Jump to content
Sign in to follow this  
florinr2

Inca Un Lacetti

Recommended Posts

Salut!

 

Daca tot am intrat pe forum am zis sa-mi prezint si eu masinuta, un Lacetti 4 usi, 1,6 , 109 cai si ~25000 km facuti din 2007 si pana acum.

 

Ce ma uimeste cel mai mult e consumul. Pe un circuit facut sapt. asta de 1500 km din care 60% facuti la munte (inclusiv transfagarasanul) am avut un consum de 7,3 %.

La drum intins (mixt) nu sare de 6,5 % daca o tin in 130-140 km/h sau 7% in 150 km/h .

 

Recent i-am montat o mufa pt. Ipod (sau orice alt mp3 sau telefon) si folii.

 

 

 

Dar am observat de ceva vreme si o problema: la >110km/h imi flutura capota. A mai observat cineva asta?

 

 

 

Deocamdata e cam singura poza care o am de cand mi-am pus foliile.

 

 

 

Florin

 

 

 

GoogleSearchIconShadow.gifSuperSearchIconShadow.gif

post-23875-1250002143_thumb.jpg

Edited by florinr2

Share this post


Link to post

Sa te plimbe sanatos. Cum ai pus mufa de I-pod? Da si tu mai multe detalii despre montare, si..ce ai pe el? Cd Blaupunkt cu care vin ele?

Edited by luisspeed

Share this post


Link to post

Am pe ea CD-ul Blaupunkt standard. In postul al 2-lea din acest subiect : http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showtopic=18632 este descris pas cu pas cum se monteaza o astfel de mufa.

 

Cablurile de care ai nevoie se gasesc aici: http://www.metrafo.ro/produse/adaptoare-au...=mini+Iso+2+RCA

 

si http://www.metrafo.ro/produse/adaptoare-au...yword=2rca+jack

 

 

 

Montajul e destul de dificil ( mi-a luat ceva mai bine de 1 ora). O data montat, mp3-playerul va fi vizibil pe setarea AUX a CDplayerului.

 

Solutia asta poate fi adaptata pe orice CDplayer care are iesire AUX.

 

 

Numai bine,

Florin

Edited by florinr2

Share this post


Link to post

Irooooon Maideeeeeeeen ! :D

 

Foarte tare masina ta. Cum adica iti flutura capota? Are un joc sus-jos? Probabil nu se mai inchide cum trebuie, n-ar trebui sa fie mare lucru.

Edited by fry

Share this post


Link to post

Da, are un mic joc sus-jos datorita aerului care patrunde la viteza mare prin grila fata sub capota. Nu stiu de cand a inceput pentru ca este destul de dificil de observat (la asa viteza nu stai cu ochii in botul masinii). Dar cred ca e de mult jocul pentru ca nu am observat nici o diferenta la inchiderea capotei fata de cand am luat-o.

 

 

Acum ma mai gandeam si la o alta varianta... stratul limita de aer la viteza mare care se desprinde de varful capotei poate genera o iluzie optica ?

 

Astept sa mai merg cu alte masini sa vad ce se intampla inainte de a lua masuri. Oricum nu cred ca mai apuca drumuri in afara Buc. prea curand!

 

 

edit: credeam ca nu am vazut bine ... postul tau la 5:48 dim :D ... ce I-| bun aveam la ora aia

Edited by florinr2

Share this post


Link to post

Multam. de dat jos l-am dat si eu cand am pus stratia si subwoofer-ul :D Dar din cate imi ad aminte pe spate..nu scria care ii de aux :( O sa caut pt ca stiu ca aveam o poza cu cd scos si cu schita. :D Ms inca odata.

 

LE: Tu avut in meniu aux inainte de montarea mufei?

Edited by luisspeed

Share this post


Link to post

Da , am avut in meniu aux inainte de montarea mufei.

 

Locasul pt. mufa este in coltul din dreapta-sus cum te uiti in fundul CD-ului. Nu scrie care e. Dar daca zici ca ti-ai montat statie, nu cumva ai ocupat intrarea? :-?

GoogleSearchIconShadow.gifSuperSearchIconShadow.gif

Share this post


Link to post

Nu ai ceva poze?Cred ca ai acelasi player...Cum arata mufele?

Share this post


Link to post

Nu am poze. CDplayerul ,am mai spus, este cel stoc. Iar pozele cu cablurile necesare le gasesti in linkurile care le-am dat mai sus.

Share this post


Link to post

Nu Florine, nu aveaa nici iesire pt statie, am pus adaptor si am samnal de la boxe...

Share this post


Link to post

Inca un mic "upgrade" ... i-am montat contur cromat la geamuri. Mereu am fost complexat de Pasaturile cu contur cromat :D .

post-23875-1252352166_thumb.jpg

post-23875-1252352221_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu te supara pe mine dar arata ca p***.Arata super urat la gemuletul mic din spate si la capacul oglinzii.Mai bine daca lasai crom doar in partea de jos a geamurilor.

Edited by Akon
  • Like 1

Share this post


Link to post

Sunt cumparate anume pentru acest model sau se gasesc in comert ,, benzi'' din alea si le ondulezi tu? As vrea si eu la Cielo in partea de jos...

ATENTIE: Nu neglija treaba cu fluturatul capotei, iti spun din patanie proprie:

se ia o bucata dacia nova cu sistemul de inchidere nasol la capota, se merge cu 100 si 110 la ora se deschide sistemul si buf se ridica capota, se da peste cap , se onduleaza in jurul parbrizului si il face varza si un colt din cupola la fel! Imagineaza-ti socul si faza ca nu mai vezi nimic in fata. Noroc de soferake al nostru ca a avut reflexe bune, a tinut volanu drept, fara viraje bruste si a franat frumos!

Edited by silviu4you2003

Share this post


Link to post

Salut!

Daca tot am intrat pe forum am zis sa-mi prezint si eu masinuta, un Lacetti 4 usi, 1,6 , 109 cai si ~25000 km facuti din 2007 si pana acum.

Ce ma uimeste cel mai mult e consumul. Pe un circuit facut sapt. asta de 1500 km din care 60% facuti la munte (inclusiv transfagarasanul) am avut un consum de 7,3 %.

La drum intins (mixt) nu sare de 6,5 % daca o tin in 130-140 km/h sau 7% in 150 km/h .

Recent i-am montat o mufa pt. Ipod (sau orice alt mp3 sau telefon) si folii.

Dar am observat de ceva vreme si o problema: la >110km/h imi flutura capota. A mai observat cineva asta?

Deocamdata e cam singura poza care o am de cand mi-am pus foliile.

Florin

GoogleSearchIconShadow.gifSuperSearchIconShadow.gif

 

până aici totul e identic şi la mine, cu următoarele diferenţe: Eu am motor de 1.4, maşina e din 2008, şi am tricou cu Rammstein :) )

 

Inca un mic "upgrade" ... i-am montat contur cromat la geamuri. Mereu am fost complexat de Pasaturile cu contur cromat :D .

 

de unde ai luat rim-urile alea cromate? Chiar arată mişto.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...