Jump to content
Sign in to follow this  
BGeo

Dacia Nova Raliu

Recommended Posts

Multumesc !

 

Teaser : foto098a.th.jpg

Inca 3 zile de munca intensa... si masina este gata 90%... Toate pozele noi le-am adaugat in aceeasi galerie pe picasa, http://picasaweb.google.com/gbelecciu/Proi...RaliuAugust2009

 

Ziua 17 : La curatarea interiorului s-a muncit in draci, a fost greu de curatat peste tot... S-au mai sudat putin oalele spate, pentru siguranta, apoi interiorul a fost vopsit alb, iar rollbar-ul albastru... ca tot va spuneam de meticulozitate, baietii au vopsit frana de mana in albastru, si capatul ei in alb :) ca sa se asorteze cu interiorul...

Ziua 18 : Remontat tot in interior : trasee conducte benzina, sistemul de stingere automata, scaunele, centurile, stingatorul suplimentar, manere fete usi / macarale / deschidere usi, s-a refacut izolatia de siguranta a rollbarului. Din nou o bila alba pentru mecanici, am gasit totul montat la fel ca inainte, inclusiv lampa cu lumina pentru navigator, si colierele de fixare camera video (bine ca am colierele, dar n-am camera video :) )

Ziua 19 : Tur de forta pentru terminare : decupat grila si spoilere, vopsire grila si spoilere, reglat ultimele aliniamente la usi si aripi, montat semnalizatoare laterale albe, sigurante capota fata si spate.

La mecanica doar verificat tamburi spate (ferodourile sunt ok), inlocuit ulei si filtru de ulei, aranjat putin cablurile prin compartimentul motor, refacuta izolatia cablurilor bateriei.

Gata deocamdata, ca nu mai am bani :( Ar mai fi de facut multe, dar fondurile s-au terminat momentan.

Voi reveni cu cateva poze cu masinuta "completa", dupa ce ma duc s-o iau de la garaj.

 

P.S. Per total sunt foarte multumit de baietii care s-au ocupat de lucrare. In cazul in care aveti ceva de mesterit, de genul, prin Brasov, vi-i recomand cu mare placere. Chiar daca la vopsitorie mai sunt imperfectiuni (cum spuneam, vopsitul in garaj cu bani putini nu poate rivaliza cu cel de cuptor), va garantez ca nu mai gasiti usor mecanici meticulosi, care dau atentie si detaliilor, si care fac masina "la loc" asa cum a fost, dupa ce au desfacut-o in bucati, chiar daca operatiunea asta a implicat o gramada de munca si nopti nedormite...

Share this post


Link to post

Intr-adevar sunt rari oamenii de genul asta... Ai avut noroc.

Share this post


Link to post
La mecanica doar verificat tamburi spate (ferodourile sunt ok), inlocuit ulei si filtru de ulei, aranjat putin cablurile prin compartimentul motor, refacuta izolatia cablurilor bateriei.

 

La frane n-ai schimbat nimic nici fata nici spate?

Share this post


Link to post

Spatele este standard, pe tamburi, fata este standard, disc ventilat cu placute.

Nu am pus frane mai mari sau alte inginerii, pe fata, sau pe spate, din doua motive :

1) pretul : am schimbat discuri plus placute, acum pe fata : 80 RON ambele discuri, 19 RON placutele. Noi noute, pentru Nova. La banii astia eu zic ca merita :)

2) eficienta : pe macadam sunt mai mult decat suficiente; iar la coasta, nu prea am unde sa franez, ca nu-i puternica masina...

Share this post


Link to post

Usor off-topic: ai idee, iti poti asigura cumva masina atunci cand participi la raliuri? Sau orice patesti, patesti pe barba (si pe buzunarul) tau si-al eventualilor sponsori?

Si daca raspunsul la prima intrebare e afirmativ, cat costa o astfel de asigurare si ce anume acopera, avand in vedere ca valoarea unei astfel de masini nu este chiar usor de calculat?

Share this post


Link to post

Teoretic o poti asigura. Practic nu merita. Adica riscurile socotite de asigurator sunt asa mari, incat nu se justifica sa platesti o prima de asigurare de mii de euro. Speri ca nu o vei lovi atat de rau, iar daca o lovesti mai usurel, o repari cu mai putini bani decat dai la asigurare. Deci, raspunsul este ca platesti :) orice in sportul asta, este foarte scump.

 

Un mic filmulet cu zgomotul evacuarii :

Ieri am luat masinuta, dupa cum spuneam, sunt multumit, mai sunt mici maruntisuri care le vom rezolva dupa cursa (sters cateva urme de vopsea din interior, de adaugat 5 cm de cheder lipsa la portbagaj, plasa fata fixata mai bine, etc.)

Toate pozele noi le-am adaugat in aceeasi galerie pe picasa, http://picasaweb.google.com/gbelecciu/Proi...RaliuAugust2009

Saptamana asta trebuie sa o duc la colantat, sa mai fac ceva teste cu ea sa nu ma trezesc ca-mi crapa diverse maruntisuri la cursa, de pus rotile mari de macadam (sa nu "frece" pe undeva), putin silicon pe la chedere sus la usi sa nu stea apa in ele.

Abia astept cursa, pacat ca a fost pauza "de vara" cam mare, doua luni, sper sa-mi intru in mana rapid si sa nu fie probleme, de orice fel.

Share this post


Link to post

Postez direct comunicatul de presa...

 

pozacomunicat.th.jpg

A patra etapa a Campionatului de Slalom Paralel de la Sibiu, desfasurata in data de 12 septembrie 2009, a furnizat participantilor o surpriza : acelasi traseu, insa parcurs in sens invers. Toti pilotii au trebuit sa uite vechile trase si sa incerce o abordare complet noua, cu cateva viraje inselatoare.

“In primul rand felicitari organizatorilor. Schimbarea sensului de parcurgere a insemnat un efort, dar a dat roade din plin. Am apreciat macadamul perfect, batatorit si udat chiar in dimineata cursei, cat si interesul acordat securitatii : exterioare taluzate, virajele periculoase semnalizate cu fanioane, sicana instalata la intrarea pe pod.”

Pilotii juniori au demonstrat din nou ca avem mari sperante pentru noua generatie, s-au acomodat foarte rapid si au luptat de la egal cu masini mult mai puternice. Vremea a fost prielnica, s-au acordat si premii pe langa cupe si diplome, traseul ne-a tinut in priza, a fost o zi foarte frumoasa.

“Am inceput ezitant, traseul complet nou, si pauza competitionala si-au spus cuvantul. Insa sunt multumit, am reusit sa inving multe masini de cilindree superioara, si sa ocup locul III la clasa mea. Din pacate, la 1.600 cmc nu prea se prezinta multe masini, si n-am avut clasa constituita de multe ori; momentan sunt vicecampion la clasa, insa mi-as dori sa fie mai multi competitori, si o batalie stransa si mai echilibrata. Sper sa gasesc resursele necesare pentru a putea urca sezonul urmator la clasa superioara…”

Ultima cursa a Campionatului de Slalom Paralel din acest sezon va avea loc pe data de 17 octombrie 2009. Va asteptam in numar cat mai mare, pentru o incheiere deosebita !

 

Cronica etapei o puteti citi aici : http://www.slalomparalel.ro/cronic4-2009.php

Poze din galeria mea personala : http://picasaweb.google.com/gbelecciu/12Se...lelSibiuEtapaIV

Pentru o imagine de ansamblu, alte poze de la aceasta etapa : http://picasaweb.google.com/slalomparalel/...elPRODRIVESIBIU

4 filme de la etapa : http://www.youtube.com/view_play_list?p=8D85209A7C2E5261

Share this post


Link to post

Felicitari pentru pasiunea ta, pentru masina si mult succes in continuare.

Share this post


Link to post

Tot la Sibiu se tine?

Share this post


Link to post

Da frate tot respectul din partea mea.Felicitari. :osanale: Mai ales ca ai pus umarul la aranjarea daciutei.

Share this post


Link to post

Multumesc !

Da, acest campionat se tine doar la Sibiu, momentan nu mai sunt alte circuite care sa permita 2 masini in paralel - circuit de forma "8"

Share this post


Link to post

Vedeti ca pe 10 octombrie s-ar putea sa se tina o etapa de VTM pentru amatori (se permit si masini fara rollbar), la Cisnadioara, aproximativ 10 km departare de Sibiu...

Share this post


Link to post

Etapa s-a tinut, au fost cam 40 de masini la start, vreme buna...

O filmare onboard de la VTM Cisnadioara 2009, am reusit si eu sa pun aparatul foto in masina :D

Share this post


Link to post

Ce era acel zgomot infernal din final? se defectase ceva?

Am observat, poate gresesc, ca nu te duci foarte mult in sus cu vitezele, cel putin a 3-a spre a 4-a ai schimbat cam pe la 90 / h...nu duce masina mai mult, sau...? Repet, daca ma insel, imi cer scuze.

Share this post


Link to post

Raspunsul la intrebarile tale se numeste "cutie de viteze cu rapoarte scurte".

Zgomotul "infernal" este motor turat in 6.500, si caroserie fara nicio antifonare.

Cutia are rapoarte foarte scurte, pentru demaraj bun. Ma duc chiar foarte sus cu turatia, pentru un motor de Dacie 6.500 este suficient... Degeaba ai treptele lungi, daca nu ajungi sa le folosesti (comparativ, cu Aveo de strada, la recunoastere, i-am dat maxim treapta 3, pe la 4.000 de ture - in cursa Nova avea 140 la ora, in a 4-a, aproape de 7 mii de ture).

Share this post


Link to post

Ah, bon. Acum am priceput si io. Deci viteza era mult peste ce am vazut eu acolo. Inseamna ca pe la 160/h, turatia este...sa ma mai gandesc? Apropo, care e viteza maxima a Novei ? Te intreb caci prima mea masina a fost o Nova 1.6 pe injectie, ( stock, insa, fara nicio modificare de vreun fel) masina de care am fost foarte multumit, dar care nu depasea 160 nici sa o tai.

 

LE. Cand ma refeream la zgomot, ma refeream la sunetele de dupa minutul 6.40, ceea ce am auzit pana atunci era perfect normal.

 

Foarte fain driftul asta :

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Novitza mea prinde cam 160, undeva pe la 6 mii de ture in treapta 5.

Ce ai auzit dupa minutul 6.40, este rezultatul "axa cu came sport". Acolo era undeva pe la 2.500 de ture, si "ralanti-ul" este foarte neregulat. Este greu de mers cu masina sub 3.000 de ture.

Eu zic ca derapajul asta e si mai misto :)

Share this post


Link to post

Onboard recunoastere etapa slalom paralel Sibiu, 17.10.2009 :

Onboard semifinala locurile 2 - 3, clasa 2 :

Tare utile filmarile astea onboard, iti dai seama unde ai gresit, si unde poti imbunatati abordarile...

Share this post


Link to post

Multumesc frumos ! Sunt vicecampion la clasa 2 (1.4 - 1.6), si ma bucur mult ca am obtinut rezultatul asta cu Novitza, i-a surprins pe multi...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...