Jump to content
Sign in to follow this  
ga^dele

Scut Matiz & Antifon

Recommended Posts

Fratilor am o intrebare "matizeasca' si suna cam asa : "in afara de scutul ala micutz care e sub masina si protejeaza mai mult cutia...cel putiin asa imi da mie impresia...nu se poate monta unul mai mare...pentru vreme cu multa zapada si gropi multe?

 

si daca daca e tot vb de protectie, voi a-ti antifonat matizurile dupa ce le-ati luat "virgine"...nu de alta..dr aud pietrilcele cum sar in aripile din spate :lavolan: ...deeh nu am muzica in masina :wallbanger:

Share this post


Link to post

Virginele au garantie la caroserie. Acum, ce preferi: mergi pe garantie sau iti bagi bidineau in ea de masina? Sigur, la o zi dupa trecerea garantiei, rugineste. Pot demonstra. Am iesit din garantie pe 03.03.2005 si pe 04.03.2005 am spalat-o: abia atunci am aflat acest adevar. Acum ce sa cred, ca spalatul dauneaza grav sanatatii ?

Scuturi in plus ? La ce-ti trebuie ? Mergi la razboi cu ea?

Share this post


Link to post

Trebuie sa recunoastem ca chestia cu pietricelele e cel putin jenanta, nu tine de rugina, dar cand arunca mici pietricele, nisip sau noroi face un zgomot de toata jena.

Share this post


Link to post

Scut mai mare nu cred ca ai nevoie, sunt multi pe aici care au fost la offroad cu Maty si n-au patit nimic. Inclusiv eu, cand m-a mancat sa traversez pe A1 un pod care am aflat cand urcam deja pe el ca e in reparatii, am tras una cu scutul de am zis ca ala sunt, motorul il iau cu farasul. Da de unde, nici scutul nu s-a strambat. Doar s-a luat grundul/vopseaua aia de pe el si atat.

Iar chestia cu pietricele, eu am rezolvat-o relativ spaland-o mai rar. In felul asta le aud doar dupa spalare. Cel putin in Bucuresti se face un strat de noroi...

Share this post


Link to post

Nu mai e vechea dacie ca atunci cand ajungi acasa te apuci sa-i bagi ulei in praguri si in usi ,sau poate sa constati ca deja e ruginita.Nu se mai face lucrul asta de mult timp nici la dacie ,dar la maty.IN LOC SA TE PLIMBI SI SA TE BUCURI DE NOUA ACHIZITIE ITI ARDE DE MUNCA?

Share this post


Link to post

ok sa inteleg de scut sa nu-mi bat capul...dar ce fac cu zgomotul pietricelelor..da doar nu o sa las stratul de namol pe tulumbe sa ca nu le mai aud...sunt constantean si la e noi e destul de mult nisip...care le iei pe roata si ti le arunca...sincer ma gandeam la un antifon...dar numai pe partea tulumbelor...ceva cauciucat sa nu se mai auda..aveti o idee cam ce as putea pune...cat pe sub ea...acolo e mai simplu si sunt o groaza de antifoane...

 

Deci cine si-a mai pus antifon pe la tulumbe cauciucat si ce marca, tip?

 

tolin... si eu sunt un impatimit al spalatului...desi acuma am fost pe la tara..si am venit cu 3 kg de noroi pe ea...uite ca nu m-am uitat de pietricele daca se aud :)

...dar desptetii de la daewoo mi-au zis neoficial garanteaza 10 ani caroseria...dar in cta 7-8 datorita mediului salin

 

bobi..vine vara si daca nu am ce face o sa ma ocup de ea...o sa iau una bucata manual de pe forum...si vad eu ce iese din ea...nu de alta...dar la dacie stiam fiecare surubel...si deeh e ceea ce invat si pe la fac in unele materii...motoare

Share this post


Link to post

@ga^dele > sorry, poate m-am exprimat eliptic. Era vorba despre mine, ca n-am spalat masina mai devreme si m-am trezit cu petele dupa expirarea garantiei. In zona ta trebuie s-o speli foarte des, mediul marin este foarte agresiv.

De zgomotul pietricelelor azvarlite de roti suferim toti. Din pacate, masina nu este nici izolata fonic bine. Poate acolo este bine sa actionezi mai intii fara teama de a afecta garantia. Daca ai rezultate, sa le publici, ar folosi la toti posesorii de Matiz.

Share this post


Link to post
ok sa inteleg de scut sa nu-mi bat capul...dar ce fac cu zgomotul pietricelelor..

 

Vad ca ai ales un E-classe, asta inseamna ca nu ai placa aia de 80 RoN in spate la portbagaj. Incearca sa acoperi locul ala, (oricum o sa ai nevoie daca-i pui muzica) si o sa vezi ca se modifica toata dinamica zgomotelor din masina.

Apoi drumarii din Constanta au boala sa puna 'jde tone de criblura vara, atunci sa vezi zgomot.

Share this post


Link to post

:o fftopic: placa aceea este standard la matiz E3, de asemenea si inscriptia daewoo matiz pe hayom. cat despre starea drumurilor in cta sunt destul de bune mai ales pentru cei care au venit vara trecuta aicea, naspa ca era aglomerat si nu puteai sa te bucuri de ele...acuma sunt un adevarat deliciu..mai ales in mamaia in care mergi cu 90-100 linisit...asta pentru ca sunt rondelurile alea ;)

 

sincer o sa incerc sa vad daca ma lasa astia din garantie si o sa bag un antifon cauciucat pe la tulumbe fata /spate pe unde se poate si e necesar...asa aveam si la dacie si se simte...daca e va anunt diferenta... :) >-

 

praful si pietricele le mai ridica ca sunt cauciucurile noi, stiu bine cand o sa se mai toceasca nu o sa mai arunce asa de tare.

 

cat despre mediul marin in cta..mai ales acuma iarna...cand s-a dus cu zapada si tonele de nisip de mare...de 2 ori am fost sa o spal la intervale scurte sa dau jos de pe ea nisipul de mare...

 

:o fftopic: aveam o monumet in zona dacia pentru cei care stiu...si era facut din metal acoperit cu curpu...sau ceva asemantor...e intr-un singur an de expunere s-a innegrit si a cazut marmura de ea...deci vedeti in ce mediu traim...

Share this post


Link to post

Pe mine unul nu ma dreanjeaza zgomotul de pietricele in tabla cand merg pe criblura, mie chiar imi place sa merg pe criblura tare.

Mai las-o naibii de masina ca nu rugineste ea cu una cu doua, ca eu toate daciile pe care le-am vazut "tratate de proprietari cu ulei in praguri, antifonare si alte kkt-uri aratau muuult mai jalnic decat o masina folosita la vreo firma la care mai treceau doar din cand in cand pe la spalatorie. Eu zic ca o spalare periodica ii ajunge. Eu zic, da nu prea fac :(

Da ce-ti trebuie antifonare, nu ai din fabrica?? aia e cea mai buna. antifonarea pe care o vei face poate iti va reduce din zgomotele interioare dar nu va tine ca una din fabrica.

De scut m-am gandit si eu mai demult sa-mi pun altul mai zdravan dar m-am lasat pagubas pentru ca am luat suficiente obstacole cu el, recte pietre, odata chiar o creanga groasa de copac pe la Tulcea de am crezut ca am facut-o praf pe acolo. Daca vrei scut mai zdravan eu cred ca daca vei avea intr-adevar nevoie de el atunci vei lasa restul masinii acolo. Plus ca un scut home made e mai greu de manevrat. Pe al meu l-am turtit in padure pe un bolovan de am scos masina de pe el ridicata cu cricul, impinsa, cazut de pe cric, pus iar cricul, iar impinsa, iar cazut etc pana am scos-o. dupa aceea a trebuit sa trag cu putina forta de scut sa-l dau la loc, pentru ca incepuse sa zdrangane in cutia de viteze.

Asa ca rezista matizul la socuri, nu-ti fa griji.

Share this post


Link to post

e o idee de culoare negra pe dedesupt...dar zici ca e vopsea ca grosime...ieri am agatat o piatra pe cauciuc...si imi batea o auzeam ...cand am iesit din oras...la 100 km/k mi-a zburat in aripa...si la cum s-a auzit m-a durut sufletul..

 

eu oricum vreau sa o antifonez la service...nu fac de mana mea...dar sa fie de calitate...si ceva cauciucat sa absoarba socuri de acest gen...pentru ca dupa o anumita perioda...antifonul va cadea ...mai ales la cat nisip e la mine

 

chestia e ca eu tin la masina...si la vechea dacie...chiar daca uneori nu se vedem..dar aveam grija de ea... :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...