Jump to content
Sign in to follow this  
Dr.L

Problema Portiere

Recommended Posts

Scuze daca am deschis inca un topic pe tema asta,dar cu search n-am gasit nimic

Am o problema cu portierele din fata si anume nu se inchid bine 'din prima',sunt prea lasate in jos.Ori trebuie sa le trantesc,ori sa le ridic. Una stiu sigur ca a fost lovita. Problema asta exista de mult timp,incat s-a luat vopseaua pe anumite parti din zonele usilor(praguri de ex)

Intrebarea mea e care sunt suruburile de reglaj,am inteles ca totusi ar exista o modalitate de reglaj ca portirele sa se inchida cum trebuie

ms

Share this post


Link to post

Sa nu fie din stalpi..sau cum le zice.Eu aveam usa din stanga coborata si mereu trebuia sa o trantesc mai tare (chiar atingea de usa cealalta/sarit vopseaua sus in colt)Ridica masina pe cric exact in dreptul stalpului..vezi cum se comporta usa.La mine s-a aplicat metoda neortodoxa la usa soferului.Luat o bucata de lemn..pus pe stalp si dat bine cu un ciocan supradimensionat.Culmea e ca a functionat.Am inteles ca se poate rezolva si din balamale.

Share this post


Link to post

Sa nu te trezesti ca ai balamelele rupte,cum are un amic la cielo,cand deschide usa cade putin in jos :) si la inchidere trebuie trantita calumea.

Solutia este sudarea balamalelor :)

Share this post


Link to post

Chiar daca a fost lovita ,usile se pot regla ,demonteaza de pe stalp gidajul ala (bolt percutor parca ii zice ) si vezi cum cade (vine usa ) ca sa-ti dai seama mai bine ,dupa aceea dupa cum e cazul se slabesc balamalele si se trage usa ,sau se mai regleaza pozitia boltului percutor atat cat iti permite sliturile din stalp (ori le mai largesti ) . De asemenea sub balamalele usilor se pot adauga sau scoate adaosurile pentru a aduce usa la linie !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...