Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Eliberare Pasaport In Regim Urgenta

Recommended Posts

Are cineva idee daca in Bucuresti cererile pentru eliberarea permisului in regim de urgenta se mai depun doar la sediul din Nicolae Iorga sau s-au mai civilizat si ei si accepta la toate sectiile de politie.

 

Si 2: Taxa de urgenta se plateste la posta / cec, precum taxele normale, sau se plateste la ghiseu?

 

Multam,

S.

Share this post


Link to post

Procedura de acum o saptamina :

 

1. taxele de pasaport se achita la CEC (cca 100 lei)

2. se merge la sediul din Iorga unde se face o cerere de eliberare in regim de urgenta

3. taxa de urgenta se plateste la ghiseul din Iorga (in valoare de 100 lei).

4. eliberarea se face in cca 2 ore

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Pana la urma tu conduci cu pasaportul sau calatoresti cu permisul? Cum e? :P :D

Share this post


Link to post

Domnu' Horvath, dumneavoastra nu vedeti ce vreme e afara? Dorm pe mine :D De pasaport e vorba, indeed. Multam Salex! Respect!

 

Si inca una: actele normale (copie buletin, pasaport vechi, cerere) se depun la Iorga sau intai ma duc la sectia de politie de la sector, depun dosarul, fac poza, si dup-aia vin la Iorga sa depun cererea de urgenta?

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Azi am ridicat de la Iorga pasaportul. Am depus acum o saptamana (fara urgente) de la ora 8.00 dimineata. Am ales sa ma duc la iorga in loc de sectia de cartier pe motiv de program de la 8 in loc de 8.30 in cartier. Iti trebuie 2 chitante platite anterior la CEC (taxa consulara respectiv de pasaport = 100 ron - ti-o poate plati si altcineva dar sa aiba datele din buletin CNP etc.), copie dupa buletin, pasaport vechi si o cerere completata acolo. Cred ca poti incerca sa completezi si cererea de pe site-ul oficial (http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/DOC/formulare/FORMULAR%201.pdf) de acasa (printeaza fata verso ca asa era acolo - declaratia pe verso cerere) ca sa nu mai pierzi vremea acolo (ia si un pix ca n-au pe acolo). Am depus in 10 minute (cu completat de cerere cu tot). La 8.20 eram in masina. Tu daca iei la urgenta platesti 100 ron acolo la ghiseu si mai stai 2 ore. Succes

Edited by dan_m

Share this post


Link to post

Multam Dane. Acum m-am intors de la Iorga si inca nu-mi vine sa cred ca exista in Romanika o insitutie bugetara care sa se miste atat de bine. Am ajuns acolo dimineata la 9.05 cand erau 3 persoane la coada, in 15 minute deja terminasem de asteptat si depus actele, iar acum, dupa doua ore, era gata.

 

Forumularul l-am printat de pe site-ul MAI ieri, m-am dus cu el completat, taxele normale platite dimineata la CEC Chiristigii.

 

Multam again Salex & dan_m... si Domnu' Horvath Zeneseu :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...