Jump to content
Sign in to follow this  
dan_m

Ricki

Recommended Posts

Recent una din cele 2 frantuzoaice din famile (cea mai batrana bineinteles) a luat un alt drum (nu e departe, ne mai vedem din cand in cand, noul proprietar ne e prieten apropiat) si a fost inlocuita cu alta de productie teutona. I se spune Ricki in familie si este un VW Golf VI, echipat cu motorasul 1.4 TSI de 160 CP, cutie automata DSG 7 trepte, un audio mp3 cd player cu touch screen, senzor de ploaie, lumini si alte gadgeturi gen spalator faruri, ceva cu cornering, scaune incalzite, tempomat etc.

Dupa vreo luna de mers sporadic cu ea (eu merg in weekend, nevasta in timpul saptamanii) pot spune urmatoarele:

- motorul este impresionant ca si performante - imi tot sta pe creier ca e doar 1.4 - am experimentat si niste demaraje si depasiri dupa ce am facut primii 1.500 km. Te poate scoate lejer din orice situatie nasoala pe sosea dar nu trebuie exagerat deoarece combinatia motor puternic dar silentios cu o cutie automata te poate duce la viteze nebanuite fara sa iti dai seama.

- cutia de viteze DSG: in modul D (normal) este setata in mod extrem spre economie carburant ca atare merge permanent pe la 1.200 rpm (la 60 kmh e deja in treapta a 7 a) lucru deranjant deoarece motorul desi nu se inneaca se simte ca este subturat si reactioneaza greu la orice schimbare de tempo din acceleratie. Oricum ma intreb daca este bine sa mergi atat de subturat - eu stiam ca la motoarele pe benzina nu e ok sa mergi asa. In schimb in modul S (sport adica) este mult mai ok in sensul ca sta permanent peste 2.000 rpm iar in functie de cat de viguros apesi pedala de acceleratie schimba intre 3.500-5.500 rpm. La care senzatia este foarte misto :lavolan: dar cred ca la consum e devastator. Oricum pe pante si curbe si depasiri trebuie modul S altfel te enervezi cumplit de subturare si delay la schimbare. Si modul D daca vede ca insisti cu acceleratia (a se citi apesi zdravan pe ea pana la fund) retrogradeaza una doua trepte in jos dar cu un delay suparator. Pentru mersul/taratul in oras e foarte ok totusi. Spre exemplu daca la 60 kmh esti in D in treapta 7 si dai pe S si mai si accelerezi va retrograda undeva la 3 adica 4 trepte in jos. Asta e diferenta intre cele 2 programe. Mai are si un mod manual cu + si - dar pentru mine miscarea nu e naturala si nu ma prea descurc. L-am incercat pe transfagarasan la coborare ca sa am ceva frana de motor (care altfel lipseste cu desavarsire) dar nu m-am descurcat si cu volanul si cu + / -.

- suspensia este foarte ok. Este un compromis perfect intre balansarea de la Megane si clantanitul de dinti de la Peugeot. Amortizeaza foarte bine denivelarile.

- ca si spatiu interior in fata este net inferioara Megane-ului si chiar si Peugeot-ului 307 din dotare dar surprinzator in spate este mai mare decat Peugeotul. In spate nu compar cu Megane-ul deoarece acesta era sedan deci spatiul era mare oricum.

- vizibilitate spate cam mica - luneta este foarte mica si montantii spate foarte lati.

post-22-1246773059_thumb.jpg

post-22-1246773106_thumb.jpg

post-22-1246773146_thumb.jpg

post-22-1246773249_thumb.jpg

post-22-1246773275_thumb.jpg

post-22-1246773320_thumb.jpg

post-22-1246773398_thumb.jpg

post-22-1246773564_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sa o stapinesti sanatos!

La DSG se cer padele de schimbare viteza pe volan. Motorul este varianta cu compresor si turbina sau numai cu turbina?

Share this post


Link to post

Nais rau. Eu, dupa Buc-Munchen-Buc cu un 2.3 kompressor (Mercedes) m-am indragostit. TSI e si mai misto. Si cu DSG e de 3 ori.

 

Sa o stapaniti sanatosi! A fost peste 20k e?

Share this post


Link to post

Felicitari pt achizitie.Parerea mea e ca ai facut o alegere foarte buna.Un pret ?

Share this post


Link to post

Nu prea imi plac mie modelele de la VW, dar as cumpara unul numai pt motoarele 1.4 sau 2.0 TSI.

 

Sa-l stapanaesti sanatos! ;)

Share this post


Link to post

Multumesc de urari. Este motorul cu compresor si turbina. Si a fost vreo 23.000 EUR TVA inclus.

Share this post


Link to post

Foarte faină :X Să vă bucuraţi de ea fără probleme :thumbl:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...