Jump to content
Sign in to follow this  
Leutzu

Sfat Ulei

Recommended Posts

de la importator.

e un tip super serios, si cunoaste. aduce in special pt competitie si pt motociclete.

ala de trasmisie e ~500k litrul

ala de motor >1mil 5litri

Share this post


Link to post

eu la motor folosesc castrol magnatec 3 10w40

vechiul proprietar folosea la fel

dupa parerea mea este un ulei foarte bun

am mers anul acesta la constanta si am avut un consum putin sub 5 cca 4.99

am prin 150km/h mai mult nu avrut sai cand m-am intors acasa era la acelasi nivel cu acum cca 8500km cand l-am bagat

la cutie vreau sa pun castrol taf-x 75w90 l-am gasit la 330.000 0,5l

si vreau sa pun 2.2-2.4l

pana la 1 octombrie cand fac anul cred ca fac vreo 16-17kkm acum am aproape 16kkm

masina are vreo 63kkm sau atat arata acul

vechiul mproprietar spunea ca folosit numai castrol la motor cred ca tot magnatec

ultima lui schimbare a fost magnatec ca avea 0,5l care era in masina

Share this post


Link to post
ca avea 0,5l care era in masina

 

 

:-? cred ca ar trebui sa urmaresti nivelul uleiului la motor.

Share this post


Link to post

salut,

 

m-am uitat putin pe site-ul www.amiauto.ro, ce credeti preturile sunt reale?

 

vreau sa schimb uleiul la tico (motor,cv).

 

imi puteti da niste pareri referitor tip ulei si preturi

Share this post


Link to post

Am schimbat uleiul la cutie castrol taf-x 75w90

30,5ron 0,5 l

ca prin minune am scapat de haraiala :lavolan: de la incalzire

acum intrebare am luat si un aditiv liqui moly pt cutie este bun de ceva? :scarpin:

Share this post


Link to post
:-? cred ca ar trebui sa urmaresti nivelul uleiului la motor.

 

in 10KKm nu am pierdut nici un strop de ulei

si dupa acesti km nici nu miroasa a ars si are destula vascozitate

cam in 1kkm il schimb tot cu castol magnatec 3

Share this post


Link to post

Trebuie acum sa imi schimb uleiul si cum sunt pe GPL nu stiu cum sa fac, sa cumpar ulei special pentru GPL (nu am gasit sub 15W40) sau sa folosesc tot Pennzoil 10W40 Ultra turbo din care mai am 3l si parca nu imi vine sa arunc 1 mil aiurea.

Share this post


Link to post

AM facut si eu trecerea pe Castrol Magnatec3 si pot spune ca este cel mai bun ulei care l-am avut in tico pana acum (poate doar Penzoil-ul se apropia). Inainte de acest Castrol am avut Valvoline 10w40 Dura Lne (parca) si l-am schimbat dupa 7000km intrucat am fost foarte nemultumit de el...

Share this post


Link to post

Am acum Castrol 10w40 Magnatec .Inainte am avut Aral 10w40 . Nici o diferenta constatata . Sunt curios daca este cineva care poate sa spuna ceva despre Mobil in comparatie cu cele doua . Mentionez ca in perioada '99-2001 pe Tico-ul firmei se punea doar Mobil chiar daca era in garantie si se mergea doar in service autorizat daewoo.

Share this post


Link to post
... Sunt curios daca este cineva care poate sa spuna ceva despre Mobil in comparatie cu cele doua ...

Iti spun eu: nu va mai luati dupa reclame sau dupa promotii. Si nu ai cu ce sa-l compari, un ulei semi-sintetic nu ai cu ce sa-l comapari, nici cu unul sintetic, nici cu unul mineral. Este cea mai proasta alegere !!!

Share this post


Link to post

Matiz 2005 SE Power am facut schimbul de ulei castrol magnetec 10w40 si am trecut pe GM 5W30 KOREEAN la cutie de tabla. Intrebare; odata cu acest schimb de ulei se face si reset idle learn?

Share this post


Link to post

Doar daca cere.

 

 

Share this post


Link to post

GM 5W30 KOREEAN la cutie de tabla.

Eu cred ca este un ulei "slabut". Ti-as recomanda sa nu il lasi mai mult de 6 luni in motor.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

Eu am pus la ticorico 5w-30 gm. Sa vedem ce zice...zilele trecute am desfacut la service si am schimbat garnitura de la culbutori , iar motorul arata foarte bine inauntru, curat si fara depuneri.

Share this post


Link to post

Eu am pus la ticorico 5w-30 gm.

Daca e dexos 2 , e bun. Depinde mult si ce i-ai servit motorului inainte de a pune 5w30.

 

 

 

Share this post


Link to post

Da, este 5w-30 dexos 2

Share this post


Link to post

cred ca data trecuta acum 2ani cand s-a schimbat uleiul la Ticoul meu

am cumparat gm semisintetic cred 10 w40

nu arata nasol uleiul inca nu l-am scos din moror o sa vad ce zice mecanicul cand ilva scoate si ce vede pe acolo

Ieri am cumparat cu 24 ron litru ulei Aral 5 w 40 nu este strict recomandat pentru tico dar cautand pe forum si in tabeljul cu uleiuri am vazut ca e acceptat mai ales in conditii speciale adica masina mea nu depaseste 6 000 km in 2 ani, utilizata in provincie pe drumuri de tara si foarte scurte in principal, 2-3 km, rareori 40 km pe zi si exceptional 1 ata pe an 300 km pe zi motorul apucand sa functioneze la temperatura normala destul de rar facandu-se doar drumurile scurte in general in fiecare zi maxim 4 km, pana la magazinul din sat, moara primarie etc.

ma gandesc ca asta fiind sintetic poate sa stea 2ani in motor desi nu e recomandat fara sa produca o aciditate majora, desi e cam subtire mentionez ca mie abia acum a inceput sa mi se umezeasca garniturile capac culbutori etc, motorul avand 57 000 km

  • Like 1

Share this post


Link to post

cred ca data trecuta...

 

Man, cateva recomandari:

1. Daca doar crezi si nu esti sigur nu recomanda altcuiva ceva ce poate nici pentru tine nu este bun;

2. Foloseste tasta aia cu "," pe ea mai des, ma doare capul cand citesc ceva scris de tine;

3. Daca tu lasi 2 (doi!!!) ani in motor un ulei semisintetic, constient in plus si de consecintele unei asemenea decizii...pai te rog eu frumos, lasa-te de sfaturi.

Edited by raven84
  • Like 1

Share this post


Link to post

La Ticolino folosesc Mobil 1 semisintetic. Doar cu asa ceva a fost obisnuit. Merge de rupe pamantul. Se schimba anual.

Share this post


Link to post

La ce numar de kilometri?

Share this post


Link to post

In oras si pe distante relativ scurte? Acolo unde uleiul este cel mai solicitat?

  • Like 1

Share this post


Link to post

pentru colegul care se agita ( pe buna dreptate) cand am scris mai sus eram la munca intr-o pauza :scarpin:

NU recomand nimanui sa lase 2 ani un ulei in motor

Eu Doar am povestit cazul meu, din diferite motive obiective am lasat 2 ani uleiul in motor ex: masina a mers 5 000 km in 2 ani si 7 500 din octombrie 2008

Nu dau sfaturi nimanui, am dat doar exemplu, pot spune doar sa nu faceti ca mine , pur si simplu am fost nevoit sa las uleiul acolo in baia de ulei 2 ani fix

 

Ps: mecanicul s-a uitat in decembrie la motor, si la ulei dar fara sa dea capacul culbutorilor jos , si a zis ca arata bine uleiul si mai tine desi eu i-am spus ca depasise anul

  • Like 1

Share this post


Link to post

mecanicul s-a uitat in decembrie la motor, si la ulei dar fara sa dea capacul culbutorilor jos , si a zis ca arata bine uleiul si mai tine desi eu i-am spus ca depasise anul

Vreau si eu un pHmetru ochiometric din asta.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...