Jump to content
Sign in to follow this  
soarecelegica

Probleme Frane Tico

Recommended Posts

Fratilor va rog sa ma ajutati.Am un tico din 98 l-am avut d la km 0 acum are 84k km am mari probleme cu franele.Mi-a aruncat pistonasul la cilindrul stanga spate. Am schimbat tamburii care nu erau asa uzati am pus noi tot a sarit am schimbat sabotii am pus noi tot a sarit, am schimbat cilindrii am pus noi si la aia sare pistonasul.VA rog ajutati-ma!!!

Share this post


Link to post

Nu prea sunt in masura sa-ti dau sfaturi..in necunostinta de cauza.Dar esti sigur ca mecanismele de autoreglaj la saboti functioneaza?Eu banuiesc ca nu ar avea cum sa-ti arunce cilindrul afara..pt. ca intai si intai s-ar bloca rotile..ceea ce ma duce cu gandul ca ceva nu e in regula la mecanismele alea..mai ales ca ai pus si cilindru nou si la fel face.Verifica de la cealalta roata buna cum sunt amplasate.

Share this post


Link to post

Poti sa ne pui o poza sa vedem si noi ce e acolo?

Share this post


Link to post

uite si poze. e vreo diferenta intre sabotii de pe stanga si cei de pe dreapta?

post-13373-1243596605_thumb.jpg

post-13373-1243596649_thumb.jpg

post-13373-1243596660_thumb.jpg

Edited by soarecelegica

Share this post


Link to post

Vezi daca este un fel de saiba conica pe boltul ala unde se prinde tablita aia otelita ( de la(pe) sabotul sting) care blocheaza piulita reglajului automat.S-ar putea sa fie pe dinauntru (in spate,in interior) atunci trebue sa schimbi sabotul cu cel de la roata din dreapta.Curata bine filetul la reglajul automat si ungel cu vaselina (ca piulita sa mearga usor).La inceput cind faci pedale de frina,fale doar jumatate de cursa (si usor) pina ce acel regulator automat isi face treaba.

Share this post


Link to post

Sabotul se aseaza bine ? vad ca pistonasul scapa pe langa sabot , aseaza sabotul pe pistonas si fa o poza fara protectia de cauciuc mai de aproape !

Share this post


Link to post
Vezi daca este un fel de saiba conica pe boltul ala unde se prinde tablita aia otelita ( de la(pe) sabotul sting) care blocheaza piulita reglajului automat.S-ar putea sa fie pe dinauntru (in spate,in interior) atunci trebue sa schimbi sabotul cu cel de la roata din dreapta.Curata bine filetul la reglajul automat si ungel cu vaselina (ca piulita sa mearga usor).La inceput cind faci pedale de frina,fale doar jumatate de cursa (si usor) pina ce acel regulator automat isi face treaba.

Tabla aia de protectie a arcului la frina de mina nu atinge in sabot?

Share this post


Link to post

tabla nu atinge dar o s-o indoi mai bine iar sabotul sta fix pe jumatate maine o sa ma uit la saiba conica si o sa inversez sabotii

Share this post


Link to post

am inversat sabotii si aceeasi treaba.am fost si la service si nimeni nu stie ce are.ce naiba sa-i mai fac?schimb puntea?

Share this post


Link to post

In cel mai rau caz schimbi talerul. Apropos, se vad niste urme de flex exact in partea sabotului cu princina. Ce a fost acolo ?

Share this post


Link to post

Sabotul vechi a fost uzat uniform sau intr-o parte?Stai linistit cai dam de capat.

Share this post


Link to post

soarecelegica, analizeaza cu atentie alinierea sau corectitudinea pozitiei talerului - cilindrului - fuzetei. Priveste ansamblul de sus, eventual fa o poza. Poate ca partea anterioara (stanga in poza) a talerului e deformata.

Toate cele bune.

Share this post


Link to post

Ma gindesc si la surubul regulator daca nu-cumva e montat invers (deci furca acestuia intoarsa la 180°(cred ca am tis bine 180°),mai exact o jumate de filet (vezi la roata din dreapta cum e montata).Ar mai fi punctele de fixare a sabotului pe platou (daca s-au format praguri din cauza uzurii (de la sabotii vechi) si nu permit sabotului sa circule liber ci doar il inclina spre exterior).

Tinene la curent sa putem gasi solutii.

Share this post


Link to post

Revin cu intrebarea: ce-i cu urmele de flex ? Nu sint 100% sigur (pozele nu sint clare) dar, din primele 2 poze, am senzatia ca s-a jucat cineva cu un aparat de sudura la taler, fix in zona unde calca sabotul in partea superioara ...

Share this post


Link to post

eu am sudat si am dat cu flexul pentru k m-i se parea k nu calca bine piciorul sabotului pe suport.nu asta e problema dar dupa mai multe incercari esuate am realizat k im moment cand trag frana de mana sabotul este aruncat spre exterior adika spre tambur cu vreo 2 cm

 

problema s-a rezolvat pe moment prin adaugarea unei saiba la arcul ce tine si sabotul si ingrosarea piciorului ce calca pe pistonasul cilindrului.main e desfac sa vad dak totul e in regula

Share this post


Link to post

Azi am ramas fara frane aproape la 90kmh inainte de intrare in curba deosebit de periculoasa :mrgreen: .Am avut noroc cu latimea si inclinatia drumului.S-a dus brusc pedala la fund,am incercat tardiv cateva pedale rapide,tot ce am reusit a fost sa pisc mai tare de 2 ori acceleratia cand am simtit ca isi ia zborul.Am reusit sa mut si ceva prin masina de tare ce am apasat frana :rolleyes: . Primul lucru care l-am constat a fost disparitia lichidului de franare din borcan.La service am vazut ca mi-a aruncat unul din pistonasele de la cilindru spate dreapta.Motivul a fost uzura garniturilor combinata cu uzura sabotilor(urma sa calce pe limita).Asa ca atentie la neatentie.Ce vreau sa subliniez este faptul ca acele garnituri pareau a arata foarte bine prin vara,moment cand am schimbat lichidul de frana dot3 cu dot4,fabricat de reno cred ca numai pentru reno.Momentan sunt pieton pana iese din service cu toate franele facute.

Share this post


Link to post

Cati kilometri are masina? A mea are 257.000 si nu am inlocuit inca tamburii... Sabotii ii schimb pe la 40.000.

Sa nu-mi zici ca erai pe Mateias!

Edited by BZN

Share this post


Link to post

Ba prin zona eram,acolo servesc cafeaua :mrgreen: .E la lupu la service,sper sa o rezolve repede. Pot doar spune ca are in jur de 115.000 cu mine si sabotii nu au apucat 40.000.De tamburi nici nu se pune inca problema.O fi fost prea uzat cilindrul pe spate,ca sa nu dau asa repede vina pe lichidul de frana.

Share this post


Link to post

Eu cred ca au si tamburii uzura avansata, ( pe langa saboti) daca ti-au sarit pistonasele de la locul lor. Nu vad ce legatura au in acest caz garniturile de cauciuc. Ele pot doar sa lase lichidul sa curga.

Share this post


Link to post

Cred ca pistonasul de pe stanga era blocat probabil de mai mult timp franarea s-a facut numai pe partea dreapta ,asta plus uzura accentuata a reazultat ce ai patit tu ! La km tai uzura tamburilor nu se pune ! Nu cumva DOT 4 a afectat garniturile ?

Bine ca nu ai patit nimic ! :uff:

Edited by ToPser

Share this post


Link to post

Insist... Pistonasele nu puteau iesi decat daca cursa lor era prea mare. Aceasta e data de cota sabotului si a tamburului, nu are legatura cu garnitura! Nu e logic?

In cazul in care cumperi o masina SH, nu stii sigur daca kilometrajul e real...

Share this post


Link to post

Nu cumva DOT 4 a afectat garniturile ?

 

Oare de ce spune producatorul sa folosesti DOAR DOT 3 sau DOT 4, sau...?

Share this post


Link to post

Am luat masina din service.A fost cum a spus topser.Sabotul pe stanga era bun,cel de pe dreapta,bucata catre stanga terminat/praf.Tamburul nu are nimic.Povestea e din mai multe motive.Poate sa fie de la materialul prost al sabotului,ultimul reglaj la saboti facut prost,lichidul de frana a atacat garnitura,etc.Mai sunt si cilindrii astia de doua tipuri..unul cu pistonase sensibil mai subtiri(tico-matiz) si unele normale doar de tico.Se pare ca am parte numai din cel subtire care au si o lucrare parca anume facuta in botul pistonasului ca sa scape pe langa sabot.La prima vedere era exact ca in pozele din topic,pistonasul sarit.Tot cel din partea stanga cum se vede in poza. Cilindrii+saboti spate schimbati.Mare filozofie nu a fost dar la ce jeg e pe sub masina acuma..bleah + frica de conducta fisurata.Ultima cercetare la frane a fost culmea in toamna si zic ca ar fi trebuit sa se vada uzura mai puternica pe un sabot.Cum s-a intamplat ca tot cu dot4 am iesit din service :dizzy: . Cam asta e ce am prins cu vederea,ca de povestile ce se deapana prin service sunt satul.Culmea culmilor e ca a inceput sa faca urat rulmentul,tot pe dreapta.Si a fost sanatos cand am intrat in service.Cred.250 ron piese/aerisire/manopera. I-am trantit si un filtru de aer cadou desii nu era cazul.

Edited by Den

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...