Jump to content
Sign in to follow this  
air_catalin

Activare Calculator Bord

Recommended Posts

Salut, sunt nou pe forum, am incercat functia search dar nu am gasit nici un topic despre o discutie referitoare la activarea calculatorului de bord pe chevrolet kalos. Stie cineva daca se poate face asa ceva ?

Share this post


Link to post

Cum adica "activare"? Ce-i Microsoft Windows?! :)

Calculatorul de bord este sau nu este, in functie de nivelul de echipare, dar nu se poate activa sau dezactiva.

Share this post


Link to post

Din cate stiu la anumite marci in functie de echipare nu ai cb.Asta nu inseamna ca softul masinii nu il are,trebuie doar activat din tester.

Kalosul nu are cb.

Share this post


Link to post

Coputerul de bord este un chip care citeste si afeseaza pe un display paramatri transmisi de ecm (ecu)

Toate functiile computerului de bord sunt date de ecm (mai putin media consumului cred)

Daca o sa pui o interfata de diagnoza elm327 cu softul aferent ai sa observi ca poti obtine toti paramaetri afisati de computerul de bord (consum instant,etc)

 

Cum zice si root un post mai sus computerul de bord este sau nu este in functie de echiparea masinii iar ca sa montezi tu computer de bord... mai bine lasa

Share this post


Link to post
Daca o sa pui o interfata de diagnoza elm327 cu softul aferent ai sa observi ca poti obtine toti paramaetri afisati de computerul de bord (consum instant,etc)

 

Am interfata, am softuri... dar consum instant nu am vazut!

As fi dorit macar sa vad timpii de injectie, dar nu am reusit, cred ca interfelele de acest tip, nu pot interoga aceasta valoare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...