.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Eu vazui de la 250 la 320 RON Genuine GM amindoua...

Share this post


Link to post

Mie imi convine sa cumpar piesele de acolo si sa platesc si transport...Deci paurras poate trage o concluzie.

Share this post


Link to post

Autodaewoo.ro chiar au piese calitative, desi majoritatea nu sunt Genuine. Am fost colaborator de-al lor pana acu vreo 3 ani si n-a fost o singura piesa de-a lor care sa fie cu probleme. In rest faimoasa chestie cu Genuine GM nu poate fi de incredere (cel putin pentru mine) decat pentru piese de la magazinele fabricii. Piesele vin cu containerul si etichetele/cutiile vin cu avionul. Se lipesc dupa ce se face vama la piese caci altfel ii ard astia de la vama de nu se vad pe importatori. Intr-adevar, in ultima vreme au inceput sa fie echipe mixte RAR/OPC care verifica piesele sa vada daca intr-adevar sunt originale, dar asta este o munca foarte grea.

 

In legatura cu Rokor, stiu ca inregistrarea se face fizic, nu te poti inregistra online. S-o mai fi schimbat ceva intre timp, nu sunt sigur.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post
Autodaewoo.ro chiar au piese calitative

 

+1

Share this post


Link to post

Salut. Depinde foarte mult si de unde sunt aduse piesele. Daca au fost aduse din uzina (special p[e comanda costa mai mult) daca furnizorii au pe stoc e mai ieftin. Cam asta e diferenta.

 

La care magazine ai fost paurras?

Edited by mrl

Share this post


Link to post

E diferenta calitativa intre piesele asa zise 'coreene' de catre cei de la magazin si piesele originale. Desi, eu am intalnit si piese cu holograma de calitate cam indoielnica. Oricum daca piesa e importanta pt motor, eu as zice sa faci un efort financiar si sa iei piesa originala... La o timonerie, o bucsa ceva, merg si cele coreene.

Share this post


Link to post

Din ce am patit/stiam/experimentat piesele asa zis coreene sunt contrafacute , iar pe f multe din ele scrie Parts mall (pe cutie). Intaresc spusele lui Banzay: daca nu e piesa importanta sau vitala pt motor/electrica/siguranta se poate face un compromis pt cele coreene, insa cel mai bine e sa mizezi pe original (cu holograma GM), desi in ultimul timp si alea au inceput sa dea rateuri...

Share this post


Link to post

Piesele cu holograma GM eu le consider entry level. De ani buni cumpar doar piese echivalente produse de firme serioase, mai ales cind e vorba de motor/cutie/frine/suspensii. In general sint putin mai scumpe insa nu mi-a cedat niciodata nimic. Pe GM merg doar in cazul reperelor pe care nu le gasesc la alt producator.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...