Jump to content
Sign in to follow this  
titus

Ambarcatiuni

Recommended Posts

Vine vara si ma bate gandul sa-mi cumpar un Skijet! Am condus unul vara trecuta pentru prima oara si am ramas impresionat. Lasand la o parte pretul pentru un sfer de ora, distractia si adrenalina sunt la maxim. A incercat sa caut pe la noi unde se vand si nu prea am gasit. As vrea sa imi puteti da un sfat despre unde as putea sa achizitionez unul plus alte sfaturi de cumparare si intretinere de la cei care detin deja un jetski. Ca si marca mi-as dori un Yahama Waverunner dar sunt deschis la propuneri. Ca si putere as prefera in jur de 110CP sa prinda cel putin 60MPH.

 

Inca o nelamurire. Banuiesc ca la noi nu ai nevoie de permis de conducere pentru jetski dar este nevoie sa se inmatriculeze?

 

Propun ca in acest topic sa vorbim despre orice tip de ambarcatiuni, magazine de desfacere, accesorii, sfaturi de achizitie si asa mai departe. Nu mai zic de sfaturi de condus. Piata de barci este la pamant la noi in tara si nu prea am gasit nimic pe internet.. nici macar un forum ca lumea. Poate totusi e cineva interesat pe aici!

Edited by titus

Share this post


Link to post

Pentru orice fel de ambarcatiune de agrement cu motor trebuie permis... exista permis pentru ape interioare si permis pentru toate apele, deci si pe mare.

Obligativitatea inmatricularii ambarcatiunii este data de doua conditii care nu trebuie intrunite cumulativ... una se refera la dimensiuni, alta la puterea motorului... nu mai stiu exact valorile dar sunt sigur ca un ski-jet este mai mic decat limitele de dimensiuni... probabil, avand in vedre performantele, depaseste limita de putere a motorului.

Piata romaneasca de ambarcatiuni sh e saraca in oferte, prin urmare si scumpa.

Indiferent ce vrei sa achizitionezi in acest domeniu, iti recomand Italia.

Acolo vei gasi orice, de la barcute mici de 2 persoane, pana la iahturi de lux cu toate facilitatile, in centre specializate (cum sunt autohaus-urile germane in domeniul auto).

 

Eu am doar permis, si doar pentru ape interioare, de ambarcatiune nu am nevoie, ca are tata. :P

Edited by RaZoR-07

Share this post


Link to post

Uite pentru asta nu iti trebuie permis! Tocmai ce am construit una!

post-109-1243602860_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Nu inteleg. Daca e nevoie de permis de ce baietii care inchiriaza jetskiuri pe litoral nu zic nimic si inchiriaza la toti pustii care nu au macar nici B-ul?? Cat despre autoritati.. nu zic nimic cu toate ca au fost atatea accidente. Ce tip de permis imi trebuie si unde il obtin? Se face scoala? Unde? Imi dati si mie un link cu oferte din Italia?

 

 

SORAN, eu caut ceva mai rapid!

Edited by titus

Share this post


Link to post

E destul de rapid si asta, te ia prin surprindere uneori, insa ceva mai greu de controlat ca un jetski

Share this post


Link to post

Cat ma costa o barcutza ca aia? Pot sa ies si pe mare cu ea? E stabila cat de cat sau se rastoara la primul val?

Share this post


Link to post

Nu la primul, la al doilea...

Esti sigur ca nu trebuie permis?

 

Voila:

(1) Persoanele care conduc ambarcaţiuni de agrement in scopul desfăşurării unei activităţi de

agrement sunt obligate să posede un certificat internaţional de conducător de ambarcaţiune de

agrement, obţinut in conformitate cu prevederile prezentului ordin.

(2) Certificatele internaţionale de conducător de ambarcaţiune de agrement sunt obligatorii atat

pentru cei care conduc ambarcaţiuni de agrement proprii, cat şi pentru cei care conduc

ambarcaţiuni de agrement inchiriate.

(3) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) persoanele care conduc următoarele tipuri de

ambarcaţiuni:

- ambarcaţiuni destinate competiţiilor sportive (schif, caiac, canoe, windsurfer);

- hidrobiciclete;

- ambarcaţiuni de construcţie rudimentară propulsate cu vasle;

- ambarcaţiuni de tip hidrojet.

Aia construita de tine este un hovercraft si nu se incadreaza in categoriile exceptate de la obligativitatea permisului... skijet-ul, in schimb, este un hidrojet si a fost exceptat tocmai ca sa le mearga afacerile celor care inchiriaza asa ceva... inca o lege "romaneasca".

 

Pe un forum am gasit si un nene care zicea ca pana la 4,99 cai frumosi nu trebe permis, dar n-am gasit inca legea care zice asta... mai cautati si voi.

 

Iar cu inmatricularea:

Ordonanta de urgenta nr. 74/2006, din 20.09.2006, publicat in M.O., Partea I nr. 827 din 09.10.2006, pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 42/1997 privind transportul naval.

Art. 51(4),

alin. 5 Nu se inmatriculeaza sau nu se inscriu in registrul de evidenta urmatoarele categorii de nave:

a)ambarcatiunile cu o lungime mai mica de 7m si/sau cu o propulsie mai mica de 15 kw;

b)ambarcatiunile propulsate prin forta umana;

 

Pentru examen permis studiati:

Edited by RaZoR-07

Share this post


Link to post

Perfect! Mersi pentru lamurire! Deci de permis n-am nevoie. Stiam ca e nevoie sa-l inregistrez, era si normal. Acum... de unde as putea sa cumpar un skijet pana in 3000 euro? Niste site-uri de prin Europa ar fi utile.. multam

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...