Jump to content
Sign in to follow this  
marius_ro79

Problema Inmatriculare Matiz

Recommended Posts

In 2007 am cumparat un Matiz de la dealer, de pe Calea Mosilor. Dealer-ul mi-a facut toate actele, iar eu cuprins de euforia cumpararii unei masini noi, din showroom, nu am verificat actele si masina. Acum, in 2009, mergand sa fac ITP, s-a constatat ca seriile caroseriei si motorului nu corespund cu cele trecute in acte. Cu alte cuvinte, masina pe care o conduc de doi ani nu este aceeasi masina pe care o detin in acte, pe care a trecut-o dealer-ul in factura, etc. In toate actele este mentionata o alta masina decat cea pe care o am eu.

Dealer-ul nu mai exista.

ITP-ul m-a taxat, RAR-ul m-a taxat. Am fost chemat la comisia de examinare cu toate actele, insa pe absolut toate actele este mentionata alta masina decat a mea!...

Cum procedez?

Va rog sa imi dati un sfat!

Share this post


Link to post

Curios. cum sa te taxeze toti, daca este asa cum spui tu, asta nu e' vina ta , in consecinta eu cautam sa dau de dealer, sau sa merg, step by step pana d-am de ceva ... adica faceam pe detectivul ... asa nu te ajuta nimeni ... toti vrea bani ...

Edited by geo

Share this post


Link to post

Dealer nu mai exista!

Statia ITP a constatat problema, pret 90 lei. Trimis la RAR pt remediere. Mers la RAR, examinare, constatare, pret 65 lei. Revenire in maxim 30 zile cu toate actele... iar problema este ca pe toate actele este alta masina...

Share this post


Link to post

Am inteles, numai ca o vina o ai si tu Marius, trebuia sa verifici atunci cand ai intrat in posesia masinii ...

Share this post


Link to post

Corect! Spune-mi insa din 10 persoane care isi cumpara o masina dintr-un showroom, cate se duc sa ridice capota masinii si sa verifice serii la caroserie si motor?

Share this post


Link to post
Corect! Spune-mi insa din 10 persoane care isi cumpara o masina dintr-un showroom, cate se duc sa ridice capota masinii si sa verifice serii la caroserie si motor?

Eu am verificat, numai ca eu cred ca sunt o exceptie ... defect profesional ! :) ) Apropo's, eu am si eu o problema, aici, vad ca esti din Bucuresti, si mai stai si pe langa mine ...

Edited by geo

Share this post


Link to post
In 2007 am cumparat un Matiz de la dealer, de pe Calea Mosilor. Dealer-ul mi-a facut toate actele, iar eu cuprins de euforia cumpararii unei masini noi, din showroom, nu am verificat actele si masina. Acum, in 2009, mergand sa fac ITP, s-a constatat ca seriile caroseriei si motorului nu corespund cu cele trecute in acte. Cu alte cuvinte, masina pe care o conduc de doi ani nu este aceeasi masina pe care o detin in acte, pe care a trecut-o dealer-ul in factura, etc. In toate actele este mentionata o alta masina decat cea pe care o am eu.

Dealer-ul nu mai exista.

ITP-ul m-a taxat, RAR-ul m-a taxat. Am fost chemat la comisia de examinare cu toate actele, insa pe absolut toate actele este mentionata alta masina decat a mea!...

Cum procedez?

Va rog sa imi dati un sfat!

Pai iei seria de sasiu, RAR iti spune cine are actele acelei masini, si probabil te intalnesti cu persoana care are acte cu seriile tale si masina pentru care ai tu acte. Faceti 2 acte de vanzare cumparare si rezolvatio problema.

Share this post


Link to post
Corect! Spune-mi insa din 10 persoane care isi cumpara o masina dintr-un showroom, cate se duc sa ridice capota masinii si sa verifice serii la caroserie si motor?

Io abia asteptam sa semnez de primire- ce dreq sa ma uit la serii? A, m-am uitat in portbagaj si nu avea surubelnita. Cred ca mi-au dat-o-n scarba (luata de la alt aveo), ca dupa juma' de an n-o mai aveam.

Share this post


Link to post

O problema identica am avut si eu la nubira. Insa pe factura era trecut seria corecta insa pe cartea de identitate trimisa de fabrica era o serie de matiz. Problema am sesizat-o cand am vrut sa trec masina de pe firma pe persoana fizica. Problema s-a rezolvat cu ajutorul celor de la fabrica si cei de la rar... Nu uita sa dai... ca traim in Romania... Contacteaza-i pe cei de la fabrica si spunele problema... succes

Share this post


Link to post

Azi am contactat fabrica, relatii cu clientii. Au spus sa trimit toate actele la ei si poate reusesc sa remedieze ceva.

Tot azi, m-au sunat de la RAR, ca sa fac un memoriu catre conducerea RAR si sa anexez toate actele ca poate reusesc ei sa schimbe seriile in acte!

Share this post


Link to post

Asa se va rezolva problema. Masina va fi verificata la uzina si se va dovedi ca s-a produs si a fost livrata catre acel dealer, sistemul uzinei permitand chiar identificarea rezervarii (dealer-client). Tu ai actele originale asa ca nu-i bai, se va rezolva dar cu alergatura... Vei avea apoi o mentiune in carte, la observatii, cu seriile corecte.

Smail, ce zici tu, e aiurea, e vorba aici de corectarea unei erori materiale. In plus e posibil sa nu existe o masina cu seria trecuta in carte, aceasta fiind scrisa gresit de cineva, iar eroarea continuata la infinit.

Share this post


Link to post

Nu e aiurea, este o situatie fff posibila. La un dealer din Craiova au incurcat 2 Matiz-uri identice. Dupa vreo 10-15kkm unul dintre si-a da seama de problema, a fost la delaer si au identificat si cealalta persoana. In mod normal trebuiau sa schimbe masinile intre ei, dar (bineinteles) n-au vrut. Au facut acte de vanzare cumparare si gata. Normal ca atunci cand pur si simplu e scrisa seria gresit nu procedezi asa.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...